• info@hipotrip.ir
  • ایران - مشهد

کشف مومیایی که شاید قدیمی‌ترین در مصر باشد

به گزارش ایسنا و به نقل از الجزیره، باستان‌شناسان مصری از کشف مقبره‌ای باستانی در نزدیکی قاهره خبر دادند که مومیایی داخل آن احتمالا قدیمی‌ترین و کامل‌ترین مومیایی است که تاکنون در این کشور کشف شده است.

این مومیایی ۴,۳۰۰ساله درحالی کشف شد که در بخش انتهایی یک دالان ۱۵ متری قرار داشت. «زاهی حواس» سرپرست گروه باستان‌شناسان به خبرنگاران اعلام کرد که این دالان بخشی از مجموعه مقبره‌های باستانی است که قدمت آن‌ها به دودمان پنجم تا ششم «پادشاهی کهن» مصر می‌رسد و اخیرا در نزدیکی هرم پلکانی سقاره کشف شدند.

این مومیایی مردی به نام «هکاشپس» (Hekashepes) است که با ورقه‌ای از طلا پوشانده شده بود و در تابوت‌دان سنگ‌آهکی قرار داشت.

کشف مومیایی که شاید قدیمی‌ترین در مصر باشد

«زاهی حواس» بیان کرد: «سرم را به تابوت‌دان نزدیک کردم تا درون آن را ببینم؛ مومیایی زیبای مردی که کاملا با لایه‌های طلا پوشانده شده بود در آن قرار داشت. ممکن است این مومیایی قدیمی‌ترین و کامل‌ترین مومیایی باشد که تاکنون در مصر کشف شده است.»

در سایر مقبره‌هایی که اخیرا کشف شده است، مقبره‌ای متعلق به فردی به نام «Khnumdjedef» کشف شد. این فرد در دوران حکومت «اوناس»، آخرین فرعون دودمان پنجم، مسوول نظارت بر اشراف‌زادگان و مقامات بود. مقبره او منقش به تصاویر زندگی روزمره است.

مقبره دیگری نیز کشف شد که به فردی به نام «مِری» تعلق دارد. او رازدار و فرمانده ارشد کاخ بود. در مقبره دیگری مجمومه‌ای از مجسمه‌های بسیار بزرگ کشف شد. این مقبره به فردی به نام «فِتِک» تعلق دارد. او قاضی و نویسنده بوده است.

در این مقبره‌ها چندین مجسمه از جمله مجسمه مردی به همراه همسرش و چند خدمتکار کشف شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *