• info@hipotrip.ir
 • ایران - مشهد

ضرورت میدان‌داری مردم در پروژه‌های ملی زیارت

 • یکشنبه / ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ / ۱۸:۱۸
 • دسته‌بندی: خراسان رضوی
 • کد خبر: 1402012714207
 • خبرنگار : 50548
 • چاپ
ضرورت میدان‌داری مردم در پروژه‌های ملی زیارت
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی معاون اجرایی ریاست جمهوری گفت: در پروژه‌های بزرگ ملی باید ساز و کاری طراحی کنیم که مردم در تمام مسائل به شکل واقعی میدان‌دار باشند و ساز و کار مشارکت واقعی مردم در امور مهمی مثل اقتصاد و زیارت فراهم شود.

محسن منصوری، در مراسم «شکرانه خدمت» که در تالار همایش‌های هتل نوین مشهد برگزار شد با تأکید بر سخنان مقام معظم رهبری که ارزشمندترین و گرانقدرترین نقطه کشور عزیزمان را حرم مطهر رضوی دانستند، اظهار کرد: عرصه‌های خدمت در کشور ما متفاوت و مختلف هستند، برخی از این عرصه‌ها شیرین‌تر و گواراتر است و یکی از این حوزه‌ها، نوکری اهل بیت و خادمی حضرت رضا(ع) است.

وی اضافه کرد: نزدیک به ۱۰ میلیون نفر در بازه ۲۰ تا ۳۰ روز وارد استانی شدند که شاید زیرساخت‌های آن بر روی کاغذ پاسخگوی این حجم از مسافر نباشد، اما به لطف خدا این پدیده مبارک سفر به بهترین شکل مدیریت شد.

سفر در کشور ما نماد امید جامعه است

منصوری خاطرنشان کرد: سفر در کشور ما نماد امید و زنده بودن جامعه است. اگر در کشوری شاخص سفر شاخص بالایی باشد، آن کشور رو به رشد، شاد و پر نشاط تلقی می‌شود. در مشهدالرضا سفر زیارتی علاوه براین ویژگی، یک بعد معنوی دارد که بسیار مهم است.

وی ادامه داد: شاخص امید، شاخصی است که دشمن بر روی آن برنامه‌ریزی کرده است. اساساً یکی از مرزهای مبارزه و مقابله ما با دشمن همین مسئله امید و امیدآفرینی است. آنچه دشمن در حال برنامه‌ریزی بر روی آن است، اینکه کشور ما را یک کشور خمود، کند، کسل و بی‌تحرک با مردمی ناامید جلوه دهد، اما به لطف خدا در برهه‌های مختلف ما در این حوزه توفیقات جدی داریم.

معاون اجرایی ریاست جمهوری کثرت سفرها در سال جاری را نمونه‌ای از بالا رفتن امیدواری در میان مردم دانست و گفت: مردم ما مردمی پر نشاط هستند وامید به زندگی شرایط خوبی در کشور دارد، با وجود تمام مشکلات و کم و کاستی‌هایی که ممکن است در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه اقتصادی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه از دوران نوجوانی و جوانی توفیق داشتیم در محل‌های مختلف، فعالیت‌های فرهنگی داشته باشیم، اما هیچ اقدام مؤثر فرهنگی مانند زیارت را نتوانستیم پیدا کنیم، مسئله مهم زیارت را یادآور شد و گفت: زیارت برای ما یک امتیاز و مزیت ویژه شیعه است. آنجا که ساخت درونی قدرت ما شکل می‌گیرد و استحکام داخلی کشور ما به منصه ظهور گذاشته می‌شود، مؤلفه‌های مختلفی از جمله بهره‌گیری از ساحت قدس حضرات معصومین در آن وجود دارد که در قالب‌ها و توسلات مختلف مانند زیارت بروز می‌یابد.

منصوری با ناتوان شمردن دشمن در تحلیل چنین پدیده‌هایی افزود: شاید به لحاظ منطق اقتصادی، ما را آسیب‌پذیر بدانند اما منطق‌های مختلفی پشت استحکام کشور ما وجود دارد. چنانکه مقام معظم رهبری در سخنان ابتدای سال، مفصل در مورد این موضوعات صحبت کردند، ما متکی به اهل بیت(ع) و متمسک به ذوات مقدس حضرات معصومین هستیم و از این باب کشوری قوی داریم، زیرا مردم دل بسته به اهل بیت(ع) هستند، دل در گرو این خاندان دارند و وقتی وابستگی معنوی مردم با اهل بیت تقویت شود، معادل با تقویت جمهوری اسلامی، فرهنگ مبارزه، مقاومت و رشد خواهد بود.

وی با اشاره به حضور و اقامت ۱۰ میلیونی زائران در یک برهه کوتاه و عزم سفر ایشان بیان کرد: خروجی این اتفاقات می‌شود اتفاقی که در مسئله روز قدس رخ می‌دهد. با کدام منطق دنیا می‌تواند تحلیل کند که ما علی رغم تمام مشکلات از جمله نابسمانی‌های حوزه اقتصاد، تورم و … اتفاقی از جنس راهپیمایی روز قدس را رقم می‌زنیم. به گواهی تمام آمارهای دوست و دشمن، مراکز اطلاعاتی داخلی و خارجی امسال در راهپیمایی ۲۲ بهمن، ۱۳ آبان و روز قدس چند ده درصد در بعضی از شهرها و مراکز استان‌ها مردم بیشتر شرکت کردند.

معاون اجرایی ریاست جمهوری ادامه داد: مردم نسبت به حمایت از آرمان‌های فلسطین مصمم هستند. فلسطین یک نماد و مسئله اول جهان اسلام است. نماد مبارزه، مقاومت و ایستادگی جریان اسلام پای اصول و مبانی است و از این جهت روز به روز بر این منطق مستحکم‌تر عمل می‌کنیم و لحظه به لحظه بر اصول اساسی که از ابتدای انقلاب اسلامی بر آن هم قسم شدند، پیش می‌روند و این‌ها مزیت‌های کشور ما به عنوان محور جبهه مقاومت است.

منصوری با گفتن خداقوت به تمام دستگاه‌ها و اداراتی که در مسیر سفر زیارتی همت و خدمت کردند، گفت: این همتی که در مجموعه استان خراسان رضوی وجود دارد، در کنار استان‌های مجاور باعث شد که در این اتفاق و رویداد مهم سربلند باشیم. هرچند امکانات و منابع محدود است، اما با روش‌های مختلف می‌توان این محدودیت را جایگزین کرد.

کمبود امکانات استقبال از زائران با کار جهادی حل شود

وی با اشاره به وجود حدود ۱۴۰ هزار تخت اقامتی در مشهد و مقایسه آن با پذیرش شبی ۲ میلیون زائر بیان کرد: برای حل این مسئله چند مسیر را دنبال کردند. آنجا که امکانات کم هست، با کار جدی و جهادی بخشی از این کمبود امکانات را می‌شود حل و فصل کرد. انجام کار شبانه‌روزی، شب بیداری‌هایی که ما به ازای آن می‌شود اسکان مسافران، استقبال خوب، برقراری امنیت، به طوری که در ایام نوروز مسئله جدی امنیتی در کل کشور نداشتیم که با در نظر گرفتن این حجم از تردد و مسافر اتفاق بسیار بزرگی است. اگرچه حوادث جاده‌ای نسبت به سال گذشته کمتر بوده، اما حتی یک مورد آن هم زیاد است.

وی خاطرنشان کرد: متولیان علاوه بر اینکه کمبود امکانات را با کار شبانه‌روزی جبران کردند، در مرحله بعد با برنامه‌ریزی بسیاری از خلاءها را پر کردند و از چندین ماه قبل درگیر طراحی برای میزبانی مناسب بوده‌اند. تدبیر و طراحی و اجرای گام به گام مسائل قابل تحسین است.

معاون اجرایی ریاست جمهوری افزود: مسئله سوم که از عواملی است که می‌توان بر این کاستی‌ها غلبه کرد و شاید راه نجات کشور نیز ‎باشد، اتصال به ظرفیت مردم است. بخش بسیاری از میزبانی، مردمی اتفاق می‌افتد. مشهدالرضا مردم شریفی دارد که بار اصلی مهمان‌نوازی را به دوش می‌کشند. زحمت مسئولان و مدیران در جای خود حائز اهمیت است، اما میزبان اصلی مسافران در منازل، مساجد، حسینیه‌ها و مجامعی که بافت مردمی دارد، مردم هستند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران نظام گفت: اساساً راه نجات کشور ما همین است، در پروژه‌های بزرگ ملی هر چقدر بتوانیم مردم را درگیر کنیم، موفق‌تر هستیم. باید ساز و کاری طراحی کنیم که مردم در همه مسائل به شکل واقعی میدان‌دار باشند. اینکه ما مردم و مردمی بودن را پرتکرار و پر بسامد در دولت مطرح می‌کنیم در جای خود حائز اهمیت است، اما مهمتر از آن این است که ساز و کار مشارکت واقعی مردم در امور مهمی مثل اقتصاد و زیارت فراهم شود.

منصوری خاطرنشان کرد: نمونه‌های موفق این موضوع را هم در کشور خودمان و هم در منطقه شاهد بودیم. چنانکه نظری، استاندار خراسان رضوی در خصوص ارزیابی‌ و پیش‌بینی‌های دهه آخر صفر بیان کرد حدود ۶۰ هزار مسافر در منازل پذیرایی شدند که اتفاق مهمی است. در اربعین که تجلی مشارکت مردم است و ۲۰میلیون نفر در یک برهه کوتاه در عراق حضور می‌یابند، دولت عراق کمترین مداخله و مشارکت به معنای میزبانی را دارد. میزبانی بیشتر بر عهده مردم است و دولت کارهای تأمینی و تنظیم‌گری را انجام می‌دهد و نمونه موفق استفاده از ظرفیت مردم در موضوع زیارت است.

وی با بیان اینکه مشهد نیز در این حوزه پیشتاز است، ادامه داد: یک سری کارها در سطح کلان بر عهده دولت است و یک سری زیرساخت‌ها در سطح استان باید انجام شود تا زیرساخت پذیرایی از مسافران بهتر از قبل شود. از جمله کارهایی که باید با جدیت دنبال شود، مسئله جابه جایی مسافر به مقصد مشهد است که نیاز به تحول جدی در ناوگان هوایی است، همچنین در حوزه ریلی باید کار جدی انجام دهیم.

پروژه قطار سریع‌السیر به مشهد در حال پیگیری است

معاون اجرایی ریاست جمهوری بیان کرد: از مهمترین پروژه‌هایی که امروز در سطح دولت پیگیری می‌شود، پروژه قطار سریع‌السیر به مشهد است. در مذاکرات اخیر با برخی کشورها این موضوع با جدیت دنبال شده و گشایش‌های خیلی خوبی در این حوزه اتفاق افتاده است. ما این را حق مردم مشهد و حق مردم کشور می‌دانیم، زیرا بهره‌بردار اصلی این پروژه سایر مردم کشور هستند که می‌خواهند در یک مسیر مطمئن، سریع و ارزان به پابوس مراد خودشان حضرت علی ابن موسی الرضا بیایند.

وی در خصوص گسترش مراکز اقامتی به عنوان موضوعی که باید در شهر مشهد حل و فصل شود، گفت: نباید به سمت لوکس بودن مراکز پیش رویم، بلکه مراکزی باشد که طبقه متوسط و ضعیف بتوانند به بهترین شکل از آن استفاده کنند. هدف‌گذاری یک میلیون تخت اتفاق مبارکی است که ما هم حمایت و کمک خواهیم کرد، اما اگر در مشهد و خراسان رضوی کسی منتظر باشد از تهران یا هر جای دیگری پول دولتی بزرگی به اینجا بیاورد و مثلاً ما به ازای این آورده دولت، یک میلیون تخت یا ۵۰۰ هزار تخت ساخته شود، هیچ وقت این اتفاق نمی‌افتد، زیرا منابع کشور اینقدر نیست که بخواهد در این حوزه‌ها صرف شود.

منصوری ادامه داد: راه‌حل این مسئله مردمی سازی از طریق تنظیم‌گری و مشوق دادن، است. اگر واقعاً در مجموعه‌های مختلف همچون شهرداری و استانداری بسته اقتصادی که مشوق سرمایه‌گذاران باشد را طراحی کنند، دولت هم همه اختیارات را در این موضوع به مجموعه استان، شهرداری و شهرستان مشهد بدهد، من یقین دارم با این فرآیند ما می‌توانیم کاری کنیم که سرمایه‌گذاران مختلف با ذوق و شوق برای سرمایه‌گذاری در این حوزه سراریز شوند.

جاذبه‌های مادی و معنوی مشهد موجب شده علاوه بر سرمایه‌گذاران داخلی، سرمایه‌گذاران خارجی به ویژه شیعیان منطقه نیز علاقمند به سرمایه‌گذاری در این حوزه باشند، اما موانع را باید از پیش روی آن‌ها برداشت. با طراحی مدل اقتصادی در تغییر کاربری‌ها، صدور پروانه و تسهیلات می‌توان گشایش‌های بزرگی را در حوزه پذیرایی از مسافران و حوزه‌هایی که به ترویج فرهنگ زیارت کمک می‌کند، داشته باشیم.

انتهای پیام

 • سوره
 • ابرآروان
 • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • – ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • – نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *