۵ کویر تاریک ایران برای رصد آسمان شب

دیدن آسمان پرستاره و نوار شبح‌گون راه شیری از جذاب‌ترین مناظری است که می‌توان با چشم غیرمسلح مشاهده کرد. این در حالی است که بیش از دو‌ سوم مردم زمین به دلیل زندگی در محیط‌هایی با آلودگی نوری بسیار زیاد از دیدن چنین منظره‌ای محروم‌اند. بنابراین چاره‌ای جز سفر باقی نمی‌ماند و چه جایی بهتر از کویر؟ آن هم در فصل پاییز که بهترین زمان برای سفر به کویر است.
تجربه‌ی آرامش و سکوت کویر و هزاران ستاره‌ای که در دل تاریکی سوسو می‌زنند شبی به‌یادماندنی را برایتان به ارمغان می‌آورد. به ‌خصوص اگر برای اولین بار زیر آسمانی تاریک قرار بگیرید و منظره‌ی باشکوه نوار راه شیری را در آسمان ببینید. تجربه‌ای که حتی می‌تواند شما را شیفته آسمان شب کند.
در این نوشته به معرفی کویرهایی می‌پردازیم که آسمان تاریکی دارند و محل مناسبی‌ برای دیدن آسمان پرستاره هستند. درباره‌ی زمان سفر هم باید گفت که بهتر است شبی را برای رصد آسمان انتخاب کنید که ماه در آسمان نباشد. چرا که نور ماه، به‌ خصوص ماه کامل، مانع از دیده شدن بسیاری از ستاره‌ها و همچنین نوار راه شیری می‌شود. بنابراین بهتر است شب‌های ابتدایی یا انتهای ماه قمری (که ماه در حالت هلال قرار دارد) را برای سفر انتخاب کنید.

جذاب ترین آسمان های کویری در شب

عکاسی از آسمان کویر سه قلعه در شب
کهکشان راه شیری در آسمان مهتابی کویر سه‌قلعه | عکس از: امیررضا کامکار

به تماشای کهکشان راه شیری در کویر سه‌ قلعه

آسمان کویر سه‌قلعه در استان خراسان جنوبی آنقدر تاریک و به دور از آلودگی نوری است که تا کنون توانسته میزبان دو رویداد نجومی در کشور باشد. شهر سه‌قلعه در ۲۵ کیلومتری شهرستان سرایان قرار دارد. فاصله‌ی زیاد سه‌قلعه از پایتخت، سفر به آن را برای پایتخت‌نشینان کمی دشوار کرده است و بهتر است برای سفر به آن برنامه‌ی چند روزه‌ای بریزید تا از دیگر جاذبه‌های گردشگری استان خراسان جنوبی نیز بازدید کنید. آبان‌ماه زمان مناسبی برای این سفر است تا بتوانید فصل برداشت زعفران را نیز در این استان تجربه کنید.به تازگی اقامتگاه بوم‌گردی نمکزار سه‌قلعه در مجاورت رمل‌های ماسه‌ای کویر سه‌قلعه احداث شده است که گزینه‌ی مناسبی برای اقامت در این کویر است.

آسمان شب کویر مرنجاب

کویر مرنجاب که در نزدیکی شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار گرفته است در سال‌‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین مقاصد کویرنوردان تبدیل شده است. مرنجاب فاصله‌ی نسبتا کمی از تهران دارد. قرارگیری کاروانسرای مرنجاب در نزدیکی آن نیز از رنج سفر به بیابان کاسته است. این کاروانسرا اکنون به اقامتگاهی کویری تبدیل شده است.
هرچند که اگر اهل کمپینگ هستید پیشنهاد ما به شما چادر زدن در نزدیکی رمل‌های ماسه‌ای است. مسافت بین کاروانسرا تا تپه‌های شنی کمتر از ده کیلومتر است که می‌توانید آن را با خودرو سواری معمولی نیز طی کنید.
آسمان کویر مرنجاب در سال‌های اخیر تحت تاثیر رشد آلودگی نوری شهرهای اطراف، به‌خصوص تهران، کاشان و اصفهان قرار گرفته است. رصدگرانی که در یکی دو دهه‌ی اخیر به‌طور مرتب به مرنجاب سفر کرده‌اند کاهش کیفیت آسمان این منطقه را به‌ خوبی متوجه می‌شوند. اما با این وجود مرنجاب کماکان انتخاب خوبی برای لذت بردن از زیبایی‌های آسمان شب است.

تماشای ستارگان شب از کویر مصر

رصد آسمان کویر مرنجاب در شب
هلال ماه و سیاره‌ی زهره بر فراز رمل‌های شنی کویر مرنجاب | عکس از: intitr.net
روستای کوچک مصر که اکنون به مقصد گردشگری پررونقی تبدیل شده است در ۶۰ کیلومتری شهرستان خور در استان اصفهان قرار گرفته است. اقامتگاه‌های محلی زیادی در سال‌های اخیر در این روستا تاسیس شده‌اند که بخشی از حس و حال زندگی در روستایی کویری را به شما هدیه می‌دهند. گزینه دیگر اقامت شما در این منطقه، روستای فرحزاد در نزدیکی مصر است که اقامتگاه بوم‌گردی بسیار خوبی دارد.
با توجه به فاصله‌ی زیاد کویر مصر از تهران بهتر است حداقل دو تا سه روز را برای چنین سفری در نظر بگیرید. اگر فکر می‌کنید در این دو سه روز حوصله شما سرخواهد رفت، سخت در اشتباهید. در روستای مصر و اطراف آن جاذبه‌های گردشگری متعددی وجود دارد که به شما قول می‌دهیم برای بازدید آن‌ها دچار کمبود زمان خواهید شد.
مصر روستای بسیار کوچکی است و شهر بزرگی نیز در اطراف آن وجود ندارد. بنابراین اگر کمی از آن فاصله‌ی بگیرید به آسمان تاریک دسترسی پیدا خواهید کرد. اما اگر قصد ماجراجویی و دیدن مناظر تماشایی‌تر را دارید پیشنهاد ما سفر به تخت عروس است. رمل‌های باشکوه تخت عروس و آسمان شب اعجاب‌انگیزش آن را به منطقه‌ای فوق‌العاده برای رصد و عکاسی از آسمان شب تبدیل کرده است. رسیدن به تخت عروس تنها با خودروهای دو دیفرانسیل ممکن است و در مسیر رفت و برگشت یک سافاری جذاب را نیز تجربه خواهید کرد. با فاصله گرفتن از مصر، آلودگی نوری روستا نیز کاهش می‌یابد و تقریبا دورتادور افق اثری از نورهای مزاحم نخواهید دید.

کویر رضاآباد در دل سرزمین خارتوران

رصد آسمان کویر علی آباد در شب
طلوع ستاره‌های رنگین زمستانی در آسمان کویر رضاآباد | عکس از: امیررضا کامکار
روستای رضاآباد در فاصله‌ی حدودا ۲۰۰ کیلومتری شهرستان شاهرود در استان سمنان قرار دارد. تپه‌های ماسه‌ای زیبایی درست در مجاورت روستا جای گرفته‌اند که بلافاصله پس از خروج از روستا آن‌ها را مشاهده خواهید کرد. به تازگی چند اقامتگاه‌ بوم‌گردی نیز در روستا افتتاح شده است که می‌توانید به آسانی و با پیاده‌روی از محل اقامت خود، به سمت تپه‌های شنی بروید.
آسمان این منطقه در افق شرق و جنوب تاریک و برای رصد بسیار مناسب است اما با توجه به قرارگیری روستا در شرق تپه‌های ماسه‌ای، در این سمت از آسمان آلودگی نوری نسبتا زیادی وجود دارد.
با توجه به فاصله‌ی نسبتا زیاد روستای رضاآباد از تهران و دیگر شهرهای بزرگ پیشنهاد می‌کنیم حداقل دو تا سه روز را به این سفر اختصاص دهید. در مسیر روستای رضاآباد می‌توانید از روستای زیبای قلعه بالا نیز بازدید کنید. روستای پلکانی قلعه بالا در منطقه خارتوران واقع شده است که یکی از بهترین زیستگاه‌های حیات وحش ایران به شمار می‌رود. شما می‌‌توانید در این سفر سری به پارک ملی توران بزنیدکه میزبان گونه‌های متنوع جانوری است از جمله یوزپنگ آسیایی، گور ایرانی، جبیر، هوبره، زاغ بور و حتی پلنگ! البته برای دیدن این گونه‌های حیات وحش باید حسابی حواس‌جمع و خوش‌شانس باشید.

شب و آرامش کویر در کمپ کویری متین‌ آباد کاشان

اگر قصد سفری آسان و بی‌دغدغه برای رصد آسمان شب را دارید، اکوکمپ کویری متین‌آباد انتخاب مناسبی برای شماست. این کمپ که نخستین اکوکمپ ایران است امکانات رفاهی مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهد.
اکوکمپ متین‌آباد در ۴۵ کیلومتری جنوب شرق کاشان قرار دارد و گزینه‌ی مناسبی برای سفر یک‌ شبه است. آسمان این منطقه به تاریکی نقاط بکر و دورافتاده نیست اما کماکان می‌توان آن را محلی مناسب برای رصد آسمان شب دانست. برای رزرو جا از سایت اکوکمپ کویری متین آباد اقدام کنید.
مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to top