• info@hipotrip.ir
  • ایران - مشهد

ضریب اشغال اقامتگاه های بوم گردی خراسان رضوی در دی ماه به صفر رسید

دبیر جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی ایران: ضریب اشغال اقامتگاه های بوم گردی خراسان رضوی در دی ماه به صفر رسید

ضریب اشغال اقامتگاه های بوم گردی خراسان رضوی در دی ماه به صفر رسید

هم رسانی

  • فیسبوک
  • لینکداین
  • توئیتر

میثم رودکی اقامتگاه بوم گردی «نگین چهلمیر» درگز

دبیر جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی ایران گفت: از ابتدای دی ماه با توجه به برودت هوا و سرما شاهد بارش برف، مشکلات جاده ای، قطعی و کاهش فشار گاز بودیم که ضریب اشغال اقامتگاه های بوم گردی استان را به صفر رساند.

به گزارش «دنیای سفر» صادق کاظمیان در گفت و گو با ایسنا در خصوص وضعیت اقامتگاه های بوم گردی اظهار کرد: حدود ۱۴۰ اقامتگاه بوم گردی در خراسان رضوی وجود دارد که نزدیک یک ماه است دچار اختلال در کسب وکار شدند. برودت هوا، مشکلات جاده ای و کاهش فشار گاز ضریب اشغال اقامتگاه ها را به صفر رسانده بود.

وی با اشاره به تعطیلی برخی از هتل ها افزود: اقامتگاه های بوم گردی ماهیت متفاوتی نسبت به هتل ها و مهمان پذیرها دارند و مالکان و بهره برداران در همان اقامتگاه ها زندگی می کنند. به همین دلیل تعطیلی این اقامتگاه ها امکان پذیر نیست، اما ضریب اشغال آن ها در شرایط خاص کاهش می یابد.

کاظمیان در خصوص مشکلات اقامتگاه های بوم گردی استان بیان کرد: افت فشار و قطعی گاز در برخی از شهرستان ها و روستاها یکی از مهمترین مشکلاتی بود که در ماه گذشته ایجاد شد.

وی با بیان اینکه اقامتگاه های بوم گردی سال های سختی را گذراندند، تصریح کرد: افزایش نرخ و تورم، سفر را از سبد معیشت خانوار حذف کرده و این اتفاق آسیب بزرگی به صنعت گردشگری از جمله اقامتگاه های بوم گردی وارد کرده است.

دبیر جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی ایران گفت: چندین سال است به علت های مختلف از جمله کرونا و بلایای طبیعی مانند سیل، اقامتگاه های بوم گردی متضرر شدند و نیاز به حمایت از سوی نهادها و سازمان های متولی دارند.

وی ادامه داد: اقامتگاه های بوم گردی در روستاها فعال هستند از این رو کسب وکاری چند جانبه دارند. هر اقامتگاه در حوزه های مختلفی مانند صنایع دستی، مشاغل خانگی و تولیدات بومی و محلی فعالیت می کند. بنابراین کاهش یا قطع فعالیت این اماکن به معیشت روستاییان آسیب وارد می کند. برخی از روستاها، روستاهای محروم هستند و این ضرورت حمایت ها را بیشتر می کند.

کاظمیان در خصوص وضعیت اقامتگاه های بوم گردی در دوران نوروز تصریح کرد: در نوروز امسال قطعا شرایط بهتر خواهد شد، اما به طور کلی باید منتظر کاهش تقاضای سفر به دلیل مشکلات معیشتی باشیم. از سویی مصادف شدن نوروز ۱۴۰۳ و ماه رمضان در کاهش تعداد سفرها تاثیر زیادی خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه امید فعالان گردشگری به ایامی مانند نوروز است، گفت: هر چند در نوروز استقبال مسافران بیشتر می شود اما استقبالی ۱۵ روزه ضرر و زیان اقامتگاه های بوم گردی استان را جبران نخواهد کرد. تورم، افزایش قیمت حامل های انرژی و دیگر مشکلات زیان هنگفتی به این اقامتگاه ها رسانده است.

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *