۱۰ مکان دیدنی در تهران

تهران فقط یک پایتخت شلوغ و پرجمعیت نیست که هویتش را کار و هیاهوی روزمره بسازد. این شهر هم همان‌طور که از پایتخت کشوری بزرگ انتظار می‌رود، جاهای دیدنی بسیار دارد. بازدید از مکان‌های دیدنی و مکان‌های تفریحی تهران هم اوقات فراغت پایتخت شینان را پر می‌کند و هم روزهای گردش در شهر مسافران. جاهایی که به این شهر پرجمعیت ایران هویت تازه‌ای می‌دهند. از موزه‌ها و بناهای مهم تا پارک‌ها و فضاهای سبز شهری. دیدنی‌های تهران هم مثل همه شهرهای دیگر جهان، داستان‌هایی دارند. داستان‌هایی جذابی که دیدنی‌ترشان هم می‌کند.

جاهای دیدنی تهران برای کشف تجربه‌های تازه

برج میلاد؛ ستاره درخشان شهر

برج میلاد تهران
برج میلاد تهران | عکس از www.venusglass.net

برج میلاد از آن مکان‌های دیدنی تهران است که نمی‌شود ساکن تهران باشید یا به تهران سفر کنید و یک بار به آن سر نزنید. برج معروف و بلند پایتخت که از ارتفاعات مثل ستاره‌ای درخشان در شمال غرب تهران خودنمایی می‌کند. برج میلاد از نظر بلندی ششمین برج مخابراتی دنیاست که درواقع برای بهبود ارتباطات بی‌سیم و رادیو و تلویزیون ساخته شد. از سال ۱۳۸۷ که این برج افتتاح شده است تا امروز، تعداد زیادی از تهرانی‌ها و مسافران ایرانی و خارجی به این برج سر زده‌اند. به‌جز برنامه‌های فرهنگی مثل کنسرت و جشن‌های مهمی که در این برج برگزار می‌شوند، سرگرمی‌های دیگری هم در آن پیدا می‌کنید. موزه مشاهیر و موزه دست‌نوشته‌ها و هدایای شهرداری، دلفیناریوم، گنبد آسمان، سکوی دید باز، سینما گیم و کاربازیا بخشی از امکانات تفریحی برج میلاد است. چند رستوران خوب و پرطرف‌دار هم این‌جا برای میزبانی از شما آماده است. پیشنهاد می‌کنیم رستوران گردان برج میلاد را که در هر یک ساعت یک دور به دور خودش می‌چرخد حتما امتحان کنید. برج میلاد در میان اتوبان‌های شیخ فضل‌الله، همت، حکیم و چمران قرار گرفته است.

پل طبیعت؛ نقطه اتصال زیبایی‌های تهران

پل طبیعت تهران
پل طبیعت | عکس از: ttnotes.com

پل طبیعت تهران یک پل دو طبقه مخصوص پیاده‌روی است که از عرض اتوبان مدرس می‌گذرد و دو پارک آب و آتش و طالقانی را به هم متصل می‌کند. این پل که در سال ۹۳ رونمایی‌ شده، به‌قدری مورد استقبال مردم قرار گرفته است که با وجود قدمت نه‌چندان طولانی خیلی زود به یکی از نمادها و مکان‌های تفریحی تهران تبدیل شده است. اگر دوست داشتید در تهران هم پیاده‌روی کنید و هم از بلندی‌ها منظره‌های زیبای شهر را ببینید، پل طبیعت یکی از انتخاب‌های مناسب برای این کار است. پارک آب و آتش و طالقانی هم از بهترین پارک‌های تهران برای پیک‌نیک و دور هم جمع شدن‌اند. چند رستوران و کافه با مناظر زیبا روی پل، یک فود کورت و چند رستوران و کافه در داخل پارک آب و آتش هم برای غذا خوردن بعد از چند ساعت تفریح در دسترس‌تان است.

کاخ گلستان؛ مجموعه‌ای از دیدنی‌های تهران

کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان | عکس از: ncatravels.com

کاخ گلستان از آن مکان‌های دیدنی تهران است که با بازدید از آن با یک تیر چند نشان می‌زنید. هم از کاخ و عمارتی تاریخی دیدن می‌کنید و هم می‌توانید هم‌زمان به دیدن چند موزه‌ی مهم شهر تهران بروید. ساخت کاخ گلستان از دوران صفویه شروع و در دوران قاجار تکمیل شد. عمارت شمس‌العماره، تالار سلام، تالار آینه، ایوان تخت مرمر، تالار برلیان و موزه مردم شناسی فقط بخشی از این کاخ‌اند که از دیدن آن‌ها حتما هیجان‌زده خواهید شد؛ بخش‌هایی که هرکدام قسمتی از تاریخ را در دل‌شان شرح می‌دهند و شبیه به همه موزه‌های جهان پر هستند از چیزهای باارش و دیدنی. به‌جز بخش‌های داخلی کاخ گلستان، محوطه بیرونی با فضای سبز و درختان زیبایش برای استراحت و عکاسی بازدیدکنندگان مناسب است. کاخ گلستان در خیابان ۱۵ خرداد، میدان ارگ قرار دارد.

بیشتر بخوانید :   ورزشگاه آزادی، خاطرات روزهای فراموش نشدنی ایرانیان

کاخ سعدآباد؛ بازدید از زندگی شاهان ایرانی

کاخ سعادت آباد تهران
کاخ سعدآباد | عکس از: en.sadmu.ir

کاخ موزه سعدآباد در شمال تهران در زمان قاجار ساخته شده و ییلاق خوش آب‌وهوای شاهان قاجاری بوده است. بعد از آن به بناهای این مجموعه اضافه شد و در زمان محمدرضا پهلوی تکمیل آن به پایان رسید. امروزه کاخ سعدآباد تبدیل به موزه‌ای در تهران شده که می‌توانید در آن تاریخ چند صد ساله ایران را ببینید و با شیوه زندگی شاهان ایرانی آشنا شوید. ساختمان بهمن (کاخ بهمن)، کاخ احمد شاهی، کاخ اختصاصی، ساختمان جمهور (کاخ ملکه مادر)، کاخ سبز (کاخ شهوند، کاخ رضا شاه پهلوی)، کاخ‌موزه‌ی سفید (کاخ ملت، کاخ شاه پهلوی)، موزه آب (دفتر رئیس تشریفات کاخ، دفتر مسئول حفاظت ارتش)، موزه استاد بهزاد (کاخ کرباس، کاخ ولیعهدی)، موزه برادران امیدوار (کالسکه‌خانه قجری)، موزه چهره‌های ماندگار (کاخ ملکه توران امیرسلیمانی، همسر رضا شاه پهلوی)، موزه خط و کتابت میرعماد (کاخ فرحناز و علی‌رضا)، موزه ظروف سلطنتی (موزه ظروف، کاخ اشرف پهلوی)، موزه مردم‌شناسی (کاخ شمس پهلوی)، موزه مینیاتور استاد آبکار (کاخ لیلا پهلوی)، موزه فرشچیان (کاخ ملکه عصمت دولتشاهی، همسر رضا شاه پهلوی) و موزه نظامی (کاخ شهرام) بخش‌هایی از مجموعه سعدآباد هستند. این موزه در خیابان ولیعصر، خیابان فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان طاهری قرار دارد.

گنجینه جواهرات ملی؛ میراث گران‌بها

موزه جواهرات ملی ایران
موزه جواهرات ملی ایران | عکس از ttnotes.com

گنجینه جواهرات ملی یا موزه‌ی جواهرات ملی که در خزانه بانک مرکزی قرار دارد، یکی از موزه‌های تهران است که بازدید از آن شما را با بخشی از تاریخ ایران آشنا می‌کند. این گنجینه شامل جواهراتی است که از دوره صفویه تا پهلوی جمع‌آوری شده است. بخشی از این جواهرات مربوط به هدایایی است که از طرف پادشاهان کشورهای دیگر به شاهان ایرانی اعطا شده. الماس دریای نور، تاج فرح پهلوی، تاج کیانی و کره جواهرنشان بخشی از این جواهرات گران‌بهای گنجینه ملی هستند. موزه‌ی جواهرات ملی در میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

موزه ملی ایران؛ به وسعت تاریخ

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران | عکس از: en.wikipedia.org

بزرگی موزه ملی ایران به وسعت تاریخ پر بار ایران است؛ از دوران پیش از تاریخ گرفته تا دوران اسلامی ایرانی. موزه ملی ایران که یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی تهران است، شامل دو بخش می‌شود؛ بخش موزه ایران باستان و بخش موزه دوران اسلامی که هرکدام در دو ساختمان مجزا هستند. این‌جا می‌توانید در تاریخ ایران قدم بزنید و به کشف‌های هیجان‌انگیز برسید؛ از اولین لوازم کاربردی ساخته شده توسط انسان‌ها تا اولین پیکرتراشی‌ها و اولین سکه‌ها. برای رفتن به موزه ملی ایران، باید در خیابان سی تیر وارد خیابان پروفسور رولن شوید.

دریاچه چیتگر؛ شب‌های روشن تهران

دریاچه چیتگر تهران
دریاچه چیتگر | عکس از: en.tehran.ir

دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران است که در شمال غرب تهران بنا شده است. یکی از جاهای دیدنی تهران که هم برای پیاده‌روی مناسب است و هم برای خرید و شکم‌چرانی‌های شبانه. مراکز خرید و رستوران‌های این مجموعه که به بام‌لند معروف‌اند هم خیلی وقت‌ها دلیل اصلی بازدید مردم از دریاچه چیتگرند. منظره‌ی دریاچه به‌ویژه در شب با نورهای درخشان و زیبایش حتما نظرتان را جلب می‌کند. برای بازدید از دریاچه چیتگر باید خودتان را به اتوبان شهید خرازی، خروجی دریاچه برسانید.

بیشتر بخوانید :   کاخ گلستان، قصر هزار معمار

باغ ایرانی؛ جشنواره لاله‌های رنگی

بوستان باغ ایرانی تهران
بوستان باغ ایرانی | عکس از: www.tabnak.ir

اگر بعد از کارهای روزمره و برای رفع خستگی یک هفته شلوغ به دنبال یک مکان امن و آرام هستید تا چند ساعتی هم استراحت کنید و هم از محیط اطراف‌تان لذت ببرید، خودتان را به باغ ایرانی برسانید. باغ ایرانی یکی از بهترین پارک‌های تهران است که در خیابان شیخ‌بهایی شمالی، ۲۰ متری پیروزان قرار دارد. این بوستان که براساس الگوهای طراحی باغ‌های ایرانی ساخته شده، به آب‌راه‌ها و حوض مرکزی‌اش، عمارتی که در وسط باغ قرار دارد و تقارنی که در طراحی باغ درنظر گرفته شده، معروف است. اگر در فروردین و اردیبهشت به باغ ایرانی سر بزنید، لاله‌های رنگارنگی که در جاهای مختلف پارک خودنمایی می‌کنند نظرتان را جلب خواهد کرد. وسایل بازی کودکان، وسایل ورزش، جای مناسب برای پیک‌نیک‌های خانوادگی، کتاب‌خانه و نمازخانه از امکانات عمومی پارک باغ ایرانی در شمال تهران است.

خانه و موزه مقدم؛ کلکسیون تاریخی

موزه مقدم تهران
خانه و موزه مقدم | عکس از: commons.wikimedia.org

خانه مقدم در دوران قاجار ساخته شد و همان دوران هم محل زندگی یکی از درباریان قاجار بود؛ اما بعد از آن دوران، این خانه به محسن مقدم رسید که در سال‌های زندگی‌اش چیزهای زیادی به آن اضافه کرد. محسن مقدم به همراه همسرش در این مدت اشیاء ارزشمند را از دوران مختلف جمع‌آوری کرد و با ذوق و سلیقه در جای جای این خانه قرار داد و آن را به یکی از مکان‌های دیدنی تهران تبدیل کرد. اگر گذرتان به خانه و موزه مقدم افتاد، در این‌جا هم می‌توانید یکی از زیباترین بناهای دوران قاجار را ببینید و هم از اشیاء گران‌بهای دوران تاریخی ایران دیدن کنید. اشیائی مثل کاشی‌ها، سفالینه‌ها، تمبرها و سازه‌هایی مثل پایه‌ستون‌های کاخ‌های دوران قاجار. خانه و موزه مقدم در خیابان امام خمینی، بعد از خیابان شیخ‌هادی قرار دارد.

موزه آبگینه و سفالینه؛ ساختمان پر رمز و راز

موزه ابگینه تهران
موزه آبگینه و سفالینه‎های ایران | عکس از: ifpnews.com

موزه آبگینه و سفالینه یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی تهران است که هرسال تعداد زیادی بازدیدکننده به آن سر می‌زنند. وقتی به این موزه سربزنید، فقط اشیاء سفالی و ظروف زیبا با قدمت چندین هزار سال نظرتان را جلب نمی‌کند، بلکه معماری تلفیقی ایرانی و اروپایی ساختمان این موزه بیش از هرچیز شگفت‌زده‌تان می‌کند. خانه‌ای که زمان ساختش به دوران قاجار برمی‌گردد و در زمان پهلوی دوباره بازسازی شد. تالار صدف، تالار زرین و تالار لاجورد از بخش‌های اصلی این موزه هستند که در هرکدام گنجینه‌ای بزرگ از ظرف‌ها و پیکره‌های سفالی و شیشه‌ای را می‌بینید. برای رفتن به موزه آبگینه و سفالینه تهران باید خودتان را به خیابان سی تیر برسانید.

مطالب مرتبط :

نظر در

  1. بسیار عالی دیدن این مناظر هم فرحبخش وهم آشنایی با تاریخ و فرهنگ تهران ونیز چون پایتخت چند صد ساله ایران است به نوعی عبرت آموز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top