• info@hipotrip.ir
  • ایران - مشهد

اراک و اطرافش چگونه می تواند مقصد مسافران گذری شود؟

اراک و اطرافش چگونه می تواند مقصد مسافران گذری شود؟

اراک و اطرافش چگونه می تواند مقصد مسافران گذری شود؟

هم رسانی

  • فیسبوک
  • لینکداین
  • توئیتر

فرارو روستای دلارام دهکده پزشکان

استان مرکزی برای کسانی که به تاریخ معاصر ایران هم علاقه مندند یکی از استان های جذاب برای سفر است.

به گزارش «دنیای سفر» استان مرکزی اغلب به عنوان یک استان گذری شناخته می شود و گردشگران زیادی در سفر به همدان، کرمانشاه و … از حاشیه آن رد شده اند. این در حالی است که استان مرکزی قابلیت سفر چند روزه را با تنوع شگفت انگیز خود دارد، مقوله ای که کمتر به آن پرداخته شده و حتی متولی گردشگری درباره آن تبلیغ نکرده است. این استان برای کسانی که به تاریخ معاصر ایران هم علاقه مندند یکی از استان های جذاب برای سفر است زیرا در آن می توان با شخصیت های بی شماری آشنا شد که در این استان بالیده و رشد کرده و در تاریخ ایران بسیار اثرگذار بوده اند. قائم مقام فراهانی، امیرکبیر و مصدق تنها سه نمونه از این شخصیت ها هستند که امکان بازدید از خانه امیرکبیر و منزل پدری مصدق در یک سفر سه روزه مهیاست.

سفر به یک استان با دو اقلیم

استان مرکزی علاوه بر شخصیت ها، خانه ها و بناهای تاریخی از جنبه دیگری نیز اهمیت دارد و آن موضوع فرش است. نام فرش تبریز، قم، کاشان، کرمان و… بارها به گوش مان خورده با این حال استان مرکزی، یکی از استان های پرافتخار در این حوزه در دوره قاجار و پس از آن است که فرش هایش زینت بخش خانه آمریکایی ها بوده است. اگر علاقه مند به این هنر ایران باشید در سفر به استان مرکزی در مکان های مختلف با فرش های دستباف مواجه می شوید ، فرقی نمی کند در تیمچه های بازار باشید یا خانه روستاییان، قهوه خانه ها یا در تکیه ها و… مردم این استان همچنان از قالی ساروق به عنوان یکی از طرح های جذاب خود نام می برند و در این باره به شما می گویند که چطور برخی طرح ها و نقش ها به مرور از بازار و خانه های مردم محو شده و کمتر می توان نشان و سراغی از آن ها گرفت.

آرامگاهی در میان کوه

اگر قصد یک سفر سه روزه به استان مرکزی آن هم از تهران را داشته باشید، می توانید روز اول را به ساوه و تفرش اختصاص دهید. در ساوه مسجد جامع این شهر را ببینید. این مسجد سه دوره تاریخی را در کنار خود دارد که شامل پیش از اسلام، قرن های ابتدایی ورود اسلام به ایران و دوره صفویه می شود. برخی باستان شناسان معتقدند این مسجد در گذشته های دور خود ، کاربری متفاوتی داشته و آتشکده بوده است ، با این حال با ورود اسلام در قرون بعدی و افزوده شدن برخی بخش ها تبدیل به مسجد شده است. بازار ساوه و گنبد چارسوق از دیگر جاذبه هایی است که داخل فضای شهری قرار گرفته است.

یکی از امامزاده های حوالی ساوه که در منطقه ای خوش آب و هوا قرار گرفته اشموئیل نبی است. در منابع درباره این امامزاده آمده است: «اشموئیل (شموئیل، سموئیل) یکی از پیامبران، از خاندان لاوی بود که برای راهنمایی و نجات بنی اسرائیل پس از مغلوب شدن آن ها به دست فلسطینیان، فرستاده شد. در طول چهل سال رنج و مشقت، توانست تا حدودی به وضع سیاسی بنی اسرائیل سر و سامانی بدهد و بیشتر آنها را از بت پرستی و انحراف باز دارد.» آرامگاه اشموئیل نبی در فضایی کوهستانی قرار گرفته که در هر فصل سال زیبایی های خاص خود را دارد.

شهری محصور در کوهستان

برای رفتن از ساوه به سمت تفرش دو راه پیش روی شماست. اگر از اپلیکیشن های مسیریابی استفاده می کنید، برای رسیدن به تفرش اندکی احتیاط کنید. این اپلیکیشن ها مسیری را به شما نشان می دهند که گرچه کوتاه ترین است ، اما لزوما امن ترین مسیر نیست، گردنه خرازان از مسیرهای کوتاه برای رسیدن به تفرش است که در نیمه دوم سال کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، با این حال اگر شما از این اپلیکیشن ها استفاده کنید، آن را به عنوان مسیر اول پیشنهاد می دهد. این مسیر از کنار سد می گذرد و از آنجا مسیر کوهستانی آغاز می شود. در نیمه دوم سال بهتر است این مسیر را انتخاب نکنید. تفرش یکی از شهرهای زیبا و خوش آب و هوا در نزدیکی تهران است. شهری که به دو بخش فم و طلخوران تقسیم شده و اهالی می گویند در گذشته نامش گبرش با محل زندگی گبرها (زردشتیان) بوده است.

تفرش زادگاه بسیاری از مشاهیر ایران است، از عباس سحاب که او را به عنوان پدر جغرافی ایران می شناسند تا مظاهر مصفا مصحح و شاعر برجسته ایران و پدر علی مصفا، علی حاتمی، لیلا حاتمی، نیکی کریمی، مرتضی احمدی، دکتر حسابی و … همه از اهالی تفرش هستند. در این شهر جاذبه های تاریخی و فرهنگی فراوانی را می توانید ببینید، از آرامگاه دکتر حسابی گرفته تا مسجد جامع این شهر که به دوره سلجوقی بازمی گردد و تکیه شش ناو و زاغرم که یادگارهایی از دوره قاجار هستند. تفرش یکی از قطب های تعزیه خوانی نیز هست. در این شهر بنا به مناسبت های گوناگون این مراسم برگزار می شود و تنها به ایام محرم محدود نیست. اگر جوانی در شهر به هر دلیلی فوت کند، خانواده متوفی مراسم تعزیه برایش برگزار می کنند ، چنانچه بزرگی در شهر فوت کند نیز این مراسم برگزار می شود و…

اگر به تفرش رفتید از شهر زیرزمینی این شهر نیز دیدن کنید، سری به چنار کنار تکیه شش ناو بزنید و قناتی را هم که در زیر مسجد جامع هست ببینید. اگر به فرش علاقه مندید در مرکز تکیه شش ناو می توانید قالیچه ای ببینید که با طرح ساروق بافته شده است. برای اقامت در تفرش هم نگران نباشید، در این شهر و اطراف آن چند اقامتگاه وجود دارد که خدماتی استاندارد به شما عرضه می کنند.

منطقه دیوانسالاران ایران

بسیاری تصور می کنند فراهان نام شهری در استان مرکزی است، در حالی که فراهان به منطقه ای در این استان اطلاق می شود که مرکز آن شهر فرمیهن است. در فرمیهن می توانید به ساختمان اداره میراث آن مراجعه کنید و موزه شهر را ببینید. از آنجا می توانید به شهر هزاوه زادگاه امیرکبیر بروید. البته میان هزاوه ای ها و مهرآبادی ها در این باره اختلاف نظر وجود دارد، با این حال خانه ای در هزاوه بازسازی شده که عنوان خانه امیرکبیر را دارد و دست نوشته هایش را در آنجا قرار داده اند. هزاوه بدون شک یکی از روستاهای زیبا در استان مرکزی است که حمام قدیمی آن تا همین یکی دو دهه پیش مورد استفاده اهالی قرار می گرفته است. با بازسازی این حمام تاریخی، جاذبه ای جدید به این روستا افزوده می شود. خوشبختانه در هزاوه اقامتگاه های بوم گردی برای استراحت و شب مانی گردشگران تاسیس شده است.

تیمچه های فرش

اراک را به عنوان شهری صنعتی می شناسند؛ شهری که گاه در فهرست آلوده ترین شهرها قرار می گیرد، با این حال در دوره احمدشاه و پس از آن، این شهر یکی از مراکز اصلی خرید و فروش قالی بوده و از این جهت بین تاجران فرش کشورهای دیگر شهره بوده است. نشانه آن روزگار پرشکوه را هنوز در تیمچه های اراک می توان سراغ گرفت که برخی طرح های گذشته را در کنار فرش های سایر مناطق ایران به مشتریان خود می فروشند. می توانید در بازار اراک قدم زده و در گفت وگو با فروشندگان فرش از آنها درباره طرح های استان مرکزی نظیر لیلیان، ساروق، خورشیدی، بند ریحان و … اطلاعات بگیرید.

آشتیان؛ زادگاه بزرگان ایران

آشتیان شهری بسیار کوچک در نزدیکی اراک است، چندان کوچک که تصور می کنید در گذشته شهر روستایی بیش نبوده است. با این حال آشتیان تاریخ پرافتخاری دارد که تصاویر آن را می توانید در زیرزمین خانه پدر مصدق در بازار این شهر ببینید. آشتیان در ابتدای سده چهاردهم میلادی شهر بوده و بزرگانی از قبیل مصدق ، قوام، پروین اعتصامی و … را در خود پرورش داده است. از آشتیان فطیر و صابون این شهر را بخرید که جزو سوغات اصلی آن محسوب می شود. گیوه آشتیان نیز زمانی بسیار مشهور بوده که اکنون بافته نمی شود. حمام قدیمی آشتیان نیز این روزها تبدیل به قهوه خانه شده است. دیزی، املت و … را می توانید آنجا سفارش داده و در میان بخش های مختلف این بنا تا آماده شدن غذا پرسه بزنید.

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *