راهنمای خرید بلیط ارزان هواپیما

بیشک یکی از مهمترین عوامل موثر در تصمیمگیری برای انجام یک سفر، هزینههای آن است. بخصوص این روزها که همه قیمتها سر به فلک کشیده و به تبع آن هزینههای مسافرت رفتن هم گران شده. اما هنوز میشود با آگاهی و شناخت بیشتر از راههای خرید بلیط ارزان هواپیما، هزینههای سفر را مدیریت کرد. ما در هیپوتریپ تلاش میکنیم همواره بهترین پیشنهادها و ارزانترین قیمتهای بلیت هواپیما را به شما ارایه بدهیم اما بد نیست که خودتان هم نکات مهم یافتن و خرید بلیط ارزان را یاد بگیرید.

خرید بلیط هواپیما ارزان

بلیط لحظه آخری

هر کدام از ما معمولا هنگام خرید بلیط هواپیما به دنبال بلیط ارزان میگردیم. در کشور ما این تصور عمومی وجود دارد که بلیطهای لحظه آخری، کمترین قیمت را دارند، اما باید گفت این قانون همیشگی نیست و همیشه ارزان ترین بلیط هواپیما لزوما در لحظه آخر صادر نمیشود. شاید در بعضی تاریخها و برخی مسیرها بلیتهای اصطلاحا لحظهآخری قیمتهای خوب و ارزانی داشته باشند اما این اتفاق قابل تعمیم به همه تاریخها و پروازها نیست و حتی در برخی موارد بلیتهای لحظه آخری با قیمت خیلی بالاتری از حد معمول عرضه میشوند.

بلیط هواپیمای خود را به موقع بخرید

مهمترین نکته برای خرید بلیط با قیمت مناسب، به موقع خریدن بلیط است. همانطور که گفته شد بلیط لحظه آخری گاهی نه تنها قیمت کمتری ندارد بلکه به مراتب گرانتر از قیمت اصلی آن خواهد بود. این افزایش قیمت یک دلیل اصلی دارد و آن این است که شما در بین بلیطهای پرواز موجود، ارزانترین بلیط را پیدا میکنید و نه ارزانترین بلیط آن مسیر پروازی! این دو با هم متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است شما به یکباره برای شرکت در یک جلسه کاری مجبور شوید به اصفهان سفر کنید. خیلی فوری به سایت هیپوتریپ مراجعه کنید و با جستوجوی پروازهای فردا به مقصد اصفهان متوجه میشوید که تنها ده بلیط از آن پرواز باقی مانده است، در این شرایط شانس شما فقط در میان آن ده بلیط خواهد بود و این باعث افزایش قیمت پرواز شما میشود.

در نتیجه بهتر است زمانی که تاریخ سفر خود را از پیش میدانید، هر چه زودتر بلیط هواپیمای خود را تهیه کنید. معمولا بهترین زمان خرید بلیط هواپیما در بازه زمانی ۶ تا ۸ هفته قبل از تاریخ مورد نظر شماست.

البته برنامهریزی در این بازه زمانی قطعا دشوار است اما برای بخشی از سفرهای ما بهخصوص سفرهای تفریحی در تعطیلات مشخص امکانپذیر است. پس به خاطر بسپارید برنامهریزی درست و به موقع میتواند هزینههای سفر شما را کم کند.

چرا برخی مقاصد پرواز ارزان بیشتری دارند؟

احتمالا پیامکهای تبلیغاتی از این دست برای شما هم آمده است: «بلیط ارزان هواپیما به کیش» یا «بلیط ارزان مشهد» یا حتی «پرواز ارزان تبریز» و «بلیط شیراز ارزان». اما کمتر پیش آمده چنین متنی دریافت کرده باشید: «بلیت ارزان چابهار» یا «پرواز ارزان بوشهر» یا مثلا «بلیط ارزان هواپیما به کرمانشاه».

یک دلیل اصلی برای این موضوع وجود دارد. شهرهای توریستی که مقصد پرطرفدار گردشگران هستند به دلیل تعداد بیشتر مسافر، تعداد پروازهای بیشتری دارند. وقتی تعداد پرواز بیشتر میشود، رقابت بین شرکتهای هواپیمایی بیشتر میشود و طبیعتا این رقابت باعث کاهش قیمت بلیط هواپیما میشود.

بلیط کیش ارزان

جزیره کیش یکی از جذابترین مقاصد گردشگری برای ایرانیان است. امکانات گردشگری فراوان و آب و هوای مناسب به خصوص در نیمه دوم سال، گردشگران زیادی را به سمت این جزیره میکشاند. مهمترین و آسانترین راه رسیدن به این جزیره، مسیر هوایی و خرید بلیط هواپیما به مقصد این جزیره زیبا است. البته از طریق زمینی هم میشود به کیش سفر کرد که زمانبر و دشوار است. از طرفی شما میتوانید پرواز ارزان به کیش از شهرهای مختلف ایران پیدا کنید. معمولا ارزانترین بلیط کیش را در تعطیلات ویژه مانند نوروز و در مسیر برعکس میتوانید پیدا کنید مثلا در روزهای پایانی سال و پیش از سال تحویل پرواز تهران کیش بسیار پرطرفدار میشود اما در این روزها پرواز کیش به تهران ارزانتر از هر زمان دیگری است. بد نیست بدانید که پرواز به جزیرهی زیبای کیش یکی از رکورداران پروازهای چارتری است، بخصوص در تعطیلات.

پرواز تهران شیراز ارزان قیمت

شیراز یکی دیگر از شهرهای توریستی ایران است که در تمام فصول سال مسافر ثابت خود را دارد. علاوه بر جاذبههای تاریخی، آب و هوای شیراز در فصلهای مختلف سال مناسب سفرکردن به این شهر است. شهر شیراز در فصلهای بهار و پاییز میزبان گردشگران بسیار از داخل و حتی خارج کشور است. بخصوص در اردیبهشت ماه که فصل بهارنارنج است و هوای دلچسب کوچهباغهای قصرالدشت. البته مهرماه هم زمان پرطرفداری برای سفر به شیراز است؛ ۲۰ مهر روز حافظ است و  بسیاری از مردم که همیشه ارادت خاصی به حضرت لسانالغیب دارند، برنامه سفری هرچند کوتاه به شیراز را هر طور که شده میچینند. برای یافتن بلیط ارزان شیراز همواره باید قیمت بلیط را رصد کنید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید. رزرو هتل های شیرازهم گزینههای متنوعی در اختیار شما قرار میدهند که هر سلیقهای را پوشش میدهد.

پرواز تهران مشهد ارزان

بدون شک توریستیترین شهر ایران، مشهد است. شوق زیارت امام هشتم شیعیان از یک سو، دیدار از دیدنیهای خراسان بزرگ از سوی دیگر و همچنین مسافرتهای حرفهای و علمی به واسطه استقرار مراکز و نهادها و سازمانهای مختلف در شهر مشهد باعث شده تمام شرکتهای هواپیمایی مطرح، امکان پرواز مشهد را از شهرهای مختلف ایران فراهم کنند. این موضوع باعث میشود که شما همیشه شانس خرید ارزانترین بلیط هواپیمای مشهد را داشته باشید. این را هم باید اضافه کرد ترافیک بالای همیشگی مسافران مشهد مقدس باعث شده که بیشترین پرواز چارتر به این شهر انجام شود. اما به هر حال حجم بالای پروازها به مشهد دلیل آن نمیشود که برای سفرتان برنامهریزی نکنید، همچنان قانون به موقع خریدن بلیت هواپیما صدق میکند.

خوشبختانه تعداد هتل های مشهد‌  بسیار زیاد است و شما هیچوقت مشکل اقامت در این شهر نخواهید داشت. در کنار این هتلها اقامتگاههای بومگردی و شهری هم در این شهر به وفور یافت میشود.

بلیط ارزان تهران تبریز

در سالهای اخیر تبریزیها تلاش زیادی کردهاند که در زمینه گردشگری به رقابت با شهرهای بزرگ ایران بپردازند. پتانسیلهای بالای این شهر در زمینه گردشگری و زیرساختهای مناسبی که در حال شکلگیری است، این شهر را به سمت این هدف سوق میدهد. بازار بزرگ تبریز به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده جهان که ثبت جهانی هم شدهاست از شهرت بسیاری برخوردار است. از طرفی مراکز صنعتی و دانشگاههای معتبر این شهر نیز، تبریز را به یکی از مقاصد مهم پروازی مبدل کرده است. موقعیت جغرافیایی شهر تبریز در منتهیعلیه شمال غرب کشور نیز موجب شده که بسیاری از مسافران از اقصی نقاط کشور، مسافرت با هواپیما را به عنوان اصلیترین گزینه برای سفر به تبریز انتخاب کنند. همه اینها باعث شده که شرکتهای هواپیمایی پروازهای متعددی از مقاصد مختلف بخصوص بلیط ارزان تهران به تبریز  به شکل سیستمی برنامهریزی کنند. در سالهای اخیر هتل های تبریز هم در حال گسترش هستند و شما میتوانید هتل ارزان در تبریز با نیاز و بودجه خود را پیدا کنید.

پرواز ارزان در روزهای وسط هفته

اگر امکانش را دارید تاریخ سفر خود را از آخر هفته و تعطیلات به روزهای میانه هفته و غیرتعطیل تغییر دهید. این مورد برای پروازهای داخلی و خارجی متفاوت است. برای پرواز داخلی ارزان به روزهایی غیر از بازه چهارشنبه تا شنبه فکر کنید، این روزها اوج درخواست پرواز را دارند. برای پیدا کردن بلیط ارزان پرواز خارجی هم معمولا روزهای سه شنبه تا جمعه کمترین قیمتهای پروازی را میتوانید پیدا کنید. البته همیشه بین پروازهای سیستمی و چارتری مقایسهتان را انجام بدهید تا ارزانترین را بیابید. البته حواستان باشد که بلیتهای چارتر معمولا غیرقابل استرداد هستند.

بلیط ارزان در تاریخهای دیگر یافت می شود!

اگر محدودیت زمانی برای سفر خود ندارید، حتما چند روز قبل و بعد از تاریخ اولیه خود را چک کنید. معمولا در فاصله چند روز قبل و بعد از تاریخ مد نظر شما پروازهایی به مراتب ارزانتر پیدا میشود. نکته بعدی و البته خیلی مهم این است که پس از یافتن روز مورد نظر خود، به دنبال ارزانترین ساعت پرواز در آن روز باشید، پروازها در ساعتهای مختلف اختلاف قیمت دارند.

خرید اینترنتی بلیت ارزان هواپیما

گشتوگذار در ترانزیت به ازای خرید بلیت ارزان

یکی از روشهای خرید بلیت ارزان برای پرواز خارجی انتخاب پروازهای غیرمستقیم با توقفهای طولانی در فرودگاههای ترانزیت است. معمولا هرچقدر مدت ترانزیت فرودگاهی بیشتر باشد قیمت پرواز کمتر میشود. البته این مساله را نمیشود یک قانون عنوان کرد ولی در عمده موارد صدق میکند. اگر میخواهید از این روش برای خرید بلیت ارزان پرواز خارجی استفاده کنید، حتما در مورد فرودگاه ترانزیت تحقیق کنید تا در مدت زمان طولانی توقف بین دو پرواز حوصلهتان سر نرود.

گوش به زنگ پرواز ارزان باشید

برای خرید بلیط ارزان، باید منابع اطلاعاتی مختلف فروش بلیط هواپیما را رصد کنید. شما باید تلاش کنید قیمتهای منابع مختلف را با هم مقایسه کنید تا به ارزان ترین بلیط برسید. هیپوتریپ این امکان را برای شما به وجود آورده که با وارد کردن نشانی ایمیل یا شماره تلفن همراه خود، ارزانترین نرخ بلیت در مسیر مورد نظر شما را به شما اعلام کند.

مهمترین منابع اطلاعاتی آنلاین در زمینه خرید بلیط به شرح زیر هستند:

  • وبسایت شرکتهای هواپیمایی: سادهترین راهی که برای خرید بلیط هواپیما به ذهن میرسد این است که به سایت شرکتهواپیمایی موردنظر مراجعه کرده و با جستوجوی تاریخ و بررسی قیمتها، ارزانترین بلیط را پیدا کنید.

البته این روش در صورتی به نفع شما خواهد بود که برای مسیر خود، شرکت هواپیمایی خاصی را در نظر داشته باشید و بخواهید ارزانترین بلیط آن ایرلاین را بهدست آورید. چرا که امکان دارد پرواز دیگری در همین زمان از شرکت هواپیمایی دیگری وجود داشته باشد که ارزانتر از بلیط خریداری شده شما باشد. در این حالت، شما از گزینههای دیگر بیخبر خواهید بود.

  • آژانسهای مسافرتی آنلاین: روش دیگر خرید بلیط هواپیما، آژانسهای مسافرتی آنلاین یا OTAها هستند. آژانسهای آنلاین پروازهای شرکتهای هواپیمایی مختلف را در روز مورد نظر شما جستوجو میکنند و شما میتوانید ارزانرین بلیط را انتخاب نموده و آنرا خریداری نمایید.

این روش خرید از مزایای بسیاری برخوردار است. یکی از این مزایا آن است که برخی آژانسهای آنلاین مانند هیپوتریپ در کنار خدمات پرواز، خدماتی مانند رزرو هتل و بیمههای مسافرتی را نیز ارائه میدهند. شما در صورتی که نیاز به اقامت چند روزه در سفر خود دارید میتوانید در کنار خرید بلیط هواپیما از خدمات دیگر هم بهرهمند شوید. از طرفی به دلیل وجود رقابت در بین آژانسهای مسافرتی آنلاین، هرکدام سعی میکنند قیمت پایینتری را به مشتری ارائه دهند و به این دلیل سود بسیار کمی برای بلیطهای هواپیما در نظر میگیرند. در نتیجه شما به پایینترین قیمت پرواز میرسید.

  • متاسرچرها: متاسرچرها سایتهایی هستند که ارزانترین پرواز را در بین آژانسهای مسافرتی آنلاین جستوجو کرده و نتیجه نهایی را به شما نمایش میدهند.

ارزان ترین پروازها را از کجا بخریم؟

اگر تجربه خرید بلیط هواپیما از متاسرچرها را داشته باشید حتما با پیشنهادهای هیپوتریپ مواجه شدهاید. دلیل اصلی این که هیپوتریپ توسط متاسرچرها پیشنهاد می‎‌شود آن است که شما پایینترین نرخ بلیط هواپیمارا در سایت هیپوتریپ پیدا میکنید.

هیپوتریپ علاوه بر اینکه برای آرامش خاطر و رضایت مشتری اهمیت بسیاری قائل است، به اعتماد مشتری نیز ارج می نهد.  ما در هیپوتریپ پشتیبانی ۲۴ ساعته داریم تا پاسخگوی نیاز شما در هر ساعتی از شبانهروز باشیم.

پوشش تمام خطوط پروازی

با توجه به گستردگی خطوط پروازی و شرکتهای هواپیمایی آنچه اهمیت دارد این است که شما بتوانید از یک درگاه مشخص تمام نیازهای مربوط به خرید بلیط هواپیمای خود را برطرف کنید. جامع بودن اطلاعات آژانس مسافرتی آنلاین یک مزیت بزرگ است تا بتوانید بدون نیاز به جستوجو در سایتهای مختلف، پایین ترین قیمت بلیط هواپیما را پیدا کنید.