• info@hipotrip.ir
 • ایران - مشهد

اعلام آمار بازدید از موزه‌ها/ استان فارس رکورد زد

 • شنبه / ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ / ۱۳:۴۸
 • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
 • کد خبر: 1402011204712
 • خبرنگار : 71021
 • چاپ
اعلام آمار بازدید از موزه‌ها/ استان فارس رکورد زد
تخت جمشید

مدیرکل موزه‌های کشور از ثبت نزدیک به شش میلیون بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی تا ۱۱ فروردین‌ماه خبر داد و اعلام کرد: آثار تاریخی استان فارس با فاصله زیاد از دیگر استان‌ها بیشترین بازدیدکننده را داشته است.

به گزارش ایسنا، مرتضی ادیب‌زاده مدیرکل موزه‌ها درباره آمار بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی تحت پوشش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: براساس پایش انجام شده از میزان بازدید موزه‌ها و مجموعه‌های تحت پوشش این وزارت‌ از ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۱ تا پایان روز ۱۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۲، نزدیک به ۶ میلیون بازدید از موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی انجام شده است که این میزان در مقایسه با بازه مشابه سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

به گفته ادیب‌زاده، استان‌های فارس (یک میلیون و ۴۵۰‌هزار و ۵۴۲ نفر)، اصفهان (۶۹۵‌هزار و ۹۳۰ نفر)، تهران (۴۰۶‌هزار و ۴۳۴ نفر)، خوزستان (۲۳۶‌هزار و ۵۶۳ نفر) و کرمان (۲۱۳‌هزار و ۳۴ نفر)، پنج استان برتر به لحاظ بیشترین میزان بازدیدکننده هستند.

او افزود:در میان موزه‌ها و مجموعه‌های موزه‌ای در سراسر کشور نیز سایت موزه تخت‌جمشید با ۲۷۶‌هزار و ۹۲۲ نفر بیشترین بازدیدکننده را به خود اختصاص داده است. پس از آن به ترتیب مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، کاخ‌موزه چهلستون، قلعه‌موزه فلک‌الافلاک و مجموعه فرهنگی‌تاریخی کاخ گلستان قرار دارند.

آمارهای اعلام شده از سوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس بیانگر آن است که آرامگاه حافظ با ثبت ۳۸۷ هزار و ۹۲۱ نفر بازدیدکننده تا یازدهم فروردین‌ماه بالاترین رکورد بازدیدهای نوروز ۱۴۰۲ این استان را به خود اختصاص داده است و مجموعه جهانی تخت جمشید با ۲۷۶ هزار و ۹۲۲ نفر، آرامگاه سعدی شیرازی با ۲۴۵هزار و ۹۳ نفر، ارگ کریم‌خان زند با ۱۵۵هزار و ۹۷۰ نفر و مجموعه جهانی پاسارگاد با ۱۵۴هزار و ۵۱۴ نفر به ترتیب بیشترین بازدیدها را در این استان داشته‌اند.

ادیب‌زاده، مدیرکل موزه‌ها در ادامه گفت: در استان تهران پنج مجموعه موزه‌ای مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد با ۷۰۱هزار و ۱۶۶ بازدید، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با ۱۱۷هزار و ۴۴۸ بازدید، مجموعه فرهنگی‌ ـ تاریخی نیاوران با ۷۸‌ هزار و ۶۳۹ بازدید، موزه ملی ایران با ۲۵‌هزار و ۴۲۳ نفر و موزه آبگینه با ۹‌هزار و ۳۰۹ نفر به ترتیب دارای بیشترین بازدیدها بودند.

اعلام آمار بازدید از موزه‌ها/ استان فارس رکورد زد
کاخ سعدآباد که پربازدیدکننده‌ترین مکان تاریخی تهران در نوروز بوده است

او سپس با اشاره به تمهیداتی که در تعطیلات نوروز برای موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی سنجیده شده است، اظهار کرد: این تمهیدات شامل مواردی همچون انجام امور نظافتی فضاهای نمایشی، ‌ بخش‌های خدماتی و رفاهی و نیز رفع نواقص فنی، آماده‌سازی فضای سبز موزه‌ها، اصلاح و بازبینی تابلوهای معرفی و زیرنویس آثار، بازبینی سیستم‌های نورپردازی، روشنایی، سیستم‌های نظارت تصویری و … است.

مدیرکل موزه‌های کشور ادامه داد: اداره‌کل موزه‌ها با هماهنگی‌های انجام شده اقدامات و راهبردهای جدیدی را برای نوروز ۱۴۰۲ در دستور کار خود قرار داده است، یکی از مهمترین این اقدامات تغییر ساعات کاری موزه‌ها، با توجه به این‌که نوروز امسال با ماه مبارک رمضان تقارن پیدا کرد، به‌طوری‌که ساعات ارائه خدمات بازدید از موزه‌های تحت پوشش وزارت میراث‌ فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی در دو بازه زمانی ۲۰ تا ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۱ از ساعت ۹ تا ۱۹ و از ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۱ تا ۱۳ فروردین‌ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۱ شب افزایش یافت.

ادیب‌زاده افزود: از دیگر اقدامات که در راستای تقارن نوروز و ماه مبارک رمضان انجام شد می‌توان به تدارک افطاری ساده برای مسافران روزه‌دار با همکاری خیران و نهادهای مردمی، پیش‌بینی فضای مناسب برای صرف غذا و خوراک برای مسافران به‌منظور رعایت حفظ حرمت ماه مبارک رمضان، آماده‌سازی فضای نمازخانه‌ها در موزه‌ها، ساخت برنامه‌های مرتبط با رمضان در موزه‌ها و معرفی آن‌ها از طریق رسانه‌ها و همچنین لزوم تناسب برنامه‌ها و نمایشگاه‌ها در موزه‌ها با این ایام اشاره کرد.

مدیرکل موزه‌ها همچنین گفت: اداره‌کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای نخستین‌بار اقدام به طراحی و چاپ نخستین کاتالوگ-تقویم موزه‌ای به‌منظور ارتقاء آگاهی به کارشناسان مرتبط و مدیران موزه‌های تحت پوشش کرده است. در این بسته فرهنگی ضمن معرفی برخی از موزه‌های ایران به معرفی آثار شاخص موزه‌ای پرداخته شده و رویدادهای فرهنگی ملی و جهانی مرتبط با موزه نیز در این گاه‌شمار برای نخستین بار معرفی شده‌اند.

او ادامه داد: از دیگر اقدامات نوینی که در نوروز ۱۴۰۲ انجام شده است می‌توان به نگاه ویژه‌ای که به کودکان در موزه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی شده اشاره کرد. همچنین بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در چندین موزه و مجموعه ستادی به نخستین کودکانی که به بازدید موزه در سال نو می‌آمدند، بسته‌های فرهنگی هنر قلمکار به کودکان اهدا شد و برنامه‌های متنوعی نیز برای این گروه از مخاطبان در موزه‌ها و مجموعه‌ها در نظر گرفته شده است.

ادیب‌زاده با بیان این‌که تأمین نیروهای راهنمای داوطلب با تخصص مرتبط در موزه‌ها به‌منظور ارائه خدمات به مخاطبان در نوروز مورد تاکید ویژه قرار گرفت، افزود: با توجه به پایشی که تا کنون کارشناسان اداره‌کل موزه‌ها از رویدادهای برگزار شده در موزه‌های سراسر کشور انجام داده‌اند تا کنون بالغ بر ۲۷۰ عنوان برنامه در موزه‌های سراسر کشور، کاخ‌موزه‌ها و موزه‌های ستادی برگزار شده است. از جمله این برنامه‌ها پیش از نوروز، برگزاری برنامه‌های متناسب با روز درختکاری، آیین شاهنامه‌خوانی به مناسبت پایان سرایش شاهنامه در ۲۵ اسفندماه، آیین پاکسازی آثار تاریخی و موزه‌ها در ۲۶ اسفندماه با مشارکت نهادهای مردم‌نهاد بوده است.

ادیب‌زاده بیان کرد: برنامه‌های نوروزی نیز شامل برپایی سفره‌های هفت‌سین، جشن‌های نوروزی در موزه‌ها و محوطه‌ها در قالب نوروزگاه، موسیقی محلی و آیینی مرتبط، نقالی، تواشیح، سحرخوانی، برپایی نمایشگاه‌های آثار موزه‌ای متناسب با ماه مبارک رمضان و نوروز، کارگاه‌های زنده برای کودکان، تهیه و ارائه بسته‌های آموزشی ویژه کودکان زیر ۷ سال برای هدیه به نخستین بازدیدکنندگان کودک در روز اول فروردین‌ماه در موزه‌ها و کاخ موزه‌های تهران بوده است.

انتهای پیام

 • پرمسافرترین استان‌ها اعلام شد

 • وزارت میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد

  تعطیلی موزه‌ها و اماکن تاریخی در ۱۳ فروردین

 • سوره
 • بانی مد
 • ابرآروان
 • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • – ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • – نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *