رفت ۱ فروردین، برگشت ۴ فروردین
شهرمدت اقامتپروازشروع قیمت (تومان)خدمات
اصفهانسه شبایران ایر۱.۰۶۰.۰۰۰هتل ۳ ستاره زهره + صبحانه
اصفهانسه شبایران ایر۱.۰۰۰.۰۰۰هتل ۳ ستاره سنتی + صبحانه
اصفهانسه شبایران ایر۱.۲۳۰.۰۰۰هتل ۳ ستاره ونوس + صبحانه
اصفهانسه شبایران ایر۱.۳۴۰.۰۰۰هتل ۴ ستاره آسمان + صبحانه
اصفهانسه شبایران ایر۱.۰۶۰.۰۰۰هتل ۴ ستاره آوین + صبحانه
اصفهانسه شبایران ایر۱.۲۶۰.۰۰۰هتل ۵ ستاره پارسیان کوثر+ صبحانه
اصفهانسه شبایران ایر۱.۷۵۰.۰۰۰هتل ۵ ستاره عباسی + صبحانه

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور مورد نظر اطلاعات خود را وارد کنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور مورد نظر اطلاعات خود را وارد کنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند

زیبایی و جذابیت اصفهان بر هیچ کس پوشیده نیست، فرهنگ غنی و معماری منحصر به فرد اصفهان باعث شده تا سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از این شهر زیبا دیدن کنند. اهمیت اصفهان تنها به دلیل بناهای تاریخی که از دوران دور به جا مانده، نیست؛ بلکه آنچه که اصفهان از تاریخ در دل خود دارد باعث شده تا علاوه بر یادگاری از هنر و معماری، یادگار تاریخی نیز باشد. تور اصفهان یکی از مهم‌ترین تورهای ایران‌گردی است که شما حتما باید با آن سفر کنید.
اصفهان همواره در همه‌ی ادوار تاریخی مورد توجه بوده و جالب است که بدانید قبل از اسلام نیز بارها و بارها به پایتختی برگزیده تبدیل شده است. در زمان اشکانیان و ساسانیان اصفهان، شهر ولیعهدنشین بوده و پس از ورود اسلام نیز به قلب ایران تبدیل گشته است.
اوج اصفهان در دوره‌ی صفویه است که بسیاری از بناهای ماندنی آن، یادگار این برهه از تاریخ است. اهمیت اصفهان به گونه ای است که والتر مینچ آلمانی می‌نویسد: اصفهان نه تنها در قلب ایران قرار دارد بلکه دارای کلیه شرایطی است که برای یک پایتخت بزرگ، لازم است.
در طول تاریخ، اصفهان همواره شهر پررونقی بوده و به این دلیل همواره مورد توجه و طمع مهاجمان قرار داشته و همینطور از غارت ها و لشکرکشی‌های بسیاری جان سالم به در برده است مثل حمله ی تیمور لنگ و محمود افغان و… . از اصفهان در طی تاریخ با نام‌های گوناگونی یاد شده است. از جمله نام‌های آن الیهودیه ( که وجه تسمیه اش این است که در زمان بخت نصر، یهودیان از بابل کوچ داده شدند و در این مکان سکونت گزیدند)، صفاهان، سپاهان، اسپادانا و… بوده است. بعضی از نویسندگان بر این باورند که چون این ناحیه پیش از ورود اسلام، به ویژه در دوران ساسانیان، مرکز گرد آمدن سپاه بوده، آنجا را اسپهان می‌نامیدند و پس از ورود اسلام، این اسم معرب شده و به صورت اصفهان در آمده است.
در سال ۱۰۰۶ هجری قمری شاه عباس صفوی پایتخت صفویه را از قزوین به اصفهان منتقل کرد که نتایج مثبتی برای این شهر به بار آورد. مسجد‌ها، آب انبارها، کاروانسراهای بسیاری در این شهر ساخته شد و هنوز هم به یادگار از آن زمان باقی مانده است. گفته شده که در این دوره جمعیت اصفهان به یک میلیون نفر نیز می‌رسیده و دوره صفویه اوج کمال و شکوفایی معماری و شهرسازی در اصفهان بوده است.
بناهای بسیاری در اصفهان به ثبت ملی و جهانی رسیده است که نام بردن از همه‌ی آن‌ها در این مجال کوتاه میسر نیست اما در ادامه به اهم بناهای اصفهان که در تور اصفهان معمولا به آن‌ها پرداخته می‌شود و همچنین باعث شهرت اصفهان شده است، می‌پردازیم.

تور اصفهان، بازدید از نصف جهان

بازدید از میدان نقش جهان در تور اصفهان
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان، که نام رسمی آن میدان امام است. این میدان شامل امارت عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه و حدود ۲۰۰ حجره دو طبقه در اطراف میدان است. این میدان در سال ۱۳۱۳ به شماره ی ۱۰۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده و در سال ۱۳۵۸ جزء نخستین آثار ملی ایرانی بوده که به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.
میدان نقش جهان در قرن یازدهم هجری و هم عصر با دوره‌ی شاه عباس اول ساخته شد. بر اساس سفرنامه‌های متعدد موجود، میدان نقش جهان آوردگاه مناسبی برای اجرای مراسم و یا اجرای آیین‌های مختلف بوده است. به عنوان مثال: بازی چوگان، آتش بازی، رژه نظامی و جشن‌های میهنی از جمله مراسمی بودند که در این میدان اجرا می‌شدند.
گفته شده که این میدان بر بنای میدان کوچکی که از دوران تیموریان برجای مانده بود احداث گردیده است. در چهار سمت میدان چهار بازار قرار گرفته که راه ارتباطی این بازار‌ها به میدان، مغازه‌های داخل میدان است. جالب است بدانید که هرکدام از این بازار ها در دوران صفوی به یک شغل اختصاص داشته است.

عمارت عالی قاپو اصفهان

بازدید از عمارت عالی قاپو در تور اصفهان هیپوتریپ

می‌گویند در زمان خودش عالی قاپو بزرگ‌ترین کاخی بوده که یک پایتخت می‌توانسته داشته باشد و در زمان صفویه از بهترین کاخ‌های دنیا به شمار می‌رفته است. این عمارت در غرب میدان نقش جهان قرار گرفته است و روبه روی مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. تاریخ ساخت این بنا به سال ۱۰۵۴ هجری قمری باز می‌گردد و بانی آن شاه عباس اول است.
عالی قاپو دروازه مرکزی و مدخل اصلی کلیه قصرهایی بوده که در دوران صفویه در محدوده میدان نقش جهان قرار داشته است. کلمه عالی به معنای “سردر بلند” و قاپو به معنای “درگاه بلند” است. این بنا از کف بازار حدود ۳۶ متر ارتفاع دارد و به دلیل اضافات و الحاقاتی که داشته ، در هر سو نمایی متفاوت دارد. بطور کلی عمارت عالی قاپو از دو بخش تشکیل شده است؛ قسمت جلویی و مدخل عمارت و ساختمان اصلی کاخ. مدخل دارای طاق جناغی است در دو طبقه، در دو طرف آن درها و طاق نماهای کوچک‌تری وجود دارد. در بالای مدخل هم ایوانی است که از سه سو باز است و در گذشته در صورت نیاز اطراف ایوان را با پرده می‌پوشانیدند.
راه ارتباطی طبقات مختلف دو راه پله‌ی مارپیچ است که در دو گوشه‌ی بنا قرار گرفته است. در بالای طبقه‌ی اول عالی قاپو، چهار طبقه قرار گرفته که هر دو طبقه‌ی آن علاوه بر اتاق‌هایشان دارای تالار‌های بزرگی نیز هستند. طبقه‌ی ششم کاخ نیز تالار بزرگی دارد که تماما گچ کاری شده است که به تالار صوت نیز مشهور است و به گونه‌ای طراحی شده که مثل یک استودیوی مجهز به ضبط صدا، طنین اضافی صدا را از بین برده و اصوات را صاف به سمت دیگر تالار می‌رساند. بطور کلی بنای عالی قاپو یک بنای تشریفاتی خوش ساخت است که یکی از بزرگترین دست‌آوردهای زیبای دوران صفویه است.

بازدید از مسجد امام اصفهان

در دوره‌ سوم توسعه و پیشرفت میدان نقش جهان بود که شاه عباس اول قصد بنای مسجدی را کرد که جایگاه دین را برای همگان و به خصوص فرمانروایان صفوی، به نمایش بگذارد. البته قبل از آن مسجد شیخ لطف الله نیز در مقابل عمارت عالی قاپو ساخته شده بود اما آن جاه طلبی مورد نظر شاهان صفوی را نداشت و گفته می‌شود که عبادتگاه و مسجد مخصوص ادای فریضه نماز شاه و خانواده وی و درباریان بوده است.
از این مسجد در طول تاریخ با نام‌های متفاوتی یاد شده است. مسجد شاه، مسجد سلطانی جدید و مسجد جامع عباسی از معروف ترین این نام‌ها است. پس از انقلاب اسلامی نیز نام این مسجد به مسجد امام تغییر یافت. درباره‌ی ساخت مسجد در تاریخ گفته شده است که شاه طهماسب صفوی که به تازگی از جنگ‌های خود جان سالم به‌در برده بود نذر کرد که به شکرانه‌ی آن مسجدی بنا کند اما گذر روزگار و نزاع و کشمکش وی با ازبکان مجال ادای نذر را به او نداد. پس از گذر زمان نوه‌ی وی یعنی شاه عباس صفوی، نذر شاه طهماسب را بگونه‌ای شکوهمند از دارایی خالص خود ادا کرد و خیرات آن را به روح جدش تقدیم کرد.
مسجد امام در رقابت با مسجد جامع اصفهان یا همان مسجد عتیق ساخته شد که مربوط به دوره‌ی سلجوقیان است. این مسجد در جنوب میدان نقش جهان قرار گرفته است و به تاریخ ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۷ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسید. این مسجد جزء عالی ترین نمونه‌های معماری باقی مانده از دوره صفوی است. پژوهش های بسیاری در معماری شگفت انگیز آن صورت گرفته که مجال پرداختن به تمام آن در این مقاله وجود ندارد اما نکات برجسته‌ای که در ساخت این مسجد به کار رفته علاوه بر معماری زیبا و کاشی کاری نفیس آن، انعکاس صدا در مرکز گنبد اصلی مسجد، وجود سنگ شاخص ساعت در حیاط غربی، دالان زیرزمینی آب و بسیاری از موارد دیگری است که باعث تمایز و برتری این بنا شده و سالانه بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا برای بازدید از این بنای فوق العاده به اصفهان سفر می‌کنند. اگر شما هم با تور اصفهان سفر می‌کنید به خاطر داشته باشید که این بنای زیبا را از قلم نیندازید.

بازدید از مسجد شیخ لطف الله

همان طور که گفته شد مسجد شیخ لطف الله یکی دیگر از بناهایی است که در میدان نقش جهان قرار گرفته و روبه روی عمارت عالی قاپو بنا شده است. این بنا در شرق میدان قرار گرفته است. این بنا نیز به دستور شاه عباس اول در طی ۱۸ سال بنا شد و معمار آن استاد محمدرضا اصفهانی بود. نام این مسجد به احترام شیخ لطف الله جبل عاملی، که در عصر صفوی یکی از علمای بزرگ شیعه بوده و از اهالی جبل عامل لبنان که به دعوت شاه عباس صفوی به اصفهان آمده، مسجد شیخ لطف الله نامیده شده است. شیخ لطف الله پدر زن شاه عباس نیز بود و مسجد به نام او و برای تدریس و نمازگزاری برپای گردید.
نکته قابل توجه این مسجد نداشتن مناره است که باعث تمایز آن از مساجد دیگر شده است. نداشتن مناره به این دلیل بود که در گذشته مکان هایی مناره داشتند که برای تجمع مردم و یا راه یابی (در قبل از اسلام) استفاده می‌شد و در بعد از اسلام نیز مناره نمادی بود برای دعوت مردم به مسجد و این مسجد مخصوص شاه و درباریان وی بود و نه برای مردم عادی و به همین دلیل مسجد مناره ندارد.
نکته جالب دیگر مسجد چرخش ۴۵ درجه ای آن برای انطباق با جهت قبله است. گنبد زیبا و کاشی کاری آن نیز از دیگر زیبایی‌های منحصر بفرد مسجد است. این مسجد و در کل هر آنچه در میدان زیبای نقش جهان قرار دارد باید یکی از مقاصد اصلی برای تور اصفهان باشد.

بازدید از عمارت چهل ستون

این عمارت نیز یکی دیگر از شاهکارهای بجا مانده از دوران صفوی است. این باغ بخش کوچکی از باغ وسیع جهان نما است که شاه عباس اول با احداث کوشکی در میان آن هسته اولیه کاخ چهل ستون را بنا کرد. این باغ دارای سه در ورودی بوده که در قدیمی آن رو به شرق قرار گرفته است. بعد از ورود از در اصلی باغ و طی مسافتی، به استخر بزرگ جلوی عمارت و سپس به خود بنا خواهیم رسید. جهت حرکت در باغ و محور اصلی آن از طریق درخت های باغ نشان داده می شود و برای جاری شدن آب در جوی‌های باغ، شیب بسیاری کمی در باغ لحاظ شده است.
بنای تالار چهل ستون را به شاه عباس دوم نسبت می‌دهند و سال اتمام آن ۱۰۵۷ گفته شده است. معماری این کاخ ترکیبی است از هنر معماری چینی، ایرانی و فرنگی و شامل یک ایوان اصلی به طول ۳۸ متر، عرض ۱۷ و ارتفاع ۱۴ متر است که رو به شرق قرار گرفته است. ستون های این ایوان، هشت ضلعی و از جنس چوب چنار و کاج هستند و چهار ستون وسط ایوان بر روی چهار شیر سنگی قرار گرفته‌اند. نقاشی هایی در تالار مرکزی کاخ نیز وجود دارند که برخی از آن‌ها شرح پذیرایی شاه عباس اول و دوم و شاه طهماسب از امرای تاکستان و همایون هندی و همینطور جنگ شاه اسماعیل اول با ازبکان است.
ایوان بنا بر روی ۲۰ ستون استوار است و بسیاری از محققین وجه تسمیه کاخ را انعکاس تصویر این بیست ستون بر آب استخر بزرگ روبه روی عمارت، می‌دانند. عده ای دیگر هم دلیل عدد چهل در نامگذاری این باغ را بدلیل جایگاه این عدد در ادب فارسی که نشانه‌ی کثرت و تعدد است، می دانند. به هر صورت این عمارت از دیگر شگفتی‌های تکرار نشدنی اصفهان است که زمانی که با تور اصفهان سفر می‌کنید حتما باید از آن دیدن کنید.

بازدید از سی و سه پل در تور اصفهان

بازدید از سی و سه پل خاطره ساز در تور اصفهان

شاید بتوان گفت سی و سه پل به نوعی نماد اصفهان است. این پل بر روی زاینده رود بنا شده و یکی از شاخصه‌های تاریخی و ارزشمند اصفهان است. اطراف این پل یکی از تفرجگاه های مردم اصفهان به شمار می‌رود و امکانات تفریحی خوبی در اطراف این پل قرار گرفته است.
سازه مستحکم سی و سه پل، توسط الله وردی خان اوندیلادزه گرجی (سردار مشهور شاه عباس) ساخته شده است. بعضی بر این باورند که چون حروف گرجی سی و سه حرف دارد و الله وردیخان گرجی تبار بوده این پل را با سی و سه دهانه ساخته که البته این حرف رد شده زیرا پل در ابتدا دارای ۴۰ دهانه بوده است. بعضی نیز عدد سی و سه را مربوط به آناهیتا (الهه آب) می‌دانند. این پل در طی تاریخ نا‌م های دیگری نیز داشته، مانند پل شاه عباسی، پل الله وردیخان، پل جلفا، پل چهل چشمه و… . در گذشته مراسم مختلفی در این مکان برگزار می‌شده است.
معمار سی و سه پل استاد حسین بنا اصفهانی است که پسر وی استاد محمدرضا اصفهانی معمار بناهایی مانند مسجد شیخ لطف الله است. این پل ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و خیابان چهارباغ عباسی را به چهار باغ بالا وصل می‌کند. این پل در ابتدا ۴۰ دهانه داشت که به مرور زمان با کشت درختان و انحراف آب بعضی از آن ها از بین رفته اند.

بازدید از منار جنبان

اگر بخواهیم یک دلیل جذاب برای ترغیب شما برای بازدید از این بنا در تور اصفهان بیاوریم، همین بس که بگوییم این بنا از قرن هشتم هجری تا به حال می لرزد اما فرو نریخته است. منار جنبان به منارهایی گفته می‌شود که به دلیل معماری منحصر به فرد خود قابلیت تحرک دارند. چندین منار جنبان در ایران وجود دارد که مهم ترین آن‌ها منار جنبان اصفهان و دیگری منار جنبان شهرستان اردکان است.
این بنا در قرن هشتم هجری ساخته شده است و دارای سقفی گنبدی است که در قسمت زیرین سقف و درست در انتهای بنا، قبر شیخ عمو عبدالله کارلادانی قرار گرفته است. سقف بنا با کاشی های لاجوردی و فیروزه ای پوشیده شده است و در فراز این سقف دو مناره قرار گرفته اند که هرکدام ۱۷.۵ متر ارتفاع و ۹ متر پهنا دارند.
دلیل جنبان بودن مناره ها این است که با لرزاندن هرکدام از مناره ها دیگری نیز به وضوح به لرزش در می‌آید. البته با تکان خوردن مناره ها در حقیقت بنا می‌لرزد اما لرزش مناره ها است که بیشتر به چشم می‌آید و نه بنا. این بنا در سال ۱۳۲۱ هجری به شماره ۳۴۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. چنانچه با تور اصفهان سفر کردید این جاذبه‌ی تکرار نشدنی را از قلم نیندازید.

بازدید از حمام شیخ بهایی

حمام‌های ‌ایرانی از آثار تاریخی قابل توجه ایران است. در میان این حمام‌ها شاید می‌توان گفت حمام شیخ بهایی یکی از عجایب این حمام ها است. این حمام از آثار بازمانده دوره صفوی است که در خیابان عبدالرزاق اصفهان، کوچه شیخ بهایی و در میان مسجد جامع و هارونیه در بازار کهنه اصفهان قرار گرفته است. این حمام تفاوت خاصی در آتش دان و مخزن خود نسبت به حمام های دیگر دارد که باعث شاخص شدن معماری آن نسبت به سایر حمام ها شده است.
این حمام در تیرماه سال ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۰۶۳ در فهرست آثار ملی ثبت شد. این حمام به دستور شاه عباس اول و توسط شیخ بهایی از دانشمندان بزرگ عصر صفوی ساخته شد. گفته می‌شود که سیستم گرمایشی این حمام به گونه‌ای بوده که تنها با یک شعله کوچک شمع، آب حمام گرم می‌شده است. در طی سال‌ها بسیاری از محققان و معماران داخلی و خارجی تلاش به شبیه سازی این سیستم نمودند اما بی نتیجه ماند. به یاد داشته باشید که بازدید از این مکان تجربه‌ی خاصی را با خو به همراه خواهد داشت که هیچگاه نباید در تور اصفهان خود آن را از دست بدهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور مورد نظر اطلاعات خود را وارد کنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو