دشت دریاسر؛ شکوه البرز سپیدپوش بر فراز دشت پوشیده از گل

در نگاه اول دشت دریاسر شما را به یاد تصاویری که از کشور سوییس و کوهستان آلپ دیده‌اید خواهد انداخت؛ شکوه کوه‌های البرز که بر فراز دشتی پوشیده از گل‌های زرد خودنمایی می‌کنند و هوش و حواس را از سر می‌پرانند. این زیبایی تا جایی پیش‌ رفته که دشت دریاسر با عنوان بهشت اردیبهشت ایران نیز شناخته می‌شود.دریاسر منطقه‌ای زیبا با طبیعتی شگفت‌انگیز است که سفر به آن چندان سخت نیست و می‌توان در برنامه‌ای دوروزه از آن بازدید کرد.

دشتی بر سر راه دریا

بازدید از دریاسر مازندران
منظره‌ی تماشایی دشت دریاسر و آخرین پرتوهای خورشید بر فراز کوه‌های البرز | عکس از امیررضا کامکار.

دشت دریاسر کجاست؟

دشت دریاسر در استان مازندران و در نزدیکی شهرستان تنکابن قرار دارد. پس از رسیدن به تنکابن باید وارد جاده‌ی تماشایی دوهزار شوید و مسیر را تا روستای عسل‌محله ادامه دهید. جاده دوهزار به تنهایی مقصدی جذاب برای سفر است و ممکن است زیبایی این مسیر وادارتان کند چند ساعتی را در آن بمانید.

اگر قصد دارید از تهران به دشت دریاسر سفر کنید باید وارد جاده‌ی کرج-چالوس شوید. پس از رسیدن به چالوس جاده‌ی ساحلی را به سمت غرب و تا شهر تنکابن ادامه دهید و از آن‌جا وارد جاده‌ی دوهزار شوید. پس از رسیدن به عسل‌محله دیگر امکان ادامه‌ی مسیر با خودرو وجود ندارد و باید باقی راه را پیاده طی کنید. از عسل‌محله باید حدود یک ساعت‌و‌نیم پیاده‌روی کنید تا در نهایت قله‌های باشکوه البرز پیش روی‌تان نمایان شوند. در اواخر مسیر قله‌های سپیدپوش البرز را خواهید دید و کمی بعد به دشت گسترده‌ی دریاسر خواهید رسید.

آب و هوا و بهترین زمان سفر به دریاسر

دشت دریاسر حوالی اردیبهشت و خرداد پوشیده از گل‌های بابونه‌ی زرد است. ترکیب رنگ زرد گل‌ها و سپیدی کوه منظره‌ای دیدنی را پدید می‌آورد و می‌توان این فصل را بهترین زمان برای سفر به دشت دریاسر دانست. در فصل تابستان دیگر گلی در دشت باقی نمی‌ماند اما دمای مناسب هوا و درختان سرسبز، این فصل را به زمانی مناسب برای سفر به این منطقه تبدیل می‌کند. از طرفی دریاسر در ارتفاع حدودا ۲۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و طبیعتا هوای آن در پاییز و زمستان بسیار سرد است. آن چه مهم است در هر فصلی پیش از آغاز سفر، هوای منطقه را در سایت‌های پیش‌بینی آب و هوا بررسی نمایید.

کمپینگ و برپایی چادر در دشت دریاسر

دریاسر در تنکابن
شکوه راه شیری در آسمان تاریک دشت دریاسر | عکس از امیررضا کامکار.

اگر اهل کمپینگ هستید بدون هیچ شک‌ و‌ تردیدی در سفر به دریاسر، چادر و کیسه خواب همراه داشته باشید. شب‌های این دشت با درخشش هزاران ستاره تماشایی است. حتما خود را برای مواجه شدن با هوای سرد آماده کنید؛ لباس کافی، چادر و کیسه خواب مناسب فراموش نشود! اما اگر به هر دلیلی امکان چادرزدن در منطقه را ندارید، می‌توانید به جاده‌ی دوهزار یا شهرهای ساحلی بازگردید و شب را در این منطقه و در هتل یا ویلا بگذرانید.

سپید و سبز

دشت دریاسر به نوعی مرز بین منطقه‌ی سرسبز شمالِ رشته کوه البرز و کوه‌های بلند این رشته کوه است. موقعیت دریاسر به شکلی است که وقتی به سمت جنوب حرکت می‌کنید، با پشت سر گذاشتن کوه‌های البرز به منطقه‌ی الموت می‌رسید. اگر علاقه‌‌مند به کوهنوردی هستید و آمادگی جسمی مناسبی دارید مسیر الموت تا دشت دریاسر یکی از پیشنهادهای ما به شماست. کوهنوردان این مسیر را اغلب در برنامه‌ای سه‌روزه طی می‌کنند. نقطه‌ی آغازین مسیر منطقه‌ی کوهستانی الموتِ بالا است. در ادامه‌ی مسیر به گردنه‌ و قله‌ی چهار هزار متری سیالان می‌رسید و سپس وارد استان مازندران خواهید شد. حال از منطقه‌ای مشرف به دشت دریاسر عبور خواهید کرد و با کم‌کردن ارتفاع به دشت دریاسر و روستای عسل‌محله خواهید رسید. البته این مسیر را حتما باید با راهنما و به صورت گروهی طی کرد.

تجهیزات مورد نیاز برای سفر به دشت دریاسر

برای پیمایش مسیر عسل‌محله تا دریاسر از کفش مناسب پیاده‌روی و کوهنوردی استفاده کنید. در صورتی که قصد کمپینگ دارید حتما چادر، کیسه خواب و لباس گرم مناسب همراه داشته باشید. چشمه‌هایی در دشت دریاسر وجود دارند که می‌توانید آب مورد نیاز خود را از آنها تهیه کنید. این چشمه‌ها در فصل بهار فعال‌اند و بخشی از مناطق دشت را چند سانتی‌متری به زیر آب می‌برند. در هر حال محض احتیاط می‌توانید مقداری آب، به خصوص برای آشامیدن، به همراه ببرید و البته دوربین عکاسی را نیز فراموش نکنید!

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top