• info@hipotrip.ir
  • ایران - مشهد

وزیر کشور: گردشگری عقب است

وزیر کشور: گردشگری عقب است

وزیر کشور: گردشگری عقب است

هم رسانی

  • فیسبوک
  • لینکداین
  • توئیتر

مریم هاشمی شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی

وزیر کشور گفت: گردشگری از برنامه چشم انداز ۲۰ ساله عقب است و باید تلاش کنیم این فاصله کم تر شود.

به گزارش «دنیای سفر»، احمد وحیدی پس از بازدید از شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی وششمین نمایشگاه ملی صنایع دستی، اظهار کرد: در افق چشم انداز سال ۱۴۰۱ پیش بینی مان بر این بود بتوانیم نزدیک به ۲۰ میلیون گردشگر در کشور داشته باشیم، اما الان تا این عدد فاصله زیادی داریم که باید تلاش کنیم این فاصله کمتر شود.

اشاره وزیر کشور به سند چشم انداز ۲۰ ساله صنعت گردشگری ایران است که از سال ۱۳۸۴ همزمان با برنامه چهارم توسعه آغاز شده و تا پایان اجرای آن در سال، ۱۴۰۳ نرخ رشد سالانه گردشگری باید به ۱۰ درصد، تعداد گردشگران به ۲۰ میلیون نفر و درآمد حاصل از آن به ۲۵ میلیارد دلار، برسد. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شمار گردشگران و مسافران وارد شده به ایران را در سال ۱۳۹۸ و تا پیش از همه گیری کرونا حدود هشت میلیون نفر اعلام کرده بود. این درحالی است که طبق پیش بینی این سند، شمار گردشگران خارجی در ایران تا پایان سال ۱۳۹۸ باید به ۱۳ میلیون نفر می رسید.

این وزارتخانه به تازگی اعلام کرده است شمار مسافران و گردشگران خارجی که در ۹ ماه نخست سال ۱۴۰۱ به ایران سفر کرده اند بیش از سه میلیون نفر بوده که حدود ۱۴ درصد آن ها، سفر یک روزه به ایران داشته اند.

ورود گردشگران خارجی به ایران بنا بر اظهارات توراپراتورهای کشور و به تایید مقامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سه چهار ماه اخیر تحت تاثیر وقایع اخیر کشور، با افت مواجه شده است.

علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران در آذرماه ۱۴۰۱ اعلام کرد: بیش از ۶۵ درصد از تورهای ورودی به صورت قطعی کنسل شده اند. هرچند توراپراتورهای خصوصی آمار تورهای کنسل شده به ایران را بیش از ۸۰ درصد تخمین زده اند. از مهرماه امسال برخی کشورهای اروپایی هشدار منع سفر به ایران صادر کردند.

عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اما معتقد است لغو سفر گردشگران به ایران در پی تشدید ایران هراسی و برنامه ای از پیش تعیین شده، اتفاق افتاده است. او در تازه ترین اظهارنظر بیان کرده است: «ایران هراسی یکی از شیوه های دشمنان با ظرفیت های گردشگری ایران بوده است. از قدیم نیز این بوده و از سال ها پیش برنامه ریزی هایی وجود داشته که گردشگری پا نگیرد، این موضوع را دستگاه های اطلاعاتی نیز اعلام کرده اند.» از همین رو، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مجلس درخواست اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه برای مقابله با ایران هراسی داشته و همچنین پیشنهاد لغو ویزا با حدود ۵۰ کشور را به دولت پیشنهاد کرده است.

احمد وحیدی، وزیر کشور در حاشیه بازدید از نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی همچنین گفت: این نمایشگاه پیام های مهمی دارد؛ اولا این که اصالت ایران بزرگ ما را نشان می دهد و همچنین تنوع فرهنگ غنی و اصرار مردم بر حفظ اصالت و توانمندی هایشان و این که نشان می دهد فرهنگ ما پرنشاط است و این فرهنگ می تواند اقتصاد خُرد را مدیریت کند. این نمایشگاه نشان می دهد چقدر اینجا بازدید کنندگان پرشور و نشاطی که آمدند به این فرهنگ غنی علاقه مندند و ما افتخار می کنیم که این نمایشگاه توانسته این مسایل را به خوبی نشان دهد و هر سال قوی تر ظاهر می شود و اتفاق های خوبی را رقم می زند.

وزیر کشور سپس درباره تدبیر دولت برای رونق سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ اظهار کرد: امیدوارم مردم ایران سال آینده نوروز خوبی داشته باشند و نذورات آسمانی، طبیعت زیبایی را برای مردم رقم بزند. مردم ما اهل سفرند و این سفر و دیدن مکان های جدید به انسجام اجتماعی ما کمک می کند و اقتصاد خوبی برای ما رقم می زند و امیدوارم سفرهای ایمن و کم خطری را با رعایت همه اصول سفر و راهنمایی ورانندگی برای خود و خانوادشان رقم بزنند.

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *