عجیب ترین مراسم های عروسی در کشورهای دیگر

مراسم عروسی یکی از سنتی‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین بخش‌های هر فرهنگی محسوب می‌شود. با وجود این‌که زندگی مدرن امروز بسیاری از رسم‌ها و سنت‌ها را کم‌رنگ کرده، باز هم آداب و سنت‌های مربوط به ازدواج در اغلب کشورها تا حد زیادی حفظ شده‌ است. کشورهای مختلف بنا به فرهنگ خود آداب‌و‌رسوم مشخصی برای به هم پیوستن زن و مرد دارند که هرکدام در جایگاه خود بسیار جالبند.

عروسی های سنتی در دیگر کشورهای دنیا

سنت های جذاب و دیدنی ازدواج
عکس از: ritzcarlton.com

ترکیه (Turkey)

سنت ازدواج در ترکیه
عکس از: : Haute Wedding

با وجود این‌که همچنان تعدادی از رسوم قدیمی ترکی در عروسی‌ها دیده می‌شود، امروزه اغلب جشن‌های عروسی -به‌ویژه در شهرهای بزرگ ترکیه- به سبک غربی برگزار می‌شود. به طور کلی مراحل ازدواج ترک‌ها شباهت زیادی به مراسم ما ایرانی‌ها دارد. مراسم خاستگاری، جشن نامزدی، عقد و حنابندان قبل از عروسی انجام می‌شوند. در حالت سنتی و بسیار قدیمی، مراسم عروسی از روز سه‌شنبه آغاز و تا روز پنج‌شنبه ادامه پیدا می‌کرد یا از جمعه شروع می‌شد و تا شنبه پایان می‌یافت. عروس در روز عروسی لباسی سفید با روبان قرمز به تن می‌کرد و میهمانانِ همراه عروس سکه‌های طلا را به روبان یا کمر او می‌بستند. یکی از سنت‌های جالب روز عروسی، نوشتن نام دوستان مجرد عروس روی کف کفش اوست. عروس در طول مراسم راه می‌رود، رقص و پایکوبی می‌کند و در انتهای شب هر اسمی که از کف کفش او پاک شده باشد عروس بعدی خواهد بود!مراسم عروسی در شهرها و میان اقوام مختلف ترک درست مانند اقوام مختلف ایرانی آداب متفاوتی دارد. با این وجود، در اغلب شهرهای امروزی‌تر ترکیه مراسم عروسی ترکیبی از آیین‌های سنتی و مراسم عروسی غربی است. برای آگاهی از تور استانبول با پرواز چارتری کلیک کنید.

هند (India)

آداب و رسوم ازدواج در کشور هندوستان
عکس از: Lin and Jirsa Photography

هند کشوری با قومیت‌ها و فرهنگ‌های بسیار متفاوت است؛ در نتیجه مراسم و آداب عروسی بسیار زیاد و متنوعی نیز در آن دیده می‌شود. هندی‌ها برای سنت‌ها و آداب‌ورسوم خود ارزش زیادی قائلند و حفظ کردن این رسوم برایشان اهمیت و جایگاه خاصی دارد.

مراسم عروسی در هند سه مرحله دارد؛ مراسم قبل از عروسی، مراسم اصلی عروسی و بعد از عروسی. هندی‌ها برای انتخاب روز عروسی به طالع فرد اهمیت زیادی می‌دهند. آنها روز عروسی را براساس طالع‌بینی عروس و داماد مشخص می‌کنند تا آینده‌ی زوج دور از نحسی و بدبیاری باشد. یکی از زیبایی‌های مراسم عروسی هندی، لباس عروس است. لباس سنتی عروس هندی برخلاف اغلب فرهنگ‌ها، به رنگ قرمز و با نقوش و طرح‌های طلایی است. این لباس قرمز نمادی از تعهد، معنویت و باروری است. داماد نیز برخلاف رنگ معمول لباس داماد -در اغلب جشن‌های عروسی- که رنگ مشکی یا تیره است، معمولا لباس بلند سفید یا کِرِم رنگی به تن می‌کند. حنا نیز نقش مهمی در مراسم عروسی هندی ایفا می‌کند.

بیشتر بخوانید :   معرفی اولین نمایشگاه هنری کاملا دیجیتال دنیا در توکیو

معمولا قبل از مراسم عروسی نقش‌های مختلف و زیبایی را با حنا روی دست‌های عروس می‌کشند و معتقدند هرچه رنگ حنا تیره‌تر بشود، ازدواج پایدارتری خواهند داشت. صبح روز عروسی، مراسم هالدی برگزار می‌شود که در آن عروس و داماد پودر زردچوبه را به صورت و بدن خود می‌مالند. هندی‌ها معتقدند این کار برای عروس و داماد خوش‌شانسی می‌آورد. در روز عروسی عروس و داماد عهدشان را در کنار آگنی (آتش مقدس) می‌بندند. عروس و داماد هفت‌بار دور شعله می‌گردند و متن عهد را با صدایی موزون از بر می‌خوانند. سپس داماد شالی را به گردن عروس می‌بندد تا او را همسر خود اعلام کند.

یکی از مراسم‌ جالب و رایج در عروسی هندی قایم کردن لنگه کفش داماد توسط ساقدوش‌های عروس است. این بازی که «جوتی چوپای» نام دارد دقیقا قبل از شروع مراسم عروسی انجام می‌شود و در پایان عروسی داماد باید به دنبال لنگه کفش خود باشد و اگر نتواند آن را پیدا کند باید مبلغی پول به ساقدوش‌ها بدهد تا لنگه کفشش را به او برگردانند! عروس در مراسم «ویدای» خانه‌ی والدینش را ترک می‌کند. در این مراسم که اغلب با چشمان اشک‌بار عروس و خانواده‌اش پایان می‌یابد، عروس برای نشان‌دادن تشکر و احترام خود به والدینش مشتی برنج را روی سرش می‌ریزد. تور هند را با پرواز ارزان چارتری مشاهده کنید.

روسیه (Russia)

مراسم عروسی به سبک روسی
عکس از: Russia Beyond

ازدواج در روسیه مراسم و سنت‌های جالب و عجیب زیادی دارد. یکی از رسوم جالب روس‌ها دزدیدن عروس است! به این معنی که خانواده‌ی عروس تظاهر می‌کنند که عروس را دزدیده‌اند یا این‌که در مراسم دوستان داماد از غفلت داماد استفاده می‌کنند و عروس را می‌دزدند. در هر دو صورت داماد باید برای پس‌گرفتن عروسش چیز باارزشی -مثل تکه‌ای طلا یا مبلغی- را به خانواده‌ی عروس‌ یا دوستانش بدهد. این مراسم جنبه‌ی شوخی و سرگرمی دارد. صبح روز عروسی داماد نمی‌تواند به سادگی به خانه‌ی عروس برود و او را با خودش به مراسم عروسی ببرد. میهمانان عروس روی پله‌های ورودی خانه‌ی عروس مسیر پُرمانعی را ایجاد می‌کنند که داماد برای رسیدن به عروس باید آن را طی کند. بعد از پشت سر گذاشتن موانع توسط داماد، عروس و داماد هرکدام باید با ماشین تزئین‌شده و جداگانه‌ای به محل عروسی بروند. بعد از طی‌کردن مراحل قانونی ازدواج در اداره‌ی ثبت، دوستان نزدیک و خانواده‌ی عروس و داماد آنها را غرق در سکه، شکلات، گلبرگ و برنج می‌کنند؛ چرا که معتقدند این کار برای آنها خوش‌شانسی می‌آورد. قبل از این‌که عروس و داماد خانواده‌هایشان را ترک کنند هر دو باید تکه‌ای از نانی نمکی را که به آن «کاراوی» می‌گویند، گاز برنند. لقمه‌ی هر کدام که بزرگ‌تر بود، آن فرد رئیس خانواده می‌شود.

بیشتر بخوانید :   7 پیشنهاد سفر زمستانی

ژاپن (Japan)

مراسم عروسی به سبک ژاپنی
عکس از: easyweddings

ازدواج در ژاپن رسوم بسیاری دارد که برخی‌شان از گذشته‌ها آمده و بعضی دیگر امروزه رایج شده‌اند. اغلب مراسم‌ ازدواج در ژاپن به سبک شینتو و در معبد انجام می‌شوند. مراسم توسط روحانی شینتو رسمیت می‌گیرد. معمولا در یک عروسی سنتی ژاپنی (سبک مذهب شینتو)، خانواده‌ی عروس و داماد کیمونو به تن می‌کنند. عروس کیمونویی سفید و داماد کیمونوی رسمی مشکی رنگ می‌پوشد که به ترتیب به آنها «شیروموکو» و «مونتسوکی» می‌گویند. در ژاپن چهار سبک عروسی وجود دارد: شینتو، مسیحی، بودایی و غیرمذهبی. امروزه بسیار رایج است که حتی افراد غیرمسیحی هم مراسم ازدواج‌شان را به سبک مسیحی و در کلیسا برگزار کنند. در مراسم عروسی ژاپنی عروس و داماد به جای سوگندیادکردن باید هرکدام سه فنجان مختلف از شراب برنج را که به آن «ساکازوکی» می‌گویند، بنوشند. بعد از آن خانواده‌ی عروس و داماد سه جرعه‌ از شراب برنج را در هر سه فنجان می‌نوشند که نشان دهنده‌ی محکم‌شدن روابط دو خانواده است. هر کدام از این سه جرعه معنی خاص خود را دارند؛ سه جرعه‌ی اول نمادی از سه زوج است، سه جرعه‌ی دوم نمادی از هوی و هوس، نفرت و جهل و سه جرعه‌ی سوم نماد رهایی از این سه ویژگی است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top