فستیوال‌های معروف هند

اداب هند سهم بزرگی از جمعیت جهان، فرهنگ‌ها، زبان‌های گوناگون و باورهای متفاوت را در خود جای داده است؛ کشوری چندفرهنگی که قومیت‌ها و مذاهب مختلف در آن با یکدیگر در صلح زندگی می‌کنند. این تنوع فرهنگی و زبانی باعث پیدایش بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین فستیوال‌های جهان شده است که بسیاری از آنها دیگر محدود به مرزهای هند نمی‌شوند. فستیوال‌ها نقش بسیار مهمی در زندگی هندی‌ها دارند و یکی از بهترین راه‌ها برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مختلف و متنوع کشور هند هستند.

در سفر به هند این فستیوال‌ها را از دست ندهید

فستیوال دیوالی (Diwali)

فستیوال دیوالی
عکس از: Hands Up Holidays

«دیوالی» یکی از معروف‌ترین، زیباترین و بزرگ‌ترین فستیوال‌های هند است. فلسفه‌ی فستیوال دیوالی، یا فستیوال نورها، پیروزی خوبی بر شیطان و غلبه‌ی روشنایی بر تاریکی است. این فستیوال ۴ روز بعد از پانزدهمین روز از ماه هندوی «کارتیک» برگزار می‌شود و هر روز یک مراسم مخصوص دارد.
تاریخ برگزاری این فستیوال متغیر است، اما معمولا اواخر اکتبر یا اوایل نوامبر برگزار می‌شود. در طول فستیوال دیوالی تمام خانه‌ها و مغازه‌ها با چراغ‌های مختلفی تزئین و نورانی می‌شوند و مردم با روشن کردن فانوس و آتش‌بازی این فستیوال را جشن می‌گیرند.

فستیوال گانش (Ganesh)

فستیوال گانش
عکس از: Tour My India

«گانش چاتوری» یکی دیگر از فستیوال‌های معروف هند است که ریشه‌ای مذهبی دارد. این فستیوال ۱۰ روزه به مناسبت تولد «لورد گانشا» برگزار می‌شود؛ گانشا یکی از خدایان معروف هندی است که سری مانند فیل دارد. در فستیوال گانش مردم تندیس‌های کوچک این خدای هندی را در خانه یا خارج از آن می‌گذارند و پرستش می‌کنند. در غروب روز دهم فستیوال مردم تندیس گانشا را در رودخانه یا دریا به آب می‌سپارند زیرا معتقدند با این کار گانشا به جایگاه اصلی‌اش برمی‌گردد.
بهترین شهری که می‌توانید فستیوال گانش را در آن تماشا کنید بمبئی است. این فستیوال هرسال در سپتامبر برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید :   زیباترین جزیره‌های دنیا

فستیوال ناوراتری (Navaratri)

«ناوراتری» یکی دیگر از فستیوال‌های هندی است که در آن باروری و قدرت زنانه را جشن می‌گیرند. این فستیوال که به مدت ۹ روز برگزار می‌شود پر از رنگ و رقص و شادمانی است و در آن الهه‌ی زن «شاکتی» که نمادی از قدرت زنانه است، ستایش می‌شود. بیشتر جشن‌های بزرگ و معروف هند در هر شهری با آداب و باورهای خاص آن شهر برگزار می‌شوند. فستیوال ناوراتی نیز در هر گوشه‌ای از هند به شیوه‌ی متفاوتی جشن گرفته می‌شود.
در این فستیوال با دانه‌های گیاهان و هدایایی مختلف به زنان متأهل، دختران مجرد و کودکان خوشامد می‌گویند و از آنها استقبال می‌کنند. در طول برگزاری فستیوال سه الهه‌ی هندی ستایش می‌شوند؛ ۳ روز اول الهه‌ی «دورگا»، ۳ روز دوم الهه‌ی «لاکشمی» و ۳ روز آخر الهه‌ی «ساراسواتی» پرستش می‌شود. این فستیوال هر سال در اکتبر برگزار می‌شود.

فستیوال کریشنا جانماشتامی (Krishna Janmashtami)

فستیوال کریشنا جانماشتامی
عکس از: TripSavvy

«کریشنا جانماشتامی» که با نام «گوویندا» هم شناخته می‌شود، یکی از جالب‌ترین فستیوال‌های مذهبی هند است. این فستیوال به مناسبت زادروز «لردکریشنا» برگزار می‌شود و در آن مردم با رقص و پایکوبی و آوازخوانی به جشن و شادی می‌پردازند.
یکی از جالب‌ترین بخش‌های این فستیوال مراسم شکستن ظرف «داهی هیندی» است. این ظرف سفالی که داخلش کشک است در ارتفاع بالایی آویزان می‌شود و مردم با بالا رفتن از یکدیگر و ساختن برج‌های انسانی، اقدام به شکستن این ظرف و ریختن کشک روی زمین می‌کنند. فستیوال کریشنا جانماشتامی در اوت یا سپتامبر هر سال برگزار می‌شود.

فستیوال پولی کالی (Puli kali)

«پولی‌ کالی» یا رقص ببر که منشأ آن ایالت کرالای هند است، یکی از متفاوت‌ترین فستیوال‌هایی است که می‌توانید در هند ببینید. در این فستیوال افراد شرکت‌کننده طرح ببر را روی بدن خود می‌کشند و ماسک ببر به صورت می‌زنند. این فستیوال دیدنی به مدت ۱۰ روز برگزار می‌شود. در پولی کالی هنرمندان آموزش‌دیده بدن‌شان را به شکل ببر، شیر یا پلنگ نقاشی و با ضرب ریتمیک سازهای «تاکیل» و «اودوکو» شروع به رقصیدن می‌کنند.
این فستیوال ۲۰۰ ساله که ریشه در فرهنگ شکار ببر دارد در اوت یا سپتامبر هر سال برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید :   عجیب ترین مراسم های عروسی در کشورهای دیگر

معرفی غذاهای سنتی هند:

طعم لذیذ غذاهای سنتی هند

فستیوال اونام (Onam)

فستیوال اونام
عکس از: tripsavvy

«اونام» یکی از دیدنی‌ترین و بزرگ‌ترین فستیوال‌های سال در ایالت کرالای هند است. جشنواره‌ی اونام که جشنواره‌ی برداشت محصول است براساس افسانه‌ای قدیمی برای استقبال از شاه بالی برگزار می‌شود. این جشنواره فارغ از مذهب و موقعیت‌های اجتماعی و فرهنگی مردم مختلف را به دور هم جمع می‌کند و پر از رقص و شادی و نمایش هنر است. در طول ۱۰ روز برگزاری این فستیوال، مردم لباس‌های نو می‌پوشند و خانواده‌ها به هم هدیه می‌دهند. هندی‌ها در طول این جشنواره برای استقبال از شاه ماولی نقش‌های بسیار زیبایی را با گل، جلوی در خانه‌شان طراحی می‌کنند. فستیوال اونام هر سال در اوت یا سپتامبر برگزار می‌شود.

فستیوال تایپوسام (Thaipuism)

فستیوال تایپوسام
عکس از: Frank Cornfield Photography

«تایپوسام» یکی از عجیب‌ترین فستیوا‌ل‌های مذهبی هند است که در ایالت تامیل نادو برگزار می‌شود. در این فستیوال افراد شرکت‌کننده برای ادای احترام و نمایش علاقه‌ی خود به «موروگان» (یکی از خدایان هندی) بخش‌های مختلفی از بدن‌شان را سوراخ می‌کنند. در فستیوال تایپوسام که بین ژانویه و فوریه‌ی هر سال برگزار می‌شود، افراد شرکت‌کننده با روزه‌گرفتن و عبادت بدن‌شان را تطهیر می‌کنند. این فستیوال در کشورهای دیگری مانند سریلانکا، مالزی، موریس، سنگاپور، تایلند و میانمار نیز برگزار می‌شود.

هر ساله فستیوال‌های جالب و دیدنی‌ای در هند برگذار می‌شود اگر دوست دارید از نزدیک این فستیوال ها را ببینید با تور هند هیپوتریپ سفر کنید. این تور با پروازهای ارزان چارتری ارائه می‌شود.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top