شهرستانک، روستای هفت‌رنگ چالوس

سفر در پاییز یعنی یکی‌شدن با نقاشی زیبای طبیعت و این جشنواره‌ی رنگ‌های گرم که قلم‌مویش را روی سردی فصل می‌کشد و طرحی نو خلق می‌کند. می‌خواهیم برویم شهرستانک چالوس؛ مخصوصا در روزهایی که وارونگی هوا پایتخت‌نشینان را آشفته می‌کند.

شهرستانکی بر سر راه شمال

نمایی از سیرک یخچالی شهرستانک
عکس از: wikiloc.com

نزدیک تهران شهرستانکی است که طبیعت زیبایش شما را خیره می‌کند؛ اگر می‌خواهید هم از طبیعت بکر یک منطقه لذت ببرید و هم به سراغ آثار باستانی بروید، شهرستانک بهترین انتخاب است. شهرستانک در زیباترین جاده‌ی شمالی ایران -جاده چالوس- واقع شده است.
شمال روستا به روستای کسیل می‌رسد و کن در جنوب آن قرار گرفته است. سولقان و امامزاده داوود نیز در همین مسیرند. شهرستانک از شرق به روستای شکرآب و منطقه آهار و از غرب به روستای سرک، لانیز و شلینک می‌رسد.

کاخ ناصری، علت شهرت شهرستانک

در سال ۱۲۹۵تا ۱۲۹۸ هجری قمری ناصرالدین شاه در این منطقه کاخی بنا می‌کند که بعدها به نام کاخ سنگی معروف می‌شود و شهرت روستا را نیز به‌دنبال دارد. کاخ ناصری دقیقا داخل روستا نیست و کمی با آن فاصله دارد؛ اگر راه‌تان را به سمت کوچه‌باغ‌های خارج از روستا تغییر دهید، به تابلویی برمی‌خورید که نوشته‌ی روی آن ورود غیرمحلی‌ها را ممنوع کرده. از این‌جا به بعد دیگر با ماشین نمی‌توانید ادامه دهید؛ پیاده شوید. در مسیر به تابلوها دقت کنید تا راه را از بیراهه بشناسید و گم نشوید.

درختان پر محصول شهرستانک

زرد آلو میوه شهرستانک
عکس از: karnaval.ir

درختان میوه در تمام کوچه‌باغ‌های روستا دیده می‌شوند؛ درختانی با میوه‌های رنگارنگ گردو، گیلاس، آلبالو و زردآلو میوه‌های شیرین و آبداری هستند که محلی‌ها کاشته‌اند. باغ‌های توت زیادی در شهرستانک وجود دارند. باغداران توت‌ها را خشک می‌کنند و در طول سال از آنها استفاده می‌کنند.
اگر در فصل میوه‌چینی محصولات به شهرستانک بروید، می‌توانید در صورت اجازه‌ی باغدار کمک کنید و در لذت برداشت محصول با آنها شریک شوید.

بیشتر بخوانید :   جاده چالوس، جاده‌ای زیبا‌تر از مقصد

عطر گیاهان کوهی در ارتفاعات شهرستانک

گیاهان کوهی و دارویی شهرستانک
عکس از: karnaval.ir

هنگام قدم‌زدن در کوه‌های شهرستانک عطر گیاهان دارویی و سبزیجاتی مانند پونه، الک شورک و قارچ کوهی، ریواس و…. به مشام‌تان می‌رسد. اگر به خواص‌شان آگاه باشید، فرصت مناسبی است تا کمی از این گیاهان را با خود به شهرتان ببرید. بهترین سوغات این منطقه گیاهان دارویی و میوه‌های لذیذی است که می‌توانید از باغ‌های محلی‌ها خریداری کنید.

بوی خاک نم‌خورده کوچه‌‌باغ‌ها

چشمه‌ای به نام گله گیله بالاتر از کاخ ناصری شهرستانک قرار دارد که رودخانه‌ای از آن سرچشمه می‌گیرد و از وسط روستا می‌گذرد. باغ‌ها را سیراب می‌کند و طراوت این مکان را دوبرابر. رودخانه ۱۵ کیلومتر طول دارد و اگر در امتداد کاخ ناصری پیش بروید، قبل از رسیدن به چشمه آبشاری کم‌ارتفاع و عریض را خواهید دید. چند لحظه‌ای کنار آبشار بنشینید و به زمزمه‌ی آب گوش دهید.

قلعه دزد بند

قلعه دزد بند شهرستانک
عکس از: karnaval.ir

قلعه‌ی دزدبند از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستانک است. قدمت قلعه به قرن‌های ۶ تا ۸ هجری بازمی‌گردد. عده‌ای هم زمان ساخت آن را به دوره‌ی ساسانیان نسبت می‌دهند، اما وجود سفال‌های پراکنده در اطراف بنا، سبک معماری و مصالح به کار رفته در آن شباهت زیادی به آثار دوره‌ی ایلخانی و تیموری دارد.
اتاق‌های قلعه تقریبا از بین رفته‌اند و تنها تکه‌هایی از آن باقی مانده است. آنها از ملات، قلوه‌سنگ و ساروج ساخته شده‌اند و این سبک معماری بیشتر به دوران اسلامی شباهت دارد. در گذر زمان سودجویان زیادی برای یافتن عتیقه آسیب‌های زیادی به این قلعه که از آثار ملی ایرانی است، وارد کرده‌اند.

بهترین مکان برای عکس‌های رنگی پاییزی

شمال روستای شهرستانک
عکس از: encrypted.com

زیباترین عکس زندگی‌تان را در پاییز شهرستانک ثبت کنید. این مکان در هر فصلی از سال جذاب و دیدنی است؛ اگر در فصل تابستان به شهرستانک سفر کنید، از میوه‌های خوش‌رنگ تابستانی آن لذت می‌برید و در بهار غرق در شکوفه‌های بهاری خواهید شد و در فصل زمستان کوچه‌باغ‌های عریانی را می‌بینید که به خواب زمستانی رفته‌اند. اما پیشنهاد ما برای این سفر، پاییز است و رنگ‌هایش. دوربین را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید :   جاده چالوس، جاده‌ای زیبا‌تر از مقصد

چطور خود را به شهرستانک برسانیم؟

نمایی از صخره های کوه شهرستانک
عکس از: beytoote.com

مسیر ایده‌آل برای سفر به شهرستانک -نگین هفت‌رنگ چالوس- این است که از کرج به سمت چالوس حرکت کنید و بعد از طی ۴۵ کیلومتر به سمت آسارا، سمت راست‌تان تابلوی شهرستانک را می‌بینید.
مسیر بعدی برای کوهنوردان است که با یک ساعت‌و‌نیم کوهنوردی -از توچال- می‌توانند خود را به قله‌ی شاه‌نشین برسانند. امکانات اقامتی روستا بسیار محدود است، پس وسیله‌های لازم را همراه داشته باشید.

نمایی از زمستان شهرستانک
عکس از: karnaval.ir
مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top