• info@hipotrip.ir
  • ایران - مشهد

۳ اثرِ در خطر به میراث جهانی اضافه شدند

یونسکو جلسه فوق العاده تشکیل داد ۳ اثرِ در خطر به میراث جهانی اضافه شدند

۳ اثرِ در خطر به میراث جهانی اضافه شدند

هم رسانی

  • فیسبوک
  • لینکداین
  • توئیتر

brightspotcdn.com مرکز تاریخی اودسا در اوکراین

در جریان هجدهمین نشست فوق العاده کمیته میراث جهانی یونسکو، سه محوطه در کشورهای اوکراین، یمن و لبنان همزمان در دو فهرست «میراث جهانی» و «میراث در خطر» ثبت شدند.

به گزارش «دنیای سفر»، هجدهمین نشست فوق العاده میراث جهانی یونسکو در شهر پاریس در دو روز برگزار شد و طی آن مرکز تاریخی اودسا (اوکراین) در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. این تصمیم بر اساس تهدید به تخریب این منطقه تاریخی گرفته شد که بر ارزش جهانی و وظیفه تمامِ بشریت برای محافظت از آن، تاکید می کند.

«ادره آزوله» دبیر کل یونسکو در این باره گفت: «اودسا، یک شهر آزاد، یک شهر جهانی، یک بندر افسانه ای است که اثر خود را در سینما، ادبیات و هنر به جا گذاشته است. بنابراین تحت حمایت مضاعف جامعه بین المللی قرار می گیرد. در حالی که جنگ ادامه دارد، این ثبت جهانی مظهر عزم جمعی ما برای اطمینان از این است که این شهر، که همیشه ناآرامی های جهانی را تاب آورده، از تخریب بیشتر محافظت می شود.»

بر اساس شرایط کنوانسیون میراث جهانی، ۱۹۴ کشور عضو کنوانسیون، متعهد می شوند که هیچ اقدام عامدانه ای انجام ندهند که احتمالا به طور مستقیم یا غیرمستقیم به سایت میراث جهانی آسیب برساند و در حفاظت از آن کمک کنند.

اودسا

مرکز تاریخی اودسا همچنین در فهرست «میراث جهانی در خطر» ثبت شده است که به آن امکان دسترسی به کمک های فنی و مالی بیشتر بین المللی را می دهد.

در ماه های اخیر، به موازات روند ثبت مرکز تاریخی اودسا در فهرست میراث جهانی، یونسکو اقدامات اضطراری را برای کمک به حفاظت از این محوطه اجرا کرده است. یونسکو به طور مشخص از مرمت خسارات وارد شده به موزه هنرهای زیبا و موزه هنرهای مدرن اودسا از آغاز جنگ روسیه اطمینان حاصل کرده است. این سازمان همچنین تجهیزاتی برای دیجیتالی کردن نزدیک به ۱۰۰۰ اثر هنری و مجموعه مستند آرشیو اودسا فراهم کرد. تجهیزاتی نیز برای محافظت از ساختمان ها و همچنین آثار هنری در فضای باز به اوکراین تحویل داده شده است.

این اقدامات بخشی از برنامه اقدام کلی یونسکو در اوکراین است که تاکنون بیش از ۱۸ میلیون دلار برای آموزش، علم، فرهنگ و اطلاعات، جمع آوری کرده است.

دو میراث لبنان و یمن از بیم تهدید و درگیری در فهرست «در خطر» ثبت شدند

نمایشگاه بین المللی راشد کرمه طرابلس

نشست فوق العاده کمیته میراث جهانی در پاریس همچنین به ثبت «نمایشگاه بین المللی راشد کرمه طرابلس» (لبنان) رأی داد و این سازه نیز همزمان در دو فهرست میراث جهانی و میراث در خطر قرار گرفت. نمایشگاه بین المللی راشد کرمه طرابلس که در شمال لبنان واقع شده است، در سال ۱۹۶۲ میلادی توسط معمار مطرح برزیلی «اسکار نیمایر» در زمینی به وسعت ۷۰ هکتار بین مرکز تاریخی طرابلس و بندر المینه طراحی شد. ساختمان اصلی نمایشگاه متشکل از یک سالن بزرگ سرپوشیده به شکل بومرنگ به ابعاد ۷۵۰ متر در ۷۰ متر است که فضایی قابل انعطاف برای کشورها و برپایی نمایشگاه است.

این نمایشگاه پروژه شاخص سیاست مدرنیزاسیون لبنان در دهه ۱۹۶۰ میلادی بود. همکاری نزدیک «اسکار نیمایر»، معمار پروژه با مهندسان لبنانی باعث ایجاد نمونه قابل توجهی از تبادل بین قاره ای شد. این بنا از نظر مقیاس و غنای فُرم ساخت، یکی از مهم ترین آثار معماری مدرن قرن بیستم در خاورمیانه و حوزه کشورهای عربی است.

کمیته میراث جهانی به دلیل وضعیت نگران کننده حفاظت از این بنا، کمبود منابع مالی برای نگهداری آن و خطر پنهانِ توسعه که می تواند یکپارچگی مجموعه را تحت تاثیر قرار دهد، از یک روش اضطراری برای ثبت این سایت در فهرست میراث جهانی استفاده کرد.

همچنین این مکان در فهرست میراث جهانی در خطر ثبت شد، که دسترسی به کمک های فنی و مالی پیشرفته بین المللی را تسهیل می کند.

بقایای پادشاهی «سبا»

بقایای پادشاهی باستانی «سبا» در شهر مارِب کشور یمن نیز دیگر پرونده ای بود که به طور همزمان در فهرست میراث جهانی یونسکو و فهرست میراث در خطر به ثبت رسید.

بقایای پادشاهی باستانی سبا، یک محوطه سریالی متشکل از هفت مکان باستان شناسی است که بر پادشاهی غنی سبا و دستاوردهای معماری، زیبایی شناسی و فناوری آن از هزاره اول پیش از میلاد تا ورود اسلام در حدود سال ۶۳۰ پس از میلاد گواهی می دهد که شامل مدیریت متمرکز و پیچیده پادشاهی است که بخش عمده ای از «جاده عود» در سراسر شبه جزیره عربستان را تحت کنترل داشت و نقشی کلیدی در شبکه گسترده تر مبادلات فرهنگی ایفا می کرد که توسط تجارت با دریای مدیترانه و شرق آفریقا تقویت می شد.

این محوطه که در یک چشم انداز نیمه خشک از دره ها، کوه ها و بیابان ها قرار دارد، بقایای سکونتگاه های بزرگ شهری با معابد، باروها و ساختمان های دیگر را در بر می گیرد. سیستم آبیاری باستانی نشان دهنده توانایی های فن آوری در مهندسی هیدرولوژی و کشاورزی در مقیاسی بی نظیر در جنوب شبه جزیره عربستان بوده است.

کمیته میراث جهانی از یک روش اضطراری برای ثبت این مکان در فهرست میراث جهانی در خطر به دلیل تهدیدات تخریب ناشی از درگیری های جاری در یمن استفاده کرده است.

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *