پیوند جنگل و دریا در ساحل گیسوم

داشتن خط ساحلی طولانی برای صنعت گردشگری هر کشوری یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود چرا که ساحل مساوی است با کسب درآمد. ایران از این نظر وضعیت بدی ندارد و با داشتن خط ساحلی در شمال و جنوب کشور، پتانسیل استفاده پایدار و درست از این نعمت خدادادی را داراست. هرچند شمال ایران به دریای آزاد راه ندارد اما یکی از معروف‌ترین مناطق ساحلی کشور با نام ساحل گیسوم در همین بخش واقع شده است.

ساحل گیسوم در حاشیه دریای کاسپین

پاییز سه سال قبل بود بعد از گذراندن یک هفته‌ی سخت، سرد و روزی نزدیک به ۸ ساعت سرپا ماندن در نمایشگاه بین‌المللی تهران از دوستم پیغام آمد که یک هفته بیا پیش من، تالش! که البته خودش می‌گفت هشتپر -یعنی خود اهالی می‌گویند هشتپر.
خیلی شنیده بودم که فصل تالش و ییلاقاتش بهار و تابستان است؛ آذر بود و در تهران برف می‌بارید که راهی شدم. دیدنی‌های گیلان کم نیست اما تالش حال و هوایی دارد که امروز بعد از گذشت سه سال هنوز عطر، رنگ، هوا و مزه‌هایش توی ذهن من زنده است.
پاییز بود و تالش در محاصره‌ی رنگ‌ها قرار داشت. اطرافش تا چشم کار می‌کند کوه‌هایی هستند که به آسمان رسیده‌اند. اگر برفی هم ببارد بیشتر در ارتفاعات است؛ باران زیاد می‌بارد اما نم‌نم و آرام، هوا دل‌خواه برای گشت و گذار توی کوچه و خیابان‌های شهر که حظ بصر ببری و با دوربین به سراغ زنانی بروی که هنوز لباس تالشی می‌پوشند؛ لباس زنان پیراهن بلندی دارد رنگارنگ و دامنی پرچین.

معرفی جاذبه های زیبای تالش

سفر زمستانی به گیسوم

در تالش، ترکی زبان غالب است و عده کمی هم تالشی حرف می‌زنند. جای‌جای تالش کوچه‌باغ و شهر در یدِ قدرت ِزیبایی مسحورکننده طبیعت است،. درخت‌ها، کوه‌ها و ابرها آن‌قدر نزدیک‌اند که هر آن احساس می‌کنی دستت را که بلند کنی توی نرمی‌شان گم می‌شود؛ یکی از زیبایی‌های تالش آسمانش و همین ابرها هستند و هر لحظه که سرت را بلند می‌کنی محال است شکل ابرها ذوق‌زده‌ات نکند.

جاذبه های طبیعی و دیدنی در گیلان
در هشتپر زندگی با طبیعت عجین است. عسل فراوان است و کندوها را در بهار و تابستان به ییلاقات می‌برند و با سرد شدن هوا به شهر برمی‌گردانند. پرتقال و کیوی به وفور یافت می‌شود. اولین باری که پرتقال را با گلپر امتحان کردم در همین سفر تالش بود که گلپر را به پرتقال‌های محلی می‌زدند و عطر و طعمش هزاران بار بهتر می‌شد. از دیگر خوراکی‌های معروف هشتپر، اشپل ماهی است که از تخم ماهی تشکیل شده است.

لباس های محلی در گیلان
سورتمه ریلی تالش یکی از جاهای تالش است که حتما باید ببینید. سورتمه ریلی واقع در پارک سیاهداران با سرعت از میان جنگل‌های تالش عبور می‌کند. از میان زیبایی می‌گذرید و از سرعت و هیجان و کمی هم ترس به خنده می‌افتید؛ لااقل برای من که این‌طور گذشت. اگر برای سورتمه‌سواری می‌روید توصیه می‌کنم حوالی غروب را انتخاب کنید چون سیاهداران بر شهر مشرف است و شبیه به بام تالش اس. در غروب که چراغ‌های شهر یکی‌یکی روشن می‌شوند دیدن زیبایی شهر از آن ارتفاع حال خوبی دارد.

وقت دل کندن از شهر است

در ۴۱ کیلومتری تالش به پارک جنگلی گیسوم می‌رسید. گیسوم که تا چشم کار می‌کند درختان سرو دارد. گیسوم سرد بود اما پیرمرد مهربانی هم بود که در ابتدای راه آسفالته بلال می‌فروخت ما را به کنار آتش و منقلش دعوت کرد. از دیدن پرتوهای نور آفتاب که از لابه‌لای شاخ و برگ درهم تنیده‌ی درختان می‌گذشت و به زمین‌های پوشیده از برگ‌های زرد و نارنجی می‌رسید، لذت ‌بردیم؛ بلال‌مان را که خوردیم در آن راه آسفالته راندیم و هنوز مسحور زیبایی جنگل و جاده‌ای که در میان‌شان می‌پیچید، بودیم که وسعت دریا ذوق و شادی را ریخت توی چشم و دل‌مان. جایی که جنگل و دریا به هم می‌رسند، ساحلی آرام برای ساعت‌ها نشستن و دریا را یک دل ِ سیر دیدن.

به رنگارنگی گیسوم

در جاده‌ای که از جنگل به دریا می‎رسید فروشندگانی هم بودند که لباس‌های محلی می‌فروختند. از دیدنی‌های گیلان روستایی‌ست به نام آق‌اولر در ۲۲ کیلومتری تالش که نامش داستان روستا را تعریف می‌کند آق در زبان ترکی به معنای سفید و اولر به معنای خانه است؛ روستایی که تمام خانه‌های آن سفید است. جاده در میان کوهستان پیچ‌وتاب می‌خورد و هرازگاهی دیدن یک خانه سفید وجودتان را سرشار از شعف می‌کند. مریان و آق‌اولر آن‌قدر نزدیک به هم و شبیه هستند که تشخیص‌شان جز از سفیدی خانه‌ها امکان‌پذیر نیست. مریان یک گورستان دیدنی با قدمت ۳۵۰۰ ساله دارد.

خانه های روستایی در گیسوم

حتی در آن روزهای سرد دیدن ییلاقات اسالم را هم از دست ندادم. در باب زیبایی اسالم زیاد خوانده‌ایم اما اسالم در وصف کوچک می‌شود. اسالم را باید دید. خانه‌هایی با سقف شیروانی که هر کدام در برف یک رنگ دارند و کبابی که در آن برف و سرما حسابی می‌چسبد.

 

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top