اقیانوسی از ابرهای سفید در زیر پا

منظره‌‌ی اقیانوسی از ابرهای روان در زیر پا صحنه‌ای است که هیچ‌گاه فراموشش نخواهید کرد. انگار ذهن باور نمی‌کند آن‌چه را که همیشه در پهنای آسمان می‌دیده اکنون از نزدیک لمس می‌کند. هرچند که برای دیدن چنین منظره‌ای عامل شانس را هم باید در نظر گرفت، اما مناطقی در کشور وجود دارند که احتمال دیدن اقیانوس ابر در آن‌ها نسبتا بالاست.

کی بریم فیلبند که ابر باشه؟

فیلبند، اقیانوسی از ابر

راهنمایان تور و کسانی که زیاد سفر می‌روند این سوال یا مشابه آن را زیاد شنیده‌اند: اگر حالا به جنگل ابر برویم، دریای ابر می‌بینیم؟ آیا راهی برای پیش‌بینی احتمال وجود اقیانوس ابر وجود دارد؟ واقعیت این است راهی برای مطمئن‌شدن از وجودِ اقیانوس ابر ‌-در تاریخی که می‌خواهید- در منطقه‌ی‌ مورد نظرتان نیست. اما می‌توان به کمک سایت‌های پیش‌بینی آب‌و‌هوا تا حدودی از شرایط آگاه شد و بقیه‌‌ی کار را به دست شانس سپرد.تمام مناطق مستعد برای شکل‌گیری اقیانوس ابر در ارتفاعات قرار دارند. بنابراین شما می‌توانید با بررسی میزان ابری‌بودن آسمان در شهرهای پایین‌دست تا حدی از اوضاع آگاه شوید. البته با توجه به این‌که ابرها می‌توانند ارتفاع مختلفی داشته باشند با این روش هم نمی‌توان صددرصد مطمئن بود؛ چرا که ممکن است ارتفاع ابرها از ارتفاع منطقه بیشتر باشد.

دریای ابر در دهکده اولسبلانگاه ماسال

دریای ابر در دهکده اولسبلانگاه ماسال
یکی از معروف ترین مناظر کوهستانی ایران در ماسال | عکس از: ماسال نیوز

منطقه ییلاقی اولسبلانگاه (اولسبلنگاه) -در ۲۵ کیلومتری جنوب ماسال- در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد پرطرفدار طبیعت گردان در استان گیلان تبدیل شده است. این دهکده‌ی کوچک در ارتفاع حدودا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و به همین‌ دلیل گاهی می‌توان اقیانوس ابر را در آن دید. شهر ماسال در غرب استان گیلان و در پنجاه‌کیلومتری رشت قرار دارد. برای رسیدن به اولسبلانگاه باید به سمت جنوب ماسال حرکت کنید. پس از طی ۲۵ کیلومتر در این جاده‌ی آسفالته به اولسبلانگاه می‌رسید.

در اولسابلانگاه گزینه‌های متنوعی برای اقامت وجود دارد؛ از هتل فردین معصومی -کشتی‌‌گیر معروف ماسالی- تا اقامتگاه‌های کوچک و ساده‌‌ مانند مجموعه‌ی توریستی اقامتی کوهسار، مجموعه‌ی اقامتی افرا و رستم کلاه چرمینه. امکان دیگر اجاره‌ی کلبه در این منطقه است. در ییلاق سوئه چاله کلبه‌های زیادی با اندازه و امکانات مختلف وجود دارد که خیلی راحت می‌توانید اجاره کنید. برق برخی کلبه‌ها با موتوربرق تامین می‌شود و معمولا تا حوالی نیمه‌شب می‌توانید از برق استفاده کنید. اما اولسبلانگاه دیگر مکانی بکر و ناشناخته نیست و در تعطیلات بسیار شلوغ می‌شود. بنابراین اگر در چنین زمان‌هایی قصد سفر به آن را دارید، حتما پیش از سفر هماهنگی‌های لازم برای اقامت را انجام دهید.بهترین زمان برای سفر به اولسبلانگاه بهار و تابستان است. این منطقه در پاییز و زمستان معمولا بسیار سرد و پوشیده از برف است.

به دیدار دریای ابر در فیلبند

عکس پاناراما از فیلبند
غروبی دیدنی در روستای فیلبند. جرم پُرنورِ سمت چپ سیاره‌ی‌ زهره است | عکس از: امیررضا کامکار

روستای فیلبند یکی از بهترین و معروف‌ترین مناطقی است که می‌توان در آن‌ اقیانوسِ ابر را به تماشا نشست. این روستای کوچک در شهرستان بابل -در استان مازندران- قرار دارد. ارتفاع ۲۳۰۰ متری این روستا و همچنین اختلاف ارتفاع زیاد آن در مقایسه با مناطق هم‌جوار ساحلی باعث می‌شود ایجاد اقیانوس ابر در این روستا اتفاقی معمولی باشد. اگر قصد دارید از تهران به فیلبند سفر کنید، باید وارد جاده‌ی‌ هراز شوید. جاده‌ی هراز را تا ۲۵ کیلومتری آمل ادامه دهید و سپس وارد جاده‌ی‌ فرعی سنگ چال شوید. پس از رسیدن به سنگ چال پیچ‌و‌خم و سراشیبی جاده زیاد می‌شود. در نهایت بعد از طی یک مسیر هشت‌کیلومتری از سنگ چال به فیلبند می‌رسید که آخرین روستا در این جاده است. اگر در مسیر فرعی سنگ چال با هوای ابری و مه‌گرفته مواجه شدید، امید خود را برای دیدن اقیانوس ابر از دست ندهید؛ چرا که آخرهای مسیر ممکن است ناگهان از هوای مه‌آلود خارج و با ابرها هم‌تراز شوید –این تجربه‌ای است که نفس را در سینه‌‌تان حبس می‌کند.

با توجه به ارتفاع بالای فیلبند، این منطقه در فصل‌های پاییز و زمستان هوای بسیار سردی دارد و بهترین زمان برای سفر به آن بهار و تابستان است. به این نکته نیز توجه داشته باشید که به پیش‌بینی‌های هواشناسی از این منطقه نیز نمی‌توان چندان اعتماد کرد. در هر حال بعد از ورود به روستا، جاده را تا انتها ادامه دهید تا به مکان مناسب کمپینگ برسید. هرچند که داخل روستا نیز می‌توانید خانه یا ویلا اجاره کنید.

جنگل ابر، جنگلی به شهرت یک روستا

اقیانوس ابر در جنگل فیلبند
منظره‌ی حیرت‌انگیز اقیانوس ابر در جنگل ابر | عکس از: امید غیاث‌الدین

جنگل ابر – نزدیک شاهرود در استان سمنان- یکی دیگر از مناطقی است که به‌خاطر منظره‌های تماشایی‌اش از اقیانوس ابر معروف است. این جنگل بخشی از جنگل‌های بسیار کهن هیرکانی است و به همین دلیل اهمیت زیادی دارد. بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل بهار و تابستان است و در نیمه‌ی‌ دوم سال آب‌و‌هوایی سرد و بارانی در این منطقه حکمفرماست. اگر قصد دارید از تهران به جنگل ابر سفر کنید باید وارد جاده‌ی مشهد شوید و پس از رسیدن به شاهرود مسیر شاهرود به آزادشهر را انتخاب کنید. جنگل ابر اطرافِ روستایی به همین نام قرار دارد. فاصله‌ی روستای ابر تا شاهرود حدود پنجاه‌کیلومتر است. با ورود به جنگل دیگر امکان ادامه‌ی مسیر با خودرو وجود ندارد.

اگر تنها به این منطقه سفر می کنید حتما طوری برنامه‌ریزی کنید که تا پیش از غروب آفتاب به مقصد برسید. بهتر است از یک راهنمای محلی یا مردم بومی نیز راهنمایی بگیرید. برای بررسی احتمال ایجاد اقیانوس ابر می‌توانید هوای شاهرود، روستای شیرین ‌آباد و شهر علی‌ آباد کتول را در سایت‌های پیش‌بینی آب‌و‌هوا چک کنید. در بیشتر مواقع اگر هوای شیرین آباد و علی آباد کتول ابری و در شاهرود هوا صاف باشد، احتمال ایجاد اقیانوس ابر در جنگل ابر زیاد است.

اگر قصد دارید شب را در این منطقه سپری کنید می‌توانید در یکی از خانه‌های محلی روستای ابر اقامت کنید. اما با داشتنِ تجهیزات مناسب مانند چادر، کیسه خواب و لباس گرم، چه چیزی بهتر از کمپینگ! پیش از چادرزدن در منطقه از مردم محلی درباره‌ی بهترین مکان مناسب کمپ پرس‌و‌جو کنید. نکته‌ی دیگر این که امکانات چندانی در این منطقه وجود ندارد و بهتر است پیش از ورود به آن وسایل مورد نیازتان را از شاهرود تهیه کنید. در صورتی که بدون راهنما سفر می‌کنید بهتر است زیاد وارد جنگل نشوید تا هنگام مه‌گرفتگی ناگهانی مسیر را گم نکنید. پیش از ورود به جنگل نیز حتما از مردم محلی درباره‌ی مسیر و نکات دیگر پرس‌و‌جو کنید.

ثبت رقص ابرها با گرفتن ویدئو تایم لپس

غروب زیبای فیلبند
عکس از: علی مصیبی

حرکت مواج ابرها در اقیانوس ابر با چشم تشخیص داده نمی‌شود و راه ثبت آن گرفتن ویدئوی تایم لپس است. در این روشِ عکاسی با ثبت تعداد زیادی عکس -با فاصله‌ زمانی مشخص- و ترکیب آنها ویدئویی حاصل می‌شود که در آن حرکت چیزهایی که به آهستگی جا‌به‌جا می‌شوند، قابل دیدن است. ویدئوهایی که از شکفتن گل‌ها ثبت می‌شوند با همین روش تهیه شده‌اند. قابلیت ثبت ویدئوی تایم لپس در بیشتر تلفن‌های همراه هوشمند وجود دارد و حتی اگر دوربین عکاسی حرفه‌ای ندارید، می‌توانید با گوشی نیز نماهای جذابی ثبت کنید. کافی است تلفن همراه‌تان را با سه‌پایه‌ای کوچک -یا حتی چند تکه سنگ- ثابت نگه دارید و شروع به تصویربرداری کنید. تصویربرداری را دست‌کم چند دقیقه ادامه دهید تا مدت زمان ویدئوی نهایی بیشتر شود.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top