رفت:۱ فروردین - برگشت: ۵ فروردین
مدت اقامتپروازشروع قیمتخدمات
۴ شبابران ایر-ماهان۱.۴۱۵.۰۰۰هتل ۳ ستاره رودکی + صبحانه
۴ شبابران ایر-ماهان۱.۳۶۵.۰۰۰هتل ۳ ستاره تالار + صبحانه
۴ شبابران ایر-ماهان۱.۳۸۵.۰۰۰هتل ۳ ستاره وکیل + صبحانه
۴ شبابران ایر-ماهان۱.۶۳۰.۰۰۰هتل ۴ ستاره بین الحرمین + صبحانه
۴ شبابران ایر-ماهان۱.۷۳۵.۰۰۰هتل ۴ ستاره رویال + صبحانه
۴ شبابران ایر-ماهان۱.۹۸۰.۰۰۰هتل ۵ ستاره بین المللی پارس+صبحانه+استخر
۴ شبابران ایر-ماهان۲.۲۸۵.۰۰۰هتل ۵ ستاره چمران + صبحانه
۴ شبابران ایر-ماهان۲.۶۸۰.۰۰۰هتل ۵ ستاره بزرگ شیراز+صبحانه+استخر+سالن بدنسازی

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور مورد نظر اطلاعات خود را وارد کنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور مورد نظر اطلاعات خود را وارد کنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند

شیراز که یکی از کلان شهرهای ایران به شمار می‌آید، از مهم‌ترین شهر‌های ایران است که بخشی از تاریخ ایران در ادوار مختلف را با خود به یادگار دارد. هر ساله به دلیل جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی فراوان در شیراز، افراد زیادی با تور شیراز به این شهر سفر می‌کنند و شهر شیراز برای گردشگران خارجی یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران به شمار می‌آید. شهر شیراز مرکز استان فارس است و در جنوب غربی ایران واقع شده است. استان فارس در شمال با استان اصفهان، از شرق با استان یزد، از غرب با استان کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر و از جنوب با استان هرمزگان، همسایه است. مساحت شهر شیراز در حدود ۲۴۰ کیلومتر مربع است.
اطراف شهر شیراز را کوه‌هایی فرا گرفته‌اند که وجود آن‌ها علاوه بر ایجاد طبیعتی زیبا، جاذبه‌ی گردشگری به حساب می‌آیند و برای آن دسته از گردشگرانی که به کوه نوردی علاقه دارند، تور شیراز می‌تواند یک پیشنهاد جذاب باشد. رودخانه‌های قره باغ و رودخانه خشک، دو رودخانه‌ای هستند که از شهر شیراز گذر می‌کنند و باعث ایجاد جلگه شیراز شده اند. این دو رودخانه تفرجگاه جذابی برای گردشگران در تور شیراز است و تفریحگاه محبوبی برای افراد محلی نیز به حساب می‌آید.
گرم‌ترین زمان شیراز از نظر آب و هوایی در تیر ماه است و در دی ماه نیز سردترین آب و هوا را دارد. بهترین زمان برای سفر کردن به شیراز اردیبهشت ماه است که هم هوا بسیار مطبوع و دلنشین است و هم شکوفه‌ها و گل‌های بهاری باز شده اند و با گذر از کوچه‌ها و خیابان‌های این شهر، می‌توانید عطر دلنشین بهار نارنج را استشمام کنید. علاوه بر این در اردیبهشت ماه می‌توانید از تور شیراز بدون این که درگیر شلوغی‌های تعطیلات نوروز شوید، لذت ببرید. در ادامه تعدادی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز را بیان می‌کنیم.

تور شیراز، سفر به بهشتی با عطر نارنج

بازدید از حافظیه در تور شیراز هیپوتریپ

بازدید از حافظیه، مقبره شعر و عشق در تور شیراز هیپوتریپ

حافظیه مقبره پر آوازه‌ترین شاعر ایران است که اشعار ناب او ادبیات فارسی را جهانی کرده است و بازدید از مقبره او کاری است که هر گردشگری که با تور شیراز به این شهر سفر می‌کند، انجام می‌دهد. این مجموعه در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازه قرآن قرار گرفته است و در حدود ۲ هکتار مساحت دارد و دو صحن در شمال و جنوب آن قرار گرفته که تالاری در بین این دو صحن، آن‌ها را از هم جدا میکند. مجموعه حافظیه به طور کلی ۴ در دارد که در جنوبی مجموعه، ورودی اصلی آن است و علاوه بر آن دو در غربی و یک در شمالی هم در این مجموعه قرار گرفته است. حاکم وقت شیراز، ۶۵ سال پس از اینکه حافظ از دنیا رفت، دستور داد تا بر روی مقبره وی، عمارتی گنبد مانند به همراه حوض بزرگی بسازند و بدین ترتیب مقبره این شاعر بزرگ شکل گرفت.
در طی سالیان مختلف، مقبره حافظ بارها تخریب و دوباره ساخته شد و در زمان کریم خان زند، بارگاهی از سنگ‌های مرمرین برای مقبره حافظ ساخته و دو غزل از حافظ بر روی آنها نوشته شد. کریم خان زند، علاوه بر بارگاه، دستور داد تالار زیبایی درست کردند که چهار ستون سنگی یکپارچه بلند داشت و مقبره حافظ در پشت آن قرار گرفته بود و در جلوی آن هم باغ بزرگ و سرسبزی قرار داشت.
بنای امروزی آرامگاه این شاعر بزرگ، در سال ۱۳۱۵ شمسی به دستور رضا خان و با طرح معمار بزرگ فرانسوی، آندره گدار، به سبک معماری دوران زندیه، ساخته شده است. این بنا امروزه نه تنها به عنوان زیارت‌گاه شاعر بزرگ ایرانی محسوب می‌شود، بلکه مکانی فرهنگی به حساب می‌آید که در آن مراسم فرهنگی زیادی مانند کنسرت، شعرخوانی، کلاس‌های حافظ شناسی، کلاس‌های ساخت موسیقی سنتی و… برگزار می‌شود. تحت هیچ شرایطی بازدید از آرامگاه حافظ را در تور شیراز خود فراموش نکنید.

بازدید از سعدیه، خانه ادبیات

یکی دیگر از شاعران بزرگ ادبیات فارسی که شهرت جهانی نیز دارد، سعدی است که در شهر شیراز آرمیده است. سعدیه، همانطور که از نام آن پیدا است، مقبره این شاعر بزرگ است که بنای این آرامگاه در شمال شرق شیراز و در دامنه کوه و در کنار باغ دلگشا شیراز قرار گرفته است. اطراف این آرامگاه، مقبره تعدادی از بزرگان نیز وجود دارد، که بنا بر وصیت آن‌ها در جوار این شاعر بزرگ دفن شده‌اند. از جمله معروف‌ترین این افراد، شوریده شیرازی است که آرامگاه او از طریق یک رواق به آرامگاه سعدی متصل می‌شود.
مقبره سعدی در حقیقت خانه‌ای بوده که سعدی در اواخر عمر در آن‌جا می‌زیست و پس از درگذشت این شاعر بزرگ، وی در همان مکان دفن شد. در قرن هفتم به دستور شمس‌الدین محمد صاحب‌دیوانی وزیر معروف اباقا خان، مقبره‌ای بر روی قبر وی ساخته شد. جالب است بدانید که طبق گزارشی از ابن بطوطه، که ۳۵ سال بعد از درگذشت سعدی نوشته شده است، مردم در هنگام بازدید از مزار سعدی، لباس‌های خود را در حوضچه‌های مرمرین میشستند و اعتقاد داشتن که شست و شو در این آب شفابخش خواهد بود.
در قرن دهم هجری، خانه سعدی به دستور حکم‌ران وقت فارس، یعقوب ذوالقدر، تخریب و آثار آن بطور کلی نابود شد و در قرن ۱۲ نیز به دستور کریم خان زند، در این مکان عمارتی زیبا از جنس گچ و آجر ساخته شد. بارگاه بعدی در دوران قاجار توسط فتح علی خان، مرمت شد. بنایی که در زمان کریم خان ساخته شده بود تا سال ۱۳۲۷ برجا مانده بود تا اینکه در سال ۱۳۲۹ بنای امروزی توسط علی اصغر حکمت و انجمن آثار ملی ایران، ساخته شد. بنای جدید اقتباسی از کاخ چهل ستون و معماری ایرانی قدیمی و معماری مدرن ایران است که توسط محسن فروغی ساخته شد. بازدید از مقبره این شاعر بزرگ و بنای زیبای آن را در تور شیراز خود از دست ندهید.

باغ نارنجستان قوام

نارنجستان قوام، باغ بهشتی

باغ نارنجستان قوام هم از لحاظ زیبایی معماری و هم از لحاظ تاریخی یکی از جاذبه‌های مهم شهر شیراز است و سالانه گردشگران خارجی و داخلی زیادی از آن دیدن می‌کنند. این باغ در محله بالا کفت شیراز و نزدیک خیابان لطف علی خان زند قرار گرفته است. قدمت این بنا به دوره قاجار باز می‌گردد که متعلق به خاندان قوام الملک، یکی از مهم‌ترین خاندان دوره قاجار بود. این بنا محل برگزاری نشست بزرگان خاندان قاجار، دیوانخانه و محل مراجعات مردم نیز به حساب می‌آمد.
زیبایی باغ و معماری منحصر به فرد آن در اولین نگاه بازدیدکننده را جذب خود می‌کند. در معماری این بنا از هنرهای اصیل ایرانی مانند آینه کاری، کاشی کاری، گچ بری و کنده کاری‌ به گونه‌ای منحصر به فرد استفاده شده است و بنای این خانه را جزء شاهکارهای معماری ایرانی نموده است. بازدید از این بنا را در تور شیراز خود تحت هیچ شرایطی از دست ندهید.
یکی از جذابیت‌های باغ نارنجستان، طراحی متقارن آن است که در اصل، تقارن به گونه‌ای دقیق رعایت شده و هر جزء آن به صورت متقارن طراحی شده است. حتی در نمای بنا نیز ایوان یا تالار آینه در وسط قرار گرفته و اتاق‌ها بصورت متقارن و هماهنگ، با زیبایی هرچه تمام‌تر در دو طرف آن قرار گرفته اند. باغ نارنجستان در دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار و بین سال‌های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری شمسی ساخته شده است. باغ نارنجستان قوام یکی از جاذبه‌های زیبای شهر شیراز است که هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است که با تور شیراز خود را به این شهر می‌رسانند.

دروازه قرآن، دروازه ورود به شیراز

دروازه قرآن، دروازه ورودی شهر شیراز است که در ورود به این شهر زیبا به مسافران خوش آمد می‌گوید. این دروازه تاریخی در میان تنگه “الله اکبر” بین دو کوه باباکوهی و چهل مقام و در مسیر تاریخی بین دو شهر اصفهان و شیراز قرار گرفته است. مقبره خواجوی کرمانی، یکی از بزرگان ایران، در مجاورت دروازه قرآن قرار گرفته است. این بنا در قدیم به نام دروازه اصفهان شناخته می‌شد که یکی از شش دروازه ورودی شهر شیراز بود و در زمان سلسله آل بویه دروازه‌ای در این مکان احداث شد و دستور ساخت دروازه قرآن را امیر عضدالدوله دیلمی، شاه آن زمان، صادر کرد و در آن زمان، قرآنی را در بالای این دروازه قرار داده بودند تا ضامن سلامت مسافرانی باشد که از این دروازه عبور می‌کنند و علت نام گذاری این بنا نیز به همین دلیل است.
دروازه قرآن در طول تاریخ بارها آسیب دید و دوباره مرمت شد. در زمان کریم خان زند این دروازه به کلی مرمت شد و شکل تازه‌ای پیدا کرد. اتاقکی هم بر روی دروازه ساخته شد که در آن دو جلد قرآن نفیس معروف به “قرآن هفده من” در این اتاق قرار گرفت. بنای دروازه قرآن در سال ۱۳۱۵ برای توسعه راه‌های ارتباطی به طور کلی با دینامیت ویران شد و در سال ۱۳۲۷ شخصی به نام حاج حسن ایگار، ملقب به اعتمادالتجار دروازه‌ی جدیدی در نزدیکی مکان دروازه قبلی ساخت. در تور شیراز خود بازدید از این مکان و قدم زدن در آن را فراموش نکنید.

ارگ کریم خان شیراز

ارگ کریم خان، قطعه‌ای از تاریخ ایران

یکی از آثار مهم تاریخی موجود در شهر شیراز که متعلق به دوران زندیه است، ارگ کریم خان است که سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است که با تور شیراز به این شهر سفر می‌کنند. ارگ کریم خان در خیابان کریم خان زند قرار گرفته است. این ارگ به دستور کریم خان زند در سال ۱۱۰۸ قمری ساخته شد و از آن زمان تا به امروز در طی ادوار مختلف، کاربردهای متفاوتی داشته است. بنای قلعه وسعتی در حدود ۴ هزار متر مربع دارد و ارتفاع دیوارهای بلند این ارگ به ۱۲ متر می‌رسد.
در ضلع شمالی و جنوبی و غربی این ارگ بخش مسکونی آن قرار گرفته است و هر کدام از این بخش‌ها ۶ اتاق مسکونی و یک ایوان دارند و نکته جالب این است که همه اتاق‌ها از داخل به یکدیگر متصل‌اند. در ورودی بنا که در ضلع شرقی ارگ است، تابلوی بسیار بزرگی از صحنه رزم رستم و دیو سپید قرار گرفته که این تابلو در دوران قاجار به بنا اضافه شده است. در این بنا از هنر کاشی کاری ایرانی استفاده شده است. حمام خصوصی پادشاه نیز در بخش شرقی قرار گرفته که سعی شده تا دست نخورده باقی بماند.

بازار وکیل، خرید در دل تاریخ

یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی که در تور شیراز نباید آن را فراموش کنید، بازار وکیل شیراز است که قدمت آن به دوره زندیه بازمی‌گردد. این بازار هنوز هم یکی از مراکز خرید اصلی شهر به حساب می‌آید. ایده ساخت بازار وکیل به زمانی باز می‌گردد که کریم خان به شهر لار سفر کرده بود و با بازدید از بازار قیصریه لار تصمیم گرفت تا بازاری شبیه به آن را در شیراز بنا کند تا به مرکزی برای خرید و فروش تبدیل شود.
ساخت این بازار جذاب در سال ۱۱۷۲ هجری قمری شروع شد و در سال ۱۱۹۳ به پایان رسید و بعد از آن به یکی از مراکز اقتصادی شیراز تبدیل شد. بازار وکیل در کنار دو بنای تاریخی مهم شیراز یعنی حمام وکیل و مسجد وکیل قرار گرفته است و گردشگرانی که با تور شیراز به این شهر سفر می‌کنند، می توانند از این سه جاذبه در کنار هم بازدید ‌کنند. این بازار در مرکز شهر شیراز و در نزدیکی ارگ کریم خان قرار گرفته است.

مسجد خواجه نصیر الملک، تجربه آرامشی رنگارنگ

یکی از بناهای تاریخی شیراز که زیبایی آن هوش از سر بیینده می‌پراند، مسجد خواجه نصیرالملک است. این مسجد طراحی‌ خاص و منحصر به فردی دارد که آرامش افرادی را که در فضای آن به عبادت مشغول هستند، به بهترین شکل فراهم می‌کند. دستور ساخت مسجد را میرزا حسن علی خان حاکم فارس ملقب به نصیر الملک، در سال ۱۲۵۵ صادر کرد و معمار آن محمد حسن معمار بود و از آن زمان این مسجد به یکی از زیباترین بناهای موجود در شیراز تبدیل شده است. شبستان مسجد خواجه نصیرالملک با شیشه‌های رنگی که دارد، محیط زیبا و متفاوتی را ایجاد کرده و گذر نور از این شیشه‌ها باعث ایجاد فضایی هنری و شگفت انگیز شده است. زیبایی منحصر به فرد بنا باعث جذب هزاران گردشگری می‌شود که با تور شیراز به این شهر سفر می‌کنند.

شاه جراغ شیراز

شاه چراغ، ترکیبی از زیبایی و آرامش

شاه چراغ یک عبادتگاه جذاب است که سالانه تعداد بسیار زیادی از گرشگرانی که با تور شیراز به این شهر سفر می‌کنند از آن بازدید می‌کنند. به اعتقاد شیعیان این بنا مقبره برادر امام رضا و پسر دوم امام موسی کاظم است. بیشتر تزئینات زیبایی که در این بنا وجود دارد در دوره قاجار به بنا اضافه شد. شاه چراغ بعد از حرم امام رضا در مشهد و حرم حضرت معصومه در قم، سومین زیارتگاه مهم در ایران به شمار می‌رود. شاه چراغ در میدان احمدی شهر شیراز قرار گرفته است وطبق روایات برادر امام رضا در قرن سوم هجری قمری به شیراز رفته‌اند و در همین قرن وفات یافتند و در شهر شیراز دفن شدند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور مورد نظر اطلاعات خود را وارد کنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو