بی ‌ستون یا بیستون؟ مساله این است

یکی از مکان‌های گردشگری غرب ایران بیستون است که ما را به یاد فرهاد کوه‌کن و عشقش به شیرین می‌اندازد. برخی بیستون صدایش می‌کنند و عده‌ای هم بی ستون.
حالا که می‌خواهیم به دیدنش برویم خوب است که اسمش را درست صدا بزنیم.

از بغستان تا بیستون

نمایی از بیستون واقع در استان کرمانشاه
عکس از: aryabantravel.com

کلمه بیستون از دوره‌ی ایران باستان و ساسانیان به ما رسیده است؛ زمانی که شاهان ساسانی را «بغ» می‌نامیدند و بیستون، «بغستان» یعنی جای ‌خدای معنا داشت و در طول تاریخ به بگستان و بیستان تبدیل شد.
از طرفی بی ستون به معنای جایی که ستون ندارد هم می‌تواند درست باشد چرا که کوهی به این عظمت و آثار درون آن، بدون هیچ ستونی دیده می‌شوند اما این نام به نظر می‌آید که توسط مردم و بعدها بر روی این کوه نهاده شده است.

بیستون؛ اورست صخره‌های جهان

نمایی از کوه حکاکی شده بیستون
عکس از: ppt.ir

صخره بیستون با ارتفاع ۱۲۰۰ متر و پهنه‌ی‌ بیش از ۵۰۰۰ متر منظره‌ای است که صخره‌نوردان زیادی را به سمت خود جلب می‌کند. دیواره‌ بیستون مرتفع‌ترین دیواره‌ی ایران و پنجمین دیواره‌ی مرتفع جهان است.

چه چیزی بر بیستون حک شده

نقش برجسته و کتیبه بیستون
عکس از: kojaro.com

سنگ‌نوشته بیستون در ارتفاع چند متری از سطح زمین قرار دارد. نقش برجسته‌ی بیستون، داریوش پادشاه کبیر هخامنشی را هنگام به‌بندکشیدن گئومات مغ و چیرگی بر یاغیان نشان می‌دهد. نماد فروهر نیز بالای سر نقش برجسته دیده می‌شود. داریوش در این نقش برجسته دستش را بالا برده که نشان از ستایش اهورا مزداست. گئومات مغ زیر پای داریوش حک شده و پای چپ داریوش روی سینه‌ی او قرار دارد. شورشیان با دست‌های بسته‌، مقابل داریوش صف کشیده‌اند. نیزه‌دار و کمانداری هم پشت داریوش ایستاده‌اند.
قد بلند داریوش در کتیبه قرار است قدرت او را نشان دهد؛ در این نقش‌برجسته کمانداران کوتاه‌تر از داریوش و ۱۵۰ سانتی‌متر و شورشیان هم از همه کوتاه‌تر و ۱۲۰ سانتی‌مترند.
اسامی کسانی که در کتیبه بیستون به بند کشیده شده‌اند، آثرین؛ اولین انقلابی شوش، وندئیت ب ئیر؛ اولین انقلابی بابل سومین نفر، مرتی ی؛ دومین انقلابی شوش و فرورتیش؛ انقلابی ماد، چی ثرتخم؛ انقلابی ساگارات، وه یزدات؛ انقلابی پارس، ارخ؛ دومین انقلابی بابل، فرادا؛ انقلابی مرو و سکونخا؛ انقلابی ساکاییه است.

تکیه زدن هرکول بر بیستون

مجسمه هرکول در بیستون
عکس از: مجله گردشگری مارکوپولو

هرکول یونانی ۱۵۳سال قبل از میلاد مسیح بر بیستون تکیه زده بوده.
سلوکیان نام سلسله‌ای یونانی است که پس از مرگ اسکندر بر محدوده‌ی آسیای غربی حکومت می‌کردند. این سلسله حدود ۶۵ سال، بخشی از سرزمین ایران –منطقه‌ی ایلام، کرمانشاه و لرستان- را در اختیار داشتند.
هرکول -قهرمان اسطوره‌ای یونانی‌ها- در دوره‌ی سلوکیان ساخته شده و در ۲۰ کیلومتری شهر کرمانشاه قرار دارد. این هرکول ۴۷/۱ متری با ریش‌های مجعد، در دست چپش جامی را نگه داشته و روی پوست شیر لم داده است. شیر زیر تندیس حدودا ۲ متر است و پشت مجسمه کتیبه‌‌ای به زبان یونانی وجود دارد.
هرکول در سال ۱۳۳۷ هنگام ساخت‌و‌ساز یک مسیر جدید در بیستون کشف شد. عریان‌بودن مجسمه باعث شده مردم در طول زمان تغییراتی در آن ایجاد کنند و آسیب زیادی به آن رسیده است.

فرهاد تیشه شیرین به بیستون می‌زد!

هتل لاله و کوه بیستون
عکس از: علی سهرابی

نظامی در منظومه‌‌ی خسرو و شیرین، عشق فرهاد به معشوقه‌اش شیرین را به شعر درآورد. شیرین اما عاشقی دیگر داشت؛ خسروپرویز از نامدارترین پادشاهان ساسانی. خسروپرویز به فرهاد دستور کَندن کوه بیستون را داد و تنها در صورت موفقیت کامل بود که می‌توانست با شیرین ازدواج کند.
خسروپرویز فرهاد را به انجام کاری محال فرستاده بود، اما برای فرهاد محال وجود نداشت. خلاصه این‌که پادشاه ساسانی بعد از دیدن فرهاد و کوهی که از عشق او در امان نمانده بود، خبر مرگ شیرین را به فرهاد داد تا شیرین را از آن خود کند.
فرهاد بعد از شنیدن خبر مرگ شیرین، جان می‌دهد و این عاشقانه ماندگار می‌شود.

مکان فرهاد تراش، یادآور عشق شیرین فرهاد

در دامنه‌ی کتیبه بیستون و درست در غرب کتیبه داریوش، می‌توانید صخره‌های فرهادتراش را ببینید که ارتفاع آن ۳۶ متر است. برخی از باستان‌شناسان قدمت آن را به دوران هخامنشی نسبت می‌دهند، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که متعلق به دوره ساسانی و پادشاهی خسروپرویز است و با سقوط و مرگ خسرو ناتمام مانده.

فرسایش بیستون

حکاکی های موجود در بیستون
عکس از: مشرق نیوز

تراشه‌های نقش‌برجسته با باد‌وباران در حال فرسایش است و متاسفانه از آسیب‌های بازدیدکنندگان هم در امان نمانده است.
در عصر رواج تفنگ از قسمت‌های برجسته‌ی بیستون به عنوان نشانه و سیبل استفاده می‌کردند! درست است که امروزه بیستون نشانه‌ی تفنگ قرار نمی‌گیرد اما کسانی هستند که دل‌شان می‌خواهد روی آن یادگاری بنویسند.

سراب بیستون

سراب بیستون
عکس از: karnaval.ir

پس از دیدن نقش‌‌برجسته‌های بیستون کنار چشمه‌ بنشینید و از سراب بیستون نیز لذت ببرید. همین برکه‌ی کوچک است که زمین‌شناسان آن را نشانه‌ی حیات انسان – در این منطقه- در دوران پارینه سنگی می‌دانند.
در گذشته‌های دور کاروان‌ها دور این سرآب جمع می‌شدند. بیشتر آثار تاریخی بیستون در اطراف آن قرار دارد.

هتل لاله بیستون؛ ترکیب معماری تاریخی و امکانات مدرن

هتل کاروانسرای لاله در کرمانشاه
عکس از: iranhotels.com

شما می‌توانید در کنار بیستون در یک هتل بین‌المللی اقامت کنید. این هتل در شرق کرمانشاه و بر سر راه قدیمی کرمانشاه به همدان -در دامنه‌ی کوه بیستون- قرار دارد.
این هتل زیبا و ۵ ستاره که در ۳۰ کیلومتری شرق کرمانشاه است، از عصر صفوی به یادگار مانده و به سبک آن دوران ساخته شده است. هتل با ۲۰ واحد اقامتی ظرفیت پذیرش هم‌زمان ۱۰۰ میهمان را دارد.
هزینه‌ی یک شب اقامت در اتاق یک تخته هتل بین‌المللی بیستون حدود ۳۴۵.۰۰۰ هزار تومان است. برای آشنایی بیشتر با جاذبه های کرمانشاه، مطلب بی ‌ستون یا بیستون؟ مساله این است را مطالعه کنید.

شما می توانید از طریق پرواز سیستمی هیپوتریپ بلیط هواپیمای تهران به کرمانشاه را خریداری نمایید.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top