فرودگاه امام، مهم ترین ویترین گردشگران ورودی

شاید بیراه نباشد اگر بگوییم فرودگاه‌ها ویترین گردشگری و نشان‌دهنده‌ی شخصیت هر شهر و کشورند! در بیشتر سفرها اولین جایی که هر تازه‌واردی به کشور، با آن مواجه می‌شود فرودگاه است و این اولین برخورد بسیار مهم است. در حال حاضر مهم‌ترین دروازه‌ی ورود به کشور ما فرودگاه امام است.

شهر فرودگاهی امام خمینی

نمایی کلی از فرودگاه بین المللی امام
عکس از: triposo.com

عملیات ساخت فرودگاه امام خمینی در سال ۱۳۵۴ -زمانی که دولت وقت تصمیم گرفت برای ترانزیت بین آسیا و اروپا فرودگاهی بسازد- شروع شد. به دلیل تغییر و تحولات انقلاب اسلامی عملیات اجرایی به تعویق افتاد و در سال ۱۳۷۴ یک شرکت فرانسوی ساخت آن را دوباره شروع کرد. فرودگاه امام هنوز تکمیل نشده با این حال مرکز پروازهای بین‌المللی ایران محسوب می‌شود.

مشخصات فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

فرودگاه بین المللی امام در شب
عکس از:‌ mellisakhteman.com

از سال ۱۳۸۱ تمام پروازهای خارجی از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی منتقل شد. البته هنوز پروازهای جده، مدینه و دمشق در فرودگاه مهرآباد انجام می‌شوند. فرودگاه امام یک فرودگاه همگانی با کد یاتا IKA و کد ایکائو OIIE است که در ارتفاع ۱۰۰۷ متری از سطح دریا ساخته شده است. این مجموعه در زمینی به مساحت ۱۴هزار هکتار ساخته شده و علاوه بر پایانهها، باند پرواز و مسیر تاکسی، شامل بخشها و ساختمانهای دیگری نیز میشود. برج مراقبت و پشتیبانی فرودگاه بین جادههای شرقی و غربی اسپاین به شکل یک سازه‌ی بتنی با ارتفاع ۵۶.۹ متر ساخته شده است. زیربنای این برج ۱۱۰۰ متر مربع است و اتاق کنترل -با مساحت ۱۷۵ متر- در طبقه‌ی یازدهم آن قرار دارد. ساختمان پشتیبانی یکی از بخش‌های دیگر فرودگاه است که چهار طبقه و ۶۸۰۰ متر زیربنا دارد. این ساختمان که از ترکیب بتن و شیشه ساخته شده به فضاهای اداری‌، آموزشی‌، اطلاعاتی‌، هواشناسی‌ و خدماتی اختصاص داده شده است. ساختمان‌های دیگری مانند ساختمان آتشنشانی، تصفیهخانه، پمپ بنزین، مخابرات، تعمیرگاه ماشینهای سنگین و … نیز در فرودگاه وجود دارد. فرودگاه امام خمینی اکنون تنها یک باند پرواز به طول ۴۲۰۰ متر و عرض ۴۵ متر دارد.

پایانه‌های فرودگاه امام

ترمینال فرودگاهی سلام
عکس از: mellisakhteman.com

· پایانه‌ی یک اولین پایانه‌ی این فرودگاه است و تنها بخشی است که در حال حاضر فعالیت دارد. سالانه بیش از شش‌ میلیون نفر مسافر و بیش از صد‌و‌بیست هزار تُن بار از طریق این بخش جابهجا میشود.

بیشتر بخوانید :   موزه و خانه مقدم، باصفاترین خانه‌ تهران

· پایانه‌ی سلام که ساخت آن هنوز ادامه دارد ظرفیت جابهجایی بیش از پنج‌ میلیون مسافر را در سال دارد.

· پایانه‌ی ایرانشهر که ساخت آن هنوز شروع نشده، برای جابهجایی سالانه بیش از بیست میلیون مسافر در نظر گرفته شده است. ساخت این بخش را شرکتی هلندی به عهده گرفته و پس از تکمیل آن ظرفیت جابهجایی مسافر فرودگاه امام به سالانه بیش از سی ‌میلیون مسافر خواهد رسید.

امکانات رفاهی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

داخل فرودگاه امام خمینی
عکس از: خبرگزاری برنا
 • هر چند که ساخت این مجموعه هنوز به پایان نرسیده، اما امکانات رفاهی فرودگاه امام کامل است. این فرودگاه دارای سرویس CIP، فروشگاه‌های متعدد، رستوران، کافی‌شاپ و سالن‌های استراحت اختصاصی است. اورژانس شبانه‌روزی، بانک و انبار نیز از جمله امکانات رفاهی مهم فرودگاه به شمار می‌روند. فرودگاه پنج پارکینگ دارد که مجموع آنها بیش از سیزده هزار خودرو گنجایش دارند.
  · پارکینگ طبقاتی مجموعه برای توقفهای کوتاهمدت در نظر گرفته شده است و حدود ۱۸۰۰ خودرو را در خود جای میدهد.
  · پارکینگ روباز دوم به خودروهای توقیفی یا توقف شبانهروزی اختصاص داده شده و ۸۴۰ خودرو میتوانند از فضای آن استفاده کنند.
  · پارکینگهای سوم و چهارم هم برای توقفهای چندساعته یا شبانهروزی در نظر گرفته شده‌اند.
  · پارکینگ پنجم ۱۲۰۰ خودرو ظرفیت دارد و به مراجعهکنندگان گمرک اختصاص داده شده است. البته در زمانهای پُربودن پارکینگهای دیگر، مراجعهکنندگان عادی نیز میتوانند از پارکینگ شماره‌ی پنج استفاده کنند.
  تعرفه‌ها و قیمت‌های استفاده از پارکینگ در فرودگاه امام خمینی با توجه به نوع پارکینگ و میزان توقف متفاوت است.
  · پارکینگ طبقاتی؛ ورودی سه هزار تومان، هر ساعت ۱۲۰۰ تومان و توقف شبانهروزی ۲۶۰۰۰ تومان
  · پارکینگهای فضای باز؛ ورودی دو هزار تومان، هر ساعت ۱۸۰۰ تومان و توقف شبانهروزی ۱۳۰۰۰ تومان

  مسیرهای دسترسی به فرودگاه امام

 • فرودگاه امام خمینی ویترین گردشگران خارجی
  عکس از: alamy.com
 • این فرودگاه در سی کیلومتری تهران، حوزه شهرستان ری، در میانه‌ی اتوبان تهران-قم قرار گرفته است. برای دسترسی به فرودگاه از مسیرهای مختلفی می‌توانید استفاده کنید.
  برای رفتن به فرودگاه می‌توانید تاکسی‌های فرودگاه را رزرو کنید. این تاکسی‌ها از درب منزل شما را سوار می‌کنند و در ترمینال پروازهای خروجی شما را پیدا می‌کنند. هزینه تاکسی ۸۵۰۰۰ تومان است. گزینه دیگر استفاده از تاکسی‌های اینترنتی است که با رقمی نصف رقم تاکسی‌های ترمینال به شما سرویس می‌دهند. 
  خط اتوبوس فرودگاه مهرآباد تا فرودگاه امام خمینی گزینه دیگری است که اگر خوش شانس باشید می‌توانید از آن استفاده کنید.
  ساعت کاری مترو فرودگاه امام از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب است و هر ۵۰ دقیقه یکبار قطار حرکت می‌کند. استفاده از مترو و اتوبوس برای مسافران ارزان‌تر تمام می‌شود اما ممکن است راحتی و آسایش تاکسی را نداشته باشد. ضمنا حمل‌و‌نقل چمدان‌ها برای مسافرانی که با بار زیاد سفر می‌کنند در مترو یا اتوبوس سخت است. با توجه به فاصله‌ی سی کیلومتری فرودگاه امام خمینی از تهران، مسافت زیاد و کرایه‌ی بالای تاکسی همواره یکی از مشکلات مسافران بوده است. البته در صورتی که از تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنید، این هزینه تا حدودی کاهش خواهد یافت.

  شماره‌های تماس و کانال‌های ارتباطی با فرودگاه امام خمینی

  برای دریافت اطلاعات پرواز می‌توانید با سامانه‌ی ۰۹۶۳۳ تماس بگیرید یا شماره‌ی پروازتان را به شماره‌ی ۳۰۰۰۵۱۰۰ پیامک کنید.
  · تلفنهای تماس فرودگاه: ۰۹۶۳۳ / ۰۲۱-۵۱۰۰۱۱۸ / ۵۱۰۰۱-۰۲۱
  · شماره‌های تماس فرماندهی پلیس فرودگاه: ۵۱۰۰۷۳۲۸، ۵۱۰۰۷۰۱۴، ۵۱۰۰۷۸۹۷
  · پست الکترونیکی: herasat@ikac.ir

  شرکت‌ها و مسیرهای پروازی فرودگاه امام خمینی

  در حال حاضر بیش از ۵۰ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی از فرودگاه امام استفاده می‌کنند که این تعداد در فصل‌ها و زمان‌های خاص بیشتر می‌شود. از شرکت‌های خارجی می‌توان به ترکیش ایر، الاتحاد، هواپیمایی امارات، آستریا ایر، آلیتالیا، ارمنیا ایر کمپانی، آسیا ایر و … اشاره کرد. مهم‌ترین شرکت‌های هواپیمایی ایرانی حاضر در فرودگاه ایران ایر، قشم‌ ایر، ماهان، آسمان، تابان، زاگرس و… هستند. شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی متعدد و معتبری از این فرودگاه استفاده می‌کنند. در آینده و با تکمیل فازهای ناتمام، ظرفیت‌های فرودگاه چند برابر خواهد شد و امکانات و مسیرهای پروازی بیشتری در اختیار مسافران قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید :   ورزشگاه آزادی، خاطرات روزهای فراموش نشدنی ایرانیان
مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top