به تماشای پاییز در جنگل مازیچال

قدم زدن بر روی برگ‌های خش‌خش‌کنان و تماشای درختان رنگارنگی که از هر سو قد برافراشته‌اند از زیباترین مناظر فصل پاییز است. آماده شوید که سری بزنیم به جنگل زیبای مازیچال، یکی از زیباترین جنگل های پاییزی ایران. هرچند که ایران در ذهن بسیاری از مردم دنیا کشوری کویری است و بخش وسیعی از کشور ما خشک و بیابانی است، اما هنوز درختانی بلند در دل جنگل‌های شمال  ایران نفس می‌کشند. جنگل مازیچال در نزدیکی کلاردشت یکی از این جنگل‌هاست که پاییزی دیدنی دارد. نزدیکی نسبی مازیچال به تهران، آن را به مقصدی جذاب برای علاقه‌مندان به طبیعت تبدیل کرده است. به خصوص در فصل زیبای پاییز که شاید بتوان آن را بهترین فصل برای سفر به مازیچال دانست.

خش خش کنان پاییز و درختان هزار رنگ مازیچال

پاییز خزان در جنگل مازیچال
طبیعت پاییزی جنگل مازیچال | عکس از: امیررضا کامکار

مازیچال کجاست؟

مازیچال نام دهکده‌ای در نزدیکی کلاردشت و در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا است. از طرفی شهر کلاردشت هم که به جهت ویلاسازی‌های نامحدود، شهرت فراوانی پیدا کرده در نزدیکی مرزن‌آباد و در فاصله‌ی ۴۸ کیلومتری چالوس و ۱۷۰ کیلومتری تهران قرار دارد. برای سفر به مازیچال باید از جاده‌ی چالوس به سمت مرزن آباد بروید و سپس وارد جاده‌ی کلاردشت شوید. در ادامه‌ و از میدان اصلی کلاردشت به سمت جاده‌ی عباس آباد حرکت کنید تا به ابتدای جاده‌ی مازیچال و پاسگاه محیط ‌بانی برسید. مسافت بین ابتدای جاده‌ی خاکی تا دهکده مازیچال حدود ۱۷ کیلومتر است. مسیر کلاردشت تا مازیچال منطقه‌ای جنگلی است و برای بهره‌مندی از طبیعت این ناحیه حتما نیازی به ادامه‌ی مسیر تا انتها و رسیدن به دهکده‌ی مازیچال نیست. هرچند که اگر به ارتفاعات بالاتر بروید مناظر جذاب دیگری پیش روی چشمانتان قرار می‌گیرد. حتی اگر خوش‌شانس باشید با اقیانوسی از ابر مواجه می‌شوید و بر فراز ابرها زیباترین عکس‌ها را می‌توانید ثبت کنید. پیاده‌روی در جنگل هم لذت خاص خودش را دارد و می‌توانید از پاسگاه محیط‌بانی حداقل بخشی از مسیر تا دهکده‌ی مازیچال را پیاده طی کنید. اگر در مسیرتان از استان گیلان و یا غرب استان مازندران به سمت مازیچال می‌روید می‌توانید به جای رفتن تا چالوس و ادامه‌ی مسیر از چالوس تا مرزن آباد، از عباس‌آباد مسیر خود را تغییر دهید و مستقیم به سمت کلاردشت بروید. در مسیر کلاردشت تا مازیچال هیچ سوپرمارکت، قهوه‌ خانه یا رستورانی وجود ندارد و چنانچه قصد شب‌مانی دارید حتما باید تمام لوازم مورد نیاز خود را از پیش تهیه کنید. 
 

آب و هوای جنگل مازیچال

برای پیدا کردن بهترین فصل سفر به مازیچال، بهتر است مروری بر شرایط هر فصل این منطقه داشته باشیم و از زیباترین فصل آن شروع می کنیم یعنی پاییز. مازیچال در پاییز، رنگ و بویی متفاوت نسبت به سایر فصول دارد و درختان رنگارنگ و صدای خش‌خش برگ‌ها شما را سرشار از لذت می‌کند. اما طبیعت مازیچال در بهار هم فوق‌العاده است، به خصوص در ارتفاعات که زمین پوشیده از گل می‌شود. اگر اهل کمپینگ و برپایی چادر در جنگل هستید، تابستان بهترین زمان سفر برای شماست. در این صورت حتما چادر دوپوش به همراه داشته باشید تا در صورت بارش باران و یا تشکیل مه، با مشکل مواجه نشوید. کیسه خواب مناسب وسیله مورد نیاز بعدی است. لباس گرم را هم فراموش کنید. حتما پیش از سفر، آب و هوای منطقه را در سایت‌های پیش‌بینی هوا بررسی کنید و سعی کنید تا حد امکان خود را برای شرایط مختلف آماده کنید.
 

در سفر به مازیچال کجا اقامت کنیم؟

متاسفانه هتل یا اقامتگاهی در مسیر کلاردشت به مازیچال وجود ندارد. راه حل پیشنهادی ما اقامت در کلاردشت است که گزینه‌های زیادی برای آن وجود دارد از هتل گرفته تا خانه‌های محلی و ویلا و … .
 

پیشنهاد سفر یک روزه به مازیچال از تهران

برای این سفر باید سحرخیز باشید و صبح خیلی زود از تهران به سمت کلاردشت حرکت کنید. اگر خوش‌شانس باشید و با ترافیک سنگین مواجه نشوید می‌توانید مستقیما راهی جنگل مازیچال شوید و پیش از تاریکی هوا راه بازگشت در پیش بگیرید.
 

کلاردشت و ویلاسازی‌های فراوان

کلاردشت طبیعت بکر با منظره ای زیبا
ساخت گسترده‌ی ویلا در کلاردشت | عکس از: امیررضا کامکار
گردشگرانی که در یکی دو دهه‌ی اخیر به کلاردشت سفر کرده‌اند تغییراتی باورنکردنی را در این منطقه دیده‌اند. کلاردشت در گذشته‌ای نه چندان دور دشتی گسترده بود که چندین روستا در اطراف آن وجود داشت. اما در کلاردشت امروز، مطرح‌ترین برندهای پوشاک و فروشگاه‌های بزرگ جای خانه‌های قدیمی را گرفته و به هر سو که نگاه کنید نشانه‌ای از ویلا و ویلاسازی را خواهید دید. حتی اکنون نیز این روند متوقف نشده و در تپه‌ها می‌توان اسکلت ویلاهای در حال ساخت را مشاهده کرد. 
 

فرصت صعود به قله علم کوه

جنگل زیبای مازیچال، مقصدی هیجان انگیز به دل طبیعت
عکس از: wisgoon.com
اگر سر فرصت عازم مازیچال و کلاردشت می‌شوید و زمان کافی دارید، حیف است که تا اینجا بیایید و در دامان عَلَم‌کوه قدم نزنید. علم کوه که در دل کوه‌های تخت سلیمان قرار گرفته، دومین قله بلند ایران بعد از قله دماوند است. مسیر صعود به قله‌ی علم کوه طبیعت زیبایی دارد و حتی اگر کوهنورد حرفه‌ای نیستید با مقداری تمرین می‌توانید خود را به دشت حصارچال در ارتفاع حدود ۳۴۰۰ متری برسانید. بدون شک یکی از زیباترین مناظر کوهستانی ایران در این دشت دیده می‌شود.
برای رسیدن به نقطه‌ی آغازین قله‌ی علم کوه باید حدود یک ساعت و نیم راه خاکی ناهمواری را طی کنید که حرکت در آن با ماشین‌های معمولی ممکن نیست. برای طی این مسیر می‌توانید در قرارگاه وَنداربُن یا رودبارک ماشین (نیسان یا لندرور) کرایه کنید. البته در فصل تابستان و در زمان تعطیلات این منطقه بسیار شلوغ است و بهتر است در این ایام، پیش از سفر هماهنگی‌های لازم را با قرارگاه فدراسیون کوهنوردی در رودبارک انجام دهید. 
 

جاده‌ی جنگلی و پیچ در پیچ عباس آباد

در هنگام بازگشت از جنگل مازیچال و کلاردشت، به جای بازگشت مستقیم به مرزن آباد، وارد جاده‌ی کلاردشت به عباس آباد شوید. مسیری بسیار زیبا و جنگلی که رستوران‌ها و کافه‌های محلی، شما را به چای آتشی و بلال و کباب دعوت می‌کنند. عباس آباد، شهری ساحلی است که به شما فرصت قدم‌زدن در ساحل دریای کاسپین را می‌دهد و گشت شما را کامل می‌کند.
 

در بازدید از جنگل مازیچال حواسمان به موارد زیر باشد:

– به هیچ عنوان زباله‌ای را در طبیعت رها نکنیم. می‌توانیم از پاسگاه محیط بانی کیسه‌ی زباله بگیریم. 
– در صورت مواجهه با مه از مسیر اصلی خارج نشویم. در چنین شرایطی احتمال گم‌شدن در جنگل بسیار زیاد می‌شود.
– بهترین موسیقی در طبیعت، صدای پرندگان و وزش باد در میان برگ‌های درختان است. حواسمان به حجم صدای موسیقی ماشین باشد که مزاحمت ایجاد نکند.
– در صورت برپایی آتش، پیش از ترک محل، آتش را به‌ طور کامل خاموش کنیم. تا حد امکان سعی کنیم از اجاق‌های مخصوص کمپینگ استفاده کنیم. 
– تلفن همراه در بخش‌هایی از مسیر آنتن نمی‌دهد. بهتر است پیش از خروج از کلاردشت تماس‌های ضروری خود را برقرار کنیم.
مطالب مرتبط :

۷ نظر در “به تماشای پاییز در جنگل مازیچال

 1. لطفا بنویسید که در مسیر جنگل که جاده خاکی هست و ماشین های زیادی هم تردد می کنند حتی یک سطل آشغال هم پیدا نمی شه ، این جنگلی که این همه با آب و تاب در مورد طبیعتش تعریف می کنید مملو از اشغال هایی است که متولی برای جمع کردن آن ها وجود ندارد. همانطور که گفتم دریغ از یک سطل زباله در این جنگل .نگهبان هم می گوید اینجا جنگل است گذاشتن سطل زباله با طبیعتش همخوانی ندارد ، می گویم اگر جنگل است پس تردد این همه خودرو چه تعریفی دارد.

  1. دوست عزیز ممنونیم از این دغدغه به جای شما
   حق با نگهبانه
   وظیفه هر طبیعت گردی اینه که تمام زباله های تولیدکرده رو با خودش به شهر برگردونه و کسی مسول جمع کردن زباله های دیگران نیست
   اگر همه رعایت کنیم این تصویر زشتی که شما دیدید پیش نمیاد
   باز هم ممنون برای انتقال نظرتون

   1. کافیه یه باجه در اونجا تعبیه بشه و به هر گروه گردشگر چند تا کیسه زباله بده تا هر کس زباله خودش رو برگردونه . مثل همه جاهای دیگه دنیا .

    1. همیشه اونجا کیسه زباله هم میدن ولی باز مردم رعایت نمی کنند من دیگه علاقه ای به رفتن مازیچال ندارم خیلی زشت و کثیف شده

 2. دوست عزیز نباید انتظار داشت که در طبیعت بکر همه امکانات وجود داشته باشد شما میتونید زباله هایتان را در یک پلاستیک جمع آوری کنید و در داخل خودرو بگذارید یا از کوله تان آویز کنید تا در موقع برگشت آنها را در سطل زباله قرار داد.
  بنظرم باید از خودمان شروع کنیم تا از منتظر مسولین باشیم!

 3. بازتاب: فرشته
 4. تمام مراتع و جنگلها با بی تدبیری مسئولین داره از بین میره!
  یه نفر باید جلوی این تملکهای بی رویه و ویلا سازیها رو بگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top