سفر با کودکان، راحت‌تر از همیشه

خیلی از پدر و مادرها –به‌ویژه مادرها- تصور می‌کنند که وقتی فرزندان‌شان هنوز خیلی کوچکند، تنها سفرکردن با آنها دردسر زیادی دارد. اما با در نظر گرفتن چند نکته‌ی کاربردی، در همین سفرهای به‌ظاهر سخت هم می‌‌شود خاطره‌های خوبی ساخت.

توصیه‌های مسافرت با کودک

نکات سفر همراه با کودکان
عکس از: traveler.rtx

آرامش‌تان را حفظ کنید

آرامش و انعطاف‌پذیری، تحمل شرایط مختلف را برایتان راحت‌تر می‌کند. نمی‌توانید مدام به فرزندتان بگویید بنشیند، تکان نخورد و هیچ فعالیتی نکند؛ پس حساسیت‌تان را به بازی‌های او کم کنید و زمانی را هم برای بازی با او اختصاص دهید تا به آرامش بیشتری برسید.

لباس کافی را فراموش نکنید

لباس های مناسب و کافی برای کودکان خود بردارید
عکس از: govandbusinessjournal.com.ng

بچه‌ها مهارت زیادی در کثیف‌کردن لباس‌ها دارند، پس از قبل آماده باشید؛ اگر لباس کافی همراه‌تان نباشد، مرتب باید در حال شست‌و‌شوی لباس باشید. بهتر است لباس‌های متنوعی را انتخاب کنید که هم نخی باشند و هم شستن لکه‌های‌شان راحت‌تر باشد.

 از نظم غافل نشوید

شلختگی شما را بیشتر به دردسر می‌اندازد؛ می‌توانید جای خاصی را برای تعویض کودک در ماشین یا هتل در نظر بگیرید یا زمانی که به مقصد رسیدید همه وسایلش را در قسمت‌های مختلف اتاق بچینید تا برای پیداکردن آنها به دردسر نیفتید. برای تعویض پوشک هم می‌توانید از وسایل یک‌بار‌مصرف استفاده کنید که راحت‌تر باشید.

اسباب راحتی کودک را فراهم کنید

اسباب بازی به همراه داشته باشید
عکس از: thecostaricanews.com

اگر به مسافرتی طولانی می‌روید و کودک‌تان هم اهل زیاد خوابیدن است، حتما از قبل برایش یک جای راحت -کالسکه یا آغوشی- آماده کنید. نوزادان شیرخوار در حالت افقی راحت‌ترند و بودن در کالسکه آنها را در برابر آفتاب و باد و باران حفاظت می‌کند.

توقف در طول مسیر را فراموش نکنید

وقتی بچه همراه‌تان است، هر چند‌ وقت یک‌بار توقف کنید تا او کمی استراحت کند، دستشویی برود یا بازی کند؛ دیگرخستگی راه کلافه‌اش نمی‌کند. سفرهای طولانی گریه و بهانه‌گیری‌های بچه‌ها را بیشتر می‌کند. راستی اسباب‌سازی برای مسیر فراموش نشود!

بیشتر بخوانید :   چگونه بی دردسر همسفر پیدا کنیم؟

زمان‌تان را مدیریت کنید

اغلب کسانی که فرزند کوچک دارند می‌دانند بچه‌ها بدون خواب نیم‌روزی بداخلاق می‌شوند و همین بداخلاقی می‌تواند سفر را خراب کند. با زمان‌بندی مناسب هم کودک استراحت می‌کند و هم شما به تفریح‌تان می‌رسید. می‌توانید برخی از مکان‌ها را با ماشین بازدید کنید و اجازه دهید کودک در صندلی‌اش بماند، از آغوشی استفاده کنید یا نوبتی برای تفریح بروید تا او استراحت کند.

امنیت کودک را فراموش نکنید

قبل از سفر از امن‌بودن صندلی فرزندتان و وصل بودن کمربندهای ایمنی مطمئن شوید و آنها را در وضعیت مناسبی که او دوست دارد قرار دهید. وقتی ماشین در حرکت است هیچ‌گاه کودک را از صندلی‌اش خارج نکنید. برای جلوگیری از نور آفتاب هم می‌توانید از پرده‌های مناسب اتومبیل‌تان استفاده کنید.
بودن جعبه‌ی کمک‌های اولیه در خودرو خیال‌تان را راحت می‌کند. برای احتیاط بیشتر مشخصات کودک‌تان را در جیب لباس یا کیفش قرار دهید.

وسایل‌تان را زودتر جمع کنید

بهتر است وسیله‌های فرزندتان –اسباب‌بازی، لباس، کفش و کتاب- را چند روز زودتر جمع کنید. کِرِم ضدآفتاب، کلاه، کیسه‌ی زباله، دارو و جعبه‌ی کمک‌های اولیه وسایل دیگری هستند که باید همراه‌تان باشند. تنوع اسباب‌بازی‌ها را از یاد نبرید تا کودک زمان بیشتری سرگرم باشد.

در سفرهای جاده‌ای نوشیدنی همراه داشته باشید

انواع آب‌میوه، آب و نوشیدنی‌های دیگر-به‌ویژه در فصل‌های گرم سال- از گرمازدگی شما و فرزندتان جلوگیری می‌کند. روی مغازه‌های بین‌‌ راه حساب باز نکنید و به‌خاطر داشته باشید که بچه ها معمولا کم‌طاقتند.

مکانی برای بازی درست کنید

بهتر است در محل اقامت‌تان با وسایلی مثل بالش یا پتو خانه‌ی‌ بازی کوچکی برای فرزندتان درست کنید که همه‌ی اسباب‌بازی‌هایش در آن باشد؛ هم اتاق منظم‌تر می‌ماند و هم او سرگرم است.

بیشتر بخوانید :   برای ویزای فرانسه باید چه کار کنیم؟

در اتومبیل بیشتر هوای کودکتان را داشته باشید

سفر با ماشین همراه با کودکان
عکس از: parentsavvy.com

بهتر است برای سفرهای جاده ای روز و ساعاتی را برای سفر انتخاب کنید که خیابان‌ها ترافیک نباشد. اگر در تابستان می‌خواهید به سفر بروید، صبح خیلی زود بهترین زمان برای حرکت است زیرا گرمای ظهر شما و کوچولو را کلافه می کند. اگر اتوموبیل شما سیستم تهویه مناسبی ندارد، سفر با کودک با ماشین شخصی اشتباه بزرگی است که باید از آن پرهیز کرد.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top