معرفی اولین نمایشگاه هنری کاملا دیجیتال دنیا در توکیو

وقتی پای عجیب‌ترین‌ها و مدرن‌ترین‌ها در میان باشد معمولا کشور ژاپن حرف اول را می‌زند. احتمالا تا به حال عکس‌های زیادی از نمایشگاه هنر دیجیتال توکیو را در اینستاگرام افراد مختلف دیده‌اید. این روزها در اینستاگرام هر فرد معروفی دست‌کم یک عکس از این نمایشگاه رویایی دیده می‌شود. عکس‌هایی که به نظر می‌رسد درست از وسط یک فیلم علمی-تخیلی بیرون کشیده شده‌اند. رنگ‌های زنده و فضاهای رویایی و انتزاعی این نمایشگاه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. نمایشگاه هنر دیجیتال توکیو با عنوان «بدون مرز» اولین نمایشگاه کاملا دیجیتال دنیا است که حسابی سروصدا کرده. اما داستان این نمایشگاه چیست؟

نمایشگاه هنر دیجیتال توکیو 

نمایشگاه هنری دیجیتال توکیو
عکس از: borderless.teamlab.art

ورود به دنیای هنر افسانه‌ای

ابشار دیجیتالی
عکس از: pinterest

موزه هنر دیجیتال موری بیلدینگ (MORI Building Digital Art Museum) یا موزه هنر دیجیتال توکیو این روزها به خلق هنرهای دیجیتال بی‌نظیری معروف شده که بازدیدکنندگان را به دنیایی افسانه‌ای و داشتن تجربه‌ای تعاملی دعوت می‌کند. این نمایشگاه که به مدت محدود ۲ سال برپاست، از تاریخ ۷ ژوئیه ۲۰۱۸ آغاز به کار کرده و تا پاییز ۲۰۲۰ امکان بازدید از آن وجود دارد.
بسیاری از آثار ارائه شده در این نمایشگاهِ ۱۰۷ هزار متری به شکلی طراحی شده‌اند که با واکنش مخاطب و بر اساس نوع تعامل بیننده تغییر کنند. موزه هنر دیجیتالی توکیو با همکاری مشترک دو شرکت «موری بیلدینگ» (MORI Building) و «تیم‌لب» (teamLab) تأسیس شده است و بیش از ۵۰ اثر در پنج بخش مختلف نمایشگاه ارائه شده‌اند.
در این نمایشگاه مرز میان بدن و اثر هنری کاملا مبهم است و این موضوع باعث می‌شود بیننده به رابطه‌‌ی خود با دنیای اطرافش فکر کند.
یکی از هنرهای تعاملی جالب این نمایشگاه اثری با عنوان «طراحی بر سطح آب» است. در این بخش که سطح زمین با آب پر شده است، بازدیدکننده‌ها می‌توانند شکل یک ماهی را بر صفحه‌ای بکشند و به محض ورودشان در آب که سطح آن تقریبا تا زانو می‌رسد، انیمیشنی از آن ماهی شروع به حرکت در اطراف بازدیدکننده می‌کند و سرعت و نوع حرکت آن بستگی به واکنش‌های فرد دارد؛ اگر او بخواهد ماهی را بگیرد، ماهی از دستش فرار می‌کند.

بیشتر بخوانید :   زیباترین جزیره‌های دنیا

وقتی هنر جان می‌گیرد

انعکاس نورهای قرمز و آبی
عکس از: borderless.teamlab.art

او سوگیاما (Ou Sugiyama) مسئول این نمایشگاه می‌گوید: «هر بازدیدکننده‌ای می‌تواند این فضا را به شکلی متفاوت تجربه کند.» و این یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های نمایشگاه است. هر فرد -براساس نوع تعاملش با دنیای اطراف- تجربه‌ای منحصربه‌فرد از این نمایشگاه خواهد داشت.
در اتاقی به نام «جنگل فانوس‌ها» صدها چراغ -با ارتفاع‌های مختلف- بر سقف اتاقی با کف آینه‌ای نصب شده‌اند. زمانی که بازدیدکننده پا به این اتاق می‌گذارد، چراغ‌ها یک‌به‌یک روشن می‌شوند و خیلی زود کل اتاق به یک رنگ درمی‌آید و تجربه‌ای فراواقعی را ایجاد می‌کند.
در بخش دیگری با عنوان «شناورشدن در دنیای گل‌ریزان» تغییرات فصلی گل‌ها به نمایش گذاشته شده‌ است. در این بخش شاهد تغییر مداوم تصاویر هستیم؛ رشد و شکوفه‌کردن گل‌ها را می‌توانید در اطراف خود مشاهده کنید. تیم‌لب در رابطه با این قسمت از نمایشگاه گفته است: «دراز بکشید یا آرام در جایی بنشینید، پس مدتی حس می‌کنید که بدن‌تان شناور است و در دنیای اثر هنری فرو می‌روید.»
اغلب آثار هنری این نمایشگاه به کشف طبیعت و چرخه‌ی زندگی می‌پردازند. نمایشگاه به دنبال ازبین‌بردن قاب و مرزهای معمول در آثار هنری است و تلاش کرده مخاطب را به بخشی از اثر هنری تبدیل کند؛ هنری بدون مرز و فراتر از جسم فیزیکی‌.

بخش‌های موزه

تپه ی دیجیتالی
عکس از: borderless.teamlab.art

این موزه از پنج بخش اصلی تشکیل شده است. بخش Borderless World یا «جهان بی‌مرز» که بخش تعاملی و فرافیزیکی این موزه است. بخش Athletics Forest یا «جنگل قهرمانی» که ذهن بازدیدکننده را در فضایی سه‌بعدی و پیچیده به چالش می‌کشد.
بخش Future Park یا «پارک آینده» این موزه بخشی مخصوص کودکان است. کودکان در این بخش با انجام بازی‌های تخیلی و فیزیکی نکات بسیار مهمی را یاد می‌گیرند و آگاهی‌شان در محیطی چندحسی افزایش پیدا می‌کند. در بخش Forest of Lamps یا «جنگل فانوس‌ها» شاهد درخشش فانوس‌ها و فضایی رویاگونه خواهید بود.
بخش جالب دیگری که خارج از نمایشگاه -در محوطه‌ی موزه- قرار دارد، بخش چایخانه (Tea House) است. در این بخش می‌توانید چای متفاوتی را به سبک ژاپنی بنوشید. البته منظورمان چای سنتی ژاپنی نیست. این بخش هم مانند بخش‌های دیگر موزه از هنر دیجیتال بی‌نصیب نمانده است. نکته‌ی جالب درباره‌ی چای این بخش، این است که تا زمانی که چای در لیوان‌تان باشد شاهد شکفتن شکوفه‌های دیجیتالی در آن خواهید بود و اگر لیوان‌تان را تکان بدهید، گلبرگ‌های این شکوفه‌های دیجیتالی در لیوان پخش می‌شوند.
نمایشگاه‌های این موزه ماهیتی متغیر دارند و هر بار دیدن آنها می‌تواند به معنای کسب تجربه‌ای تازه‌تر و رویایی باشد.
در ادامه می‌توانید عکس‌های بیشتری از این موزه را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید :   فستیوال‌های معروف هند

گلی از جنس دیجیتال
عکس از: borderless.teamlab.art
جنگلی پز از فانوس
عکس از: NextShark
گل های دیجیتالی
عکس از: borderless.teamlab.art
دریای دیجیتالی
عکس از: borderless.teamlab.art

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top