رفت ۲۸ اسفند - برگشت ۳ فروردین
مدت اقامتپروازشروع قیمتخدمات
۴ شبایران ایر - آتا۱.۵۲۰.۰۰۰هتل ۳ ستاره ائل آی + صبحانه
۴ شبایران ایر - آتا۱.۲۰۰.۰۰۰هتل ۳ ستاره کاسپین + صبحانه
۴ شبایران ایر - آتا۱.۲۴۰.۰۰۰هتل ۳ ستاره استقبال + صبحانه
۴ شبایران ایر - آتا۱.۳۶۰.۰۰۰هتل ۴ ستاره گسترش + صبحانه
۴ شبایران ایر - آتا۱.۶۵۰.۰۰۰هتل ۴ ستاره بین المللی + صبحانه
۴ شبایران ایر - آتا۱.۵۱۰.۰۰۰هتل ۴ ستاره پتروشیمی + صبحانه
۴ شبایران ایر - آتا۱.۵۳۰.۰۰۰هتل ۵ ستاره پارس ائل گلی + صبحانه
۴ شبایران ایر - آتا۱.۶۵۰.۰۰۰هتل ۵ ستاره شهریار + صبحانه
۴ شبایران ایر - آتا۱.۸۷۰.۰۰۰هتل ۵ ستاره کایا پارک لاله + صبحانه

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور مورد نظر اطلاعات خود را وارد کنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور مورد نظر اطلاعات خود را وارد کنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند

شهر تبریز یکی از شهرهای بزرگ ومهم ایران است که با بیش ۱.۵ میلیون جمعیت جزء شهرهای پرجمعیت ایران محسوب می‌شود. در شمال شهر تبریز کوه های عون بن علی، پله چین، بهلول و بابا باغی و در جنوب آن سلسله جبال سهند قرار گرفته است. تبریز در تاریخ ایران شهری مهم محسوب می‌شود و مبدا برخی از اتفاقات سرنوشت ساز در تاریخ ایران است. این شهر زیبا در طول تاریخ، تلخ و شیرین بسیاری را تجربه کرده است مانند زمین لرزه، جنگ، اشغال شدن و… و همچنان تا به امروز پایدار و زیبا باقی مانده است. تبریز یکی از شهرهایی است که مدت پایتخت بودنش در طول تاریخ ایران بسیار طولانی است. در ادوار تاریخی مختلف و در زمان سلسله‌های اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، جلایریان، قراقویونلوها، آق‌قویونلوها و صفویان، تبریز پایتخت سیاسی ایران و در دوره قاجار نیز محل استقرار ولیعهد بود.
شهر تبریز آب و هوایی مطبوع و دل‌چسب دارد و بطور کلی منطقه‌ای سردسیر است. در قدیم شهر تبریز برای صنایع دستی و کارخانه‌های بافت پارچه‌های زربافت شهرتی جهانی داشت. تبریز خانه‌ی بسیاری از شعرای فرهنگ و ادب ایران است و در سال‌های اخیر نیز به یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران تبدیل شده است. بناهای تاریخی به همراه معماری جذاب آن‌، یکی از دلایل جذابیت شهر تبریز به شمار می‌آید. عمارت ایل گلی، خانه مشروطیت، کاخ شهرداری به همراه مدارس تاریخی، بازارهای قدیمی و مساجد تاریخی، پل‌ها و آرامگاه مشاهیر مهم ایران، از دیگر جاذبه‌های توریستی این شهر به شمار می‌آیند. در ادامه به معرفی برخی از جاذبه‌های مهم تبریز میپردازیم که در تور تبریز نباید آن‌ها را از دست بدهید.

تور تبریز، سفر به شهر مدرن ایران

روستای صخره ای کندوان

بازدید از روستای کندوان در تور تبریز هیپوتریپ

یکی از جاذبه‌های تبریز که به حتما باید از آن در تور تبریز خود دیدن نمایید، روستای قدیمی و تاریخی کندوان است. کندوان روستایی است در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی شهر تبریز، که یکی از روستاهای دهستان سهند از توابع شهر اسکو به حساب می‌آید. روستای کندوان به همراه روستای میمند، تنها روستاهای صخره‌ای در جهان به شما می‌آیند که هنوز زندگی در آن‌ها جریان دارد.
روستای کندوان به عقیده‌ی برخی تا ۷ هزار سال قدمت دارد و در میان کوه سلطان داغی قرار گرفته است و رودخانه‌ی کندوان نیز در امتداد روستا جریان دارد. این روستا جزء یکی از عجیب‌ترین روستاهای ایران به شمار می‌آید و از آثار ملی به ثبت رسیده ایران است. خانه‌های مردم این روستا در دل کوه کنده شده و ۱۱۷ خانواده در این روستا در میان کوه زندگی می‌کنند. این منطقه کوهستانی آب و هوایی خنک دارد. شکل این روستا متاثر از گدازه‌ها و مواد آتشفشانی به جا مانده از آن به همراه دخالت‌های انسانی برای زندگی و تغییر دادن شکل و شمایل کوه‌ها است.
این روستا شامل مدرسه، پارک تفریحی، مغازه‌هایی برای فروش سوغات، دو مسجد بزرگ و کوچک، بوفه، رستوران و هتل است. مشهورترین سوغات این روستا عسل است. خوراکی‌هایی مانند زرد آلو، آلبالو، خشکبار، لواشک، صنایع دستی مانند گلیم و جاجیم و دست بافته‌های مردم روستا نیز از دیگر سوغاتی های این روستا است. آب معدنی کندوان نیز خاصیت درمانی دارد و باعث بهبود بیماری‌های کلیوی می‌شود.
بهترین زمان برای سفر به این روستا، فصل‌ تابستان است زیرا تا اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه هوای این منطقه به دلیل کوهستانی بودن سرد است و برف هنوز در این منطقه وجود دارد. روستای کندوان آب و برق نیز دارد. اگر می‌خواهید در سفر با تور تبریز خود در این روستای زیبا اقامت داشته باشید، هتل صخره‌ای لاله کندوان، انتخاب خوبی است. این هتل ۵ ستاره زیبا، معماری همگون با روستای کندوان دارد که به جذابیت آن می افزاید.

بازدید از ایل گلی در تور تبریز هیپوتریپ

بازدید از پارک ایل گلی

ایل گلی یکی از جذاب‌ترین و معروف‌ترین گردشگاه‌های شهر تبریز است که در تور تبریز نباید آن را از دست بدهید. ایل گلی باغی است شبیه اکثر باغ‌های ایرانی که شامل یک استخر (دریاچه) است که در میان آن عمارت کلاه فرنگی (کاخ ایل گلی) قرار گرفته است. باغ دارای درختانی زیبا و سر به فلک کشیده است که در کنار بنای تاریخی ایل گلی و دریاچه، چشم اندازی زیبا و جذاب به وجود آورده است. این گردشگاه زیبا به همراه کاخ ایل گلی در میان آن، در سال ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۷۷۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
دریاچه پارک ایل گلی یکی از زیبایی‌های این تفرجگاه به شمار می‌رود که در حدود ۵.۵ هکتار وسعت دارد و تا ۷۲۰ هزار متر مکعب آب در خود جا داده است. ابعاد استخر در حدود ۲۰۰ در ۲۰۰ است و عمق آن به ۱۲ متر می‌رسد که البته در گذشته ابعاد این دریاچه بزرگ‌تر بوده است. در فصل‌های تابستان و پاییز، تا قبل از یخ زدن دریاچه به علت سرما، قایق رانی با قایق‌های پدالی و موتوری یکی از جذابیت‌های توریستی این پارک است. دوچرخه سواری، کالسکه سواری و پیاده روی از کارهای دیگری است که می‌تواینید در این پارک انجام دهید. در محوطه پارک ایل گلی رستوران ها و خوراکی فروشی های جذابی هست که می توانید در آن ها به شکم گردی بپردازید.
کاخ ایل گلی یا عمارت کلاه فرنگی در میان دریاچه، بنایی است هشت ضلعی که از نمادهای مشهور شهر تبریز به شمار می‌رود. قدمت این بنا به دوران آق قویونلوها باز می‌گردد. کاخ ایل گلی، سازه‌ای زیبا است که شکلی الماس مانند دارد و گنبدی کوچک بر بالای این ساختمان قرار گرفته است. در قدیم بخصوص در دوره قاجار، این بنا گردشگاهی برای شاهزادگان دربار محسوب می‌شد. در حال حاضر پارک ایل گلی، گردشگاهی جذاب است که بین مردم بومی و گردشگرانی که با تور تبریز به این شهر سفر می‌کنند، از محبوبیت زیادی برخوردار است.

بازار تبریز, بزرگترین بازار سرپوشیده جهان

بازار تاریخی تبریز نیز یکی دیگر از مکان‌هایی است که بازدید از آن را در تور تبریز خود تحت هیچ شرایطی نباید از دست بدهید. به عقیده‌ی برخی این بازار بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان است و قدیمی‌ترین اشاره‌هایی که به این بازار شده است به قرن چهارم هجری باز می‌گردد، به همین دلیل این بازار تاریخی‌ترین بازار خاورمیانه نام گرفته است. اهمیت بازار تبریز در تاریخ به دلیل قرارگیری آن بر سر راه جاده ابریشم بوده و همین امر آن را به یکی از مهم‌ترین مراکز داد و ستد در گذشته تبدیل کرده بود.
هسته مرکزی شهر تبریز در داخل یک چهار ضلعی قرار گرفته و بازار تاریخی تبریز نیز در مرکز این چهار ضلعی قرار گرفته است. این بازار در سمت غرب به مسجد جامع، در سمت شرق به عمارت عالی قاپو که کاخ‌های ولیعهد نشین در شهر تبریز بوده‌اند، در شمال به بخش‌هایی از رودخانه میدان چای (مهران رود)، مرتبط است. مهران رود، بازار تبریز را به دو بخش تقسیم می‌کند که دو بخش شمالی و جنوبی بازار به وسیله‌ی یک پل چوبی به یکدیگر متصل می‌شوند.

بازدید از مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در تور تبریز

بازدید از مقبره الشعرا

این بنا که محل دفن ۴۰۰ تن از شعرا و ادیبان ایران زمین در شهر تبریز است، یکی دیگر از نمادهای شهر تبریز به شمار می‌رود که در محله تاریخی سرخاب در قلب شهر تبریز قرار گرفته است. این مقبره در گذشته بخشی از گورستان شهر تبریز محسوب می‌شده که در حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد. مقبره الشعرا در حدود ۴۰۰ شاعر، عارف و نویسنده بزرگ را در خود جای داده است. یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین چهره‌های ادبی آرمیده در این مقبره، شهریار، شاعر بزرگ معاصر ایران است. از دیگر شخصیت‌های مهمی که در این مقبره به خاک سپرده شده اند می‌توان حکیم اسدی طوسی، قطران تبریزی، خاقانی شروانی، همام تبریزی، ظهیرالدین فارابی، لسانی شیرازی و … را نام برد.
شهر تاریخی تبریز در تاریخ همواره ماوا و مامن شعرا و ادیبان و عرفا و نویسندگان مختلفی بوده است که بخش عظیمی از تاریخ و فرهنگ ایران را تشکیل داده‌اند. در میان محله‌های این شهر تاریخی نیز، کوی سرخاب به دلیل اینکه شاعران بسیاری در آن سکونت داشتند، از شهرت و محبوبیت زیادی برخوردار بود و بسیاری از بزرگان دوست داشتند تا بعد از مرگ نیز در همین محل دفن شوند. بازدید از این بنای فرهنگی و جذاب را در تور تبریز خود از دست ندهید.

کوه عینالی و تله کابین تبریز

یکی از جاذبه‌های طبیعی تبریز، کوه سرخ رنگی است که با زیبایی هرچه تمام‌تر در شمال شهر تبریز جای گرفته است. این رشته کوه‌ها در بین مردم بومی به نام عینالی معروف است و یکی از گردگاه‌های مهم این شهر محسوب می‌شود که میان مردم بومی و همینطور گردشگران از محبوبیت خاصی برخوردار است. این منطقه تفرجگاهی جذاب و هیجان انگیز است که در آن تفریحات متنوعی وجود دارد. تله کابین، کوهنوردی، زیارتگاه، مسجد عون بن علی و دریاچه مصنوعی، رستوران، کافه و … از امکاناتی است که در این منطقه وجود دارند. بازدید از این منطقه تفریحی زیبا و جذاب را در تور تبریز خود فراموش نکنید.

بازدید از موزه دیدنی آذربایجان

این موزه که به دومین موزه باستان شناسی ایران معروف است یکی از مقاصدی است که اگر به مکان‌های فرهنگی علاقه دارید باید در تور تبریز خود برای آن وقت بگذارید. موزه آذربایجان یکی از شاخصه‌های فرهنگی مهم تبریز است که مجموعه‌ای بی نظیر از تاریخ ایران از دوره هخامنشیان تا دوره قاجار را در دل خود جای داده است. این موزه به دلیل قدمت آثار تاریخی موجود در آن به یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران تبدیل شده است و یکی از ده جاذبه برتر گردشگری در شهر تبریز است.
نخستین جرقه تاسیس موزه آذربایجان در شهر تبریز به سال‌های ۱۳۰۶ و ۱۳۰۷ باز می‌گردد که در این سال‌ها نمایشگاه بزرگی از سکه‌ها تاریخی و قدیمی در این شهر برپا شد. تقریبا ۲۰ سال پس از این اتفاق و دو سال بعد از تاسیس دانشگاه تبریز، در سال ۱۳۲۸ موزه دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز به عنوان نخستین موزه شهر دایر گردید و پس از آن اولین کارها برای تاسیس موزه تبریز کلید خورد. در نهایت ساخت این موزه در سال ۱۳۳۷ با طرحی از معمار بزرگ فرانسوی، آندره گدار، شروع شد و در سال ۱۳۴۱ به بهره برداری رسید. از آن زمان این موزه به یکی از بزرگترین مجموعه‌های فرهنگی و تاریخی ایران تبدیل شده است و نه تنها برای پژوهش گران ایران بلکه برای جهانیان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

ارگ علیشاه تبریز

بازدید از ارگ علیشاه

یکی از آثار تاریخی مهم برجا مانده در تبریز ارگ علیشاه است که قدمت آن به قرن هشتم هجری باز می‌گردد و در قلب شهر تبریز جای گرفته است. این بنا بازمانده ایوان جنوبی ارگ علیشاه است که ۳۳ متر ارتفاع دارد و باقی ارگ امروزه از بین رفته است. دلایل متفاوتی برای ساخت این بنا در زمان خود عنوان شده است. برخی دلیل ایجاد آن را ساخت مسجدی عظیم به دستور تاج الدین علیشاه گیلانی (وزیر مقتدر سلطان محمد خدابنده الجایتو، که بیشتر به نام جیلانی معروف است) در دوره ایلخانان می‌دانند و برخی نیز اعتقاد دارند که این سازه بازمانده‌ای از یک آرامگاه تاریخی است.
به هرجهت ارگ علیشاه یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی تبریز است و بلندترین بنای آجری این شهر به شمار می رود که عرض دهانه آن به ۳۰ متر می‌رسد و دیواره‌های آن عرضی ۱۰.۵ متری دارند. مهم‌ترین ویژگی این ارگ طاق بزرگ آن است که عرضی بیشتر از طاق کسری دارد و از این نظر، ارگ علیشاه را از دیگر بناهای تاریخی ایران متمایز کرده است. این بنا در سال ۱۳۱۰ خورشیدی با شماره ۱۷۰ در آثار تاریخی ملی ایران به ثبت رسید. بازدید از این ارگ زیبا را در تور تبریز خود از دست ندهید.
مسجد کبود

مسجد کبود در شهر تبریز یکی از آثار ارزشمند معماری ایرانی در دوران اسلامی است. قدمت این بنای زیبا به قرن ۹ هجری قمری باز می‌گردد و زیبایی و هماهنگی رنگ‌های به کار رفته در کاشی کاری‌های معرق آن سبب شده تا به نام مسجد فیروزه‌ای شهرت یابد. این بنا از تنوع و ظراف خاصی در کاشی کاری برخوردار است که خطوط زیبای به کار رفته در آن زیبایی صد چندانی به بنا بخشیده است. این بنا در طول تاریخ به نام های مختلفی اعم از گوی مسجد (به ترکی همان مسجد کبود)، مسجد شاه جهان و عمارت و مسجد مظفریه شهرت داشته است.
بنای مسجد در اثر زلزله‌ای در سال ۱۱۹۳ هجری قمری دچار آسیب زیادی شد و گنبد آن فرو ریخت. امروزه از این بنا به جز سر در و پایه‌های آن چیز زیادی باقی نمانده است اما آنچه که باقی مانده شهادت می‌دهد که این مسجد در ادوار گذشته و در زمان قبل از تخریب آن از شکوه و زیبایی به خصوصی برخوردار بوده و یکی از شاهکارهای معماری در عصر خود محسوب می‌شده است. بنای مسجد کبود و آنچه که از آن به یادگار مانده جزء مواردی است که باید بازدید از آن را در تور تبریز خود جای دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور مورد نظر اطلاعات خود را وارد کنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو