راهنمای خرید بلیط سیستمی هواپیما

تنها یک بار تجربه خرید بلیط هواپیما کافی است تا با اصطلاح سیستمی یا بلیط سیستمی برخورد کرده باشید. اگر میخواهید بدانید که بلیط سیستمی چیست و با تفاوتهای آن با بلیط چارتری آشنا شوید، حتما این مطلب را تا انتها بخوانید.

بلیط سیستمی هواپیما چیست؟

بلیط سیستمی یا برنامهای همان بلیط پروازهای برنامهریزی شده و مشخص خطوط پروازی است که دارای زمان و ساعت مشخص و تعیین شده است. این نوع پروازها برای دورههای بلندمدت برنامهریزی میشوند و اکثر خطوط هواپیمایی مهم ایران، مانند ماهان، ایران ایر، آسمان، کیشایر، آتا و بلیط خود را به صورت سیستمی به فروش میرسانند. در این حالت چنانچه هنگام پرواز صندلیها خالی باقی بماند، ضررش متوجه خط هوایی برگزارکننده آن پرواز خواهد بود. از طرفی مهمترین مسوولیت شرکتهای هواپیمایی انجام فرآیندهای پرواز، رسیدگی به هواپیماها و رسیدگی به امور و سرویسهای فرودگاهی مرتبط با پرواز خود است. از این رو تمرکز این شرکتها به فروش مستقیم بلیت هواپیما کمتر است و اصولا این شرکتها بخشی از تمرکز خود در فروش را به همکاری با آژانسهای مسافرتی اختصاص دادند. به همین دلیل در فصول مختلف بخصوص در زمانهای کم تردد برای جلوگیری از خالی ماندن صندلیها و ضررهای آن شرکتهای پروازی صندلیهای هواپیماها را به منظور چارتر شدن در اختیار آژانس قرار میدهند.

خرید بلیط سیستمی هواپیماتفاوت بلیط سیستمی و چارتری هواپیما

بلیط سیستمی بر خلاف بلیط چارتری قابل استرداد است و این مهمترین ویژگی این نوع از بلیت به شمار میرود. این مزیت این امکان را برای شما به وجود میآورد تا چنانچه تغییری در برنامه سفر شما پیش بیاید، تاریخ بلیط را تغییر داده یا اینکه بلیط خود را کنسل کنید. البته تغییر تاریخ بلیت و یا کنسل کردن و استرداد آن در خطوط هوایی مختلف شامل جریمههایی میشود که در هر خط هوایی متفاوت است. شما میتوانید آخرین تغییرات این قوانین را در بخش قوانین استرداد بلیط ببینید. اما ماجرا در پروازهای چارتری کاملا متفاوت است. عملا در پروازهای چارتری امکان تغییر تاریخ، کنسل کردن و استرداد بلیت وجود ندارد و اگر هم این امکان وجود داشته باشد، جریمههای آن بالاست و نرخ مشخصی برای درصد جریمه این نوع پروازها وجود ندارد. البته بعضا میبینیم که در تبلیغات به امکان استرداد بلیتهای چارتری اشاره میشود که این امر بیشتر یک حربه تبلیغاتی است و آژانس مدعی این امر در مسیرهای محدودی که در اختیار خودش قرار دارد صرفا میتواند بلیتها را کنسل با مسترد کند.

کی بلیط سیستمی بخریم؟

در تعطیلات رسمی که میزان سفر مردم به اوج میرسد، شانس پیداکردن بلیط سیستمی کاهش پیدا میکند. در این زمانپروازهای چارتری جایگزین مناسبی هستند. همچنین وقتی سفر کاری فوری پیش میآید و بلیطهای سیستمی پر شدهاند باید به سراغ پروازهای چارتری رفت. اما در شرایط عادی و زمانی که شما وقت کافی برای خرید بلیط و برنامهریزی مشخصی برای تاریخ سفر و روز پرواز خود دارید پیشنهاد ما خرید بلیط سیستمی است. در این صورت چنانچه با تغییر در برنامه خود مواجه شدید، میتوانید به راحتی بلیط خود را تغییر داده و یا حتی پرواز سیستمی خود را لغو کنید.

آیا کیفیت و خدمات در پروازهای سیستمی و چارتری متفاوت است؟

پاسخ این سوال به صورت مشخص یک کلمه است: خیر، هیچ تفاوتی وجود ندارد. کیفیت و خدمات پرواز دو مقوله جدا هم هستند. کیفیت پرواز اساسا به نوع هواپیما و وضعیت فنی آن بستگی دارد البته شرایط جوی و فرودگاهی هم در این کیفیت تاثیر بهسزایی دارد، از سوی دیگر خدمات داخل هواپیما به نوع کلاس پروازی بلیت شما (اقتصادی یا تجاری) بستگی دارد و مسافران تجاری (بیزینس کلاس) امکانات ویژهو متفاوتی دریافت میکنند. باید در نظر داشته باشید در یک پرواز با شناسه نرخی (کلاس پروازی) مشخص، تفاوتی در نوع خدمات و امکانات ارائه شده وجود ندارد و اینکه شما بلیط سیستمی خریدهاید یا بلیط چارتری باعث کاهش و یا افزایش کیفیت خدمات نخواهد بود. تنها زمانی که شما بلیط کلاس پروازی مشخصی را خریده باشید، خدمات متفاوتی دریافت خواهید کرد. به این ترتیب اینکه بلیت شما سیستمی است یا چارتری تاثیری در نوع خدمات شما ندارد.

چرا بین بلیطهای سیستمی هواپیما و چارتری تفاوت قیمت وجود دارد؟

نرخگذاری برای بلیطهای چارتری کاملا به تصمیم چارترکننده هواپیما بستگی دارد. ممکن است یک چارترکننده بنا به دلایلی تصمیم بگیرد بلیطهای خود را حتی تا نصف قیمت بلیط سیستمی یک پرواز مشخص به فروش برساند و گاهی هم امکان دارد که قضیه برعکس باشد و چارترکننده تصمیم بگیرد که بلیطهای خود را با قیمتی بالاتر از بلیطهای سیستمی یک پرواز به فروش برساند. این مساله به میزان فروش آن پرواز چارتری در بازههای زمانی مختلف وابسته است.

از طرفی با توجه به اینکه بلیط سیستمی قابلیت استرداد و کنسلی دارد طبیعی است که قیمت بالاتری داشته باشد هر چند تاکید میکنیم که همیشه اینطور نیست.

بهترین قیمت بلیط سیستمی هواپیما هیپوتریپبلیط چارتر ارزانتر است یا سیستمی؟

اگر شما کارمند یک آژانس مسافرتی باشید این سوال یکی مرسومترین سوالاتی است که از شما پرسیده میشود. واقعیت این است که پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد و وابسته به شرایط مختلف مانند زمان پرواز، مسیر پروازی و پر یا خالی ماندن صندلیهای پرواز میتواند پاسخی متفاوت داشته باشد.

معمولا بلیطهای سیستمی قیمت ثابتی دارند در حالی که قیمت بلیط چارتر شناور است. این شناور بودن نرخ پرواز چارتر مانند چاقوی دولبه عمل میکند. واقعیت این است که برای پیداکردن بلیط ارزان هواپیما باید کمی خوششانس هم باشید.

چرا در پروازهای سیستمی هواپیما، در یک پرواز مشخص تفاوت نرخ وجود دارد؟

تفاوت نرخ در یک پرواز مشخص به کلاسهای پروازی موجود در آن پرواز مربوط میشود. چنانچه در یک پرواز مشخص کلاسهای پروازی متفاوتی وجود داشته باشد به طبع نرخ بلیطها نیز متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که هرکدام از کلاسهای پروازی، بنا بر برنامهریزی و تصمیمگیری هرکدام از خطوط هوایی، خود نیز به کلاسهای مختلفی نیز تقسیمبندی میشوند. تفاوت کلاسهای پروازی بازه متنوعی را در برمیگیرد از خدمات داخل هواپیما در طول پرواز گرفته تا قوانین استرداد و درصد جریمه و میزان بار مجاز و غیره. معمولا بلیتهای کلاس پروازی اقتصادی با شناسههایی که غالبا با حروف الفبای انگلیسی تفکیک میشوند که این کلاسهای فرعی قوانین متافوتی در قوانین استرداد، درصد جریمه و میزان بار مجاز دارند.

نحوه خرید بلیط پرواز سیستمی در هیپوتریپ

پس از جست و جوی مسیر مشخص، میتوانید از منو سمت راست صفحه، تنها پروازهای سیستمی را انتخاب کرده تا فقط پروازهای سیستمی نمایش داده شوند. همچنین با فعالسازی گزینه اطلاع از تغییر قیمتها و با وارد کردن نشانی پست الکترونیک و یا شماره تلفن همراه، تغییر قیمتها بلیتها به شما اطلاع داده میشود.

هیپوتریپ با تضمین پایینترین قیمت برای خرید شما و با پوشش تمامی خطوط پروازی معتبر، لذت خرید مطمئن و آسان را به شما هدیه میدهد. آسایش و رضایت مشتری برای ما اولویت دارد. هیپوتریپ به عنوان سامانه جامع خدمات سفر اعم از بلیط هواپیما، رزرو هتل، تور داخلی و خارجی  و بیمه مسافرتی با پشتیبانی ۲۴ ساعته تجربهی جدیدی در خرید آنلاین را برای شما به ارمغان میآورد.