جنگل حرا قشم

جنگل حرا یکی از دیدنی‌های قشم است که در بعضی از ساعت‌های روز تا نیمه زیر آب دریا غرق می‌شود و بعد که مد به پایان رسید، باز سرپا و سرحال در خشکی می‌ایستد. اگر در زمان مد دریا به این‌جا برسیم، می‌توانیم قایق سوار شویم و گشتی در خلیج‌فارس بزنیم. اما اگر آب پایین رفته باشد، می‌شود پیاده‌روی کرد و از میان درخت‌ها گذشت. 

چرا جنگل حرا یک جنگل معمولی نیست؟

جنگل زیبای حرا

می‌گویند اولین درخت حرا از اشک چشم آدمی دل‌شکسته روییده است. بعضی‌ها هم می‌گویند به‌خاطر ابوعلی‌سینا اسم این درختان را حرا گذاشته‌اند. ما نمی‌دانیم واقعا پای اشک در میان بوده یا نه؛ ماجرا هر چه باشد، حرا یکی از عجیب‌ترین درختان روی زمین است. درختی که شوری اشک که نه، شوری آب دریا را پس می‌زند و به زندگی ادامه می‌دهد. 

جنگل حرا کجاست؟

جنگل حرا یکی از قشنگ‌ترین و عجیب‌ترین جاهای دیدنی قشم است
عکس از: ایرنا
اگر بخواهیم جنگل حرا یا مانگرو را ببینیم به قشم می‌رویم. اما از نظر جغرافیایی در ۸ منطقه‌ی حفاظت‌شده از این نوع جنگل وجود دارد، از ساحل خلیج فارس تا ساحل دریای عمان. در جاهای دیگر دنیا مثل برزیل، کلمبیا و اکوادور هم جنگل‌ مانگرو پیدا می‌شود.
اما علت معروف بودن جنگل حرا در قشم، وسعت و انبوه بودن جنگل است. این‌ جنگل جایی میان قشم و بندر خمیر در استان هرمزگان قرار گرفته است. وسعت جنگل قشم حدود ۲۰۰ کیلومتر است. 

حرا چیست؟

در سفر به قشم نباید بازدید از جنگل حرا را از دست داد
عکس از: علیرضا قربانی
حرا درختی است که می‌تواند در آب شور زندگی کند و همین سازگاری با نمک دریاست که آن ‌را متفاوت و جذاب کرده است. بلندی‌اش حدود ۳ تا ۶ متر می‌شود. زیاد شدن درخت حرا به این ترتیب است که روی درخت دانه یا میوه می‌روید. این میوه‌ها در تابستان سبز می‌شوند؛ میوه‌های بادامی‌شکل حرا جوانه می‌زنند و به‌شکل نهال کوچکی درمی‌آیند. بعد این نهال از درخت اصلی جدا می‌شود و برای خودش رشد می‌کند.
این درخت می‌تواند آب را برای خودش شیرین کند، یعنی آب را جذب می‌کند و شوری‌اش را دفع می‌کند. 
یک بخش جالب دیگر در زندگی این درخت، محل رویش‌اش است. حرا روی تپه‌هایی روییده که وقتی آب دریا پایین برود، از آب بیرون می‌مانند. آب که بالا می‌آید، مثل این است که گیاهان سبز روی آبی دریا شناور مانده‌اند.
بخشی از ریشه‌ی درخت حرا بیرون خاک قرار گرفته و ظاهر متفاوتی به این درخت داده است.

چرا جذاب است؟

می‌توانیم در جنگل حرا قایق‌سواری کنیم
عکس از: مهدی سعیدی
حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال است که درختان حرا میان آب و خشکی سرگردانند. این‌جا جنگل پهناوری‌ است که نظیرش در دنیا زیاد نیست. تعجبی ندارد که ثبت جهانی شده و یونسکو آن ‌را به‌عنوان میراث طبیعی جهانی می‌شناسد. در ایران هم جزو مناطق حفاظت‌شده به‌شمار می‌رود.
هر تصویری از جنگل‌های انبوه شمال در ذهن دارید، فراموش کنید. جنگل در جنوب مفهوم و ظاهری دیگر دارد. وقتی قرار باشد با قایق برای دیدن جنگل بروید، می‌بینید که با طبیعتی عجیب و جالب روبه‌رو هستید. آب که بالا می‌آید، بازار قایق‌سواری داغ می‌شود. بلیط می‌خرید، سوار می‌شوید و ناگهان وسط آب و جنگل هستید. 
در این جنگل جانداران زیادی زندگی می‌کنند. پرندگان میان شاخ و برگ درختان لانه ساخته‌اند؛ بعضی‌هاشان می‌مانند و بعضی دیگر مهاجر و مسافرند. 
پس اگر به پرنده‌نگری علاقه‌مند باشید، می‌توانید در فصل سرما به جنگل حرا قشم بروید و صدها نوع پرنده ببینید، مثل مرغ ماهی‌خوار،‌ لک‌لک، مرغابی، مرغ دریایی، اگرت بزرگ، اگرت یا قار ساحلی، حواصیل هندی، سلیم خاکستری، کاکائی، مرغ باران یا آبچلیک و مرغ سقا. 
گردشگران زیادی برای پرنده نگری به قشم می‌آیند
عکس از: ایرنا
جانوران دیگری هم این‌جا زندگی می‌کنند، مثل صدف،‌ گِل خورک، انواع قورباغه، چند نوع خرچنگ و چند گونه مار دریایی، همچنین لاک‌پشت سرخ، لاک‌پشت عقابی، پشت چرمی و سبز که از ریشه و برگ درخت حرا تغذیه می‌کنند.
در این منطقه ماهی‌های سنگسر، بیاه، حلوا سفید، ساردین، شورت و عروس ناخدا پیدا می‌شود.
در میان درختان حرا کندوی زنبور کم نیست. عسل خیلی مرغوبی هم تولید می‌کنند که حسابی گران‌قیمت است و بهای هر کیلو از آن به چند صد هزار تومان می‌رسد. زنبورها از گل طلایی درخت حرا بهره می‌برند که در تیر و مرداد می‌روید.
جالب است بدانید در گذشته مردم قشم از تنه‌ و چوب درخت حرا استفاده می‌کردند. از تنه‌اش دهل می‌ساختند و از چوبش زغال تهیه می‌کردند. آخر چوب این درخت دود سیاه تولید نمی‌کند. خوش‌بختانه صادرات چوب درخت حرا به قطر متوقف شده است.
فقط درخت حرا نیست که در این جنگل رشد می‌کند، بلکه لابه‌لای حرا چندل هم روییده است. چندل‌ها ۱۰ تا ۱۵ متر بلند می‌شوند و در زمستان گل می‌دهند. 

کی برویم؟

پرندگان مهاجر زیادی به جنگل حرا قشم سر می‌نند
عکس از: ایرنا
پرندگان مهاجر زیادی به جنگل حرا قشم سر می‌نند
بهترین زمان بازدید از جنگل حرا قشم وقتی است که آفتاب مهربان‌تر باشد. اگر وسط تابستان بخواهید قایق سوار شوید، لذت زیادی نمی‌برید. اما هوا که خنک باشد،‌ مجذوب زیبایی طبیعت این جنگل خواهید شد. 
دوربین عکاسی را هم فراموش نکنید که صحنه‌های عکاسی زیادی پیش رو دارید. حتی اگر در زمان مناسب پرنده‌نگری به حرا نیامده باشید، باز هم صحنه‌های زیادی برای عکس گرفتن پیدا می‌کنید.
کافی‌ است هر جا که هستید، خودتان را به جزیره‌ی قشم برسانید. می‌توانید با تور قشم سفر کنید یا خودتان کارهای رزرو بلیط و هتل قشم را انجام بدهید.
بعد به اسکله سهیلی، روستای طبل یا بندر لافت بروید و برای بازدید از این جنگل دریایی قایق سوار شوید. پیشنهاد ما روستای طبل است. از قشم تا جنگل حرا حدود یک ساعتی راه در پیش دارید. 
هزینه‌ی سوار شدن قایق حدود ۱۰ هزار تومان برای هر نفر است.
در این مقاله یکی از شگفت انگیز ترین دیدنی طبیعی ایران را به شما معرفی کردیم. برای دیدن این دیدنی های طبیعی و سفر به قشم، از تور قشم همراه با پرواز چارتری دیدن کنید.
 
 
مطالب مرتبط :

نظر در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top