• info@hipotrip.ir
  • ایران - مشهد

سردترین نقاط زمین کجا هستند؟

سردترین نقاط زمین کجا هستند؟

سردترین نقاط زمین کجا هستند؟

هم رسانی

  • فیسبوک
  • لینکداین
  • توئیتر

نشنال یک شهروند در شهر یاکوتسک روسیه

در اواسط ماه ژانویه دمای شهر «یاکوتْسک» واقع در شرق سیبری به منفی ۵۰ درجه سلسیوس رسید. این شهر سردترین ماه سال را در ماه ژانویه تجربه کرد؛ با این حال یاکوتسک در هشتمین جایگاه فهرست سردترین مکان های جهان قرار دارد.

به گزارش «دنیای سفر» و به نقل از نشنال، «یاکوتسک» در حدود ۴۵۰ کیلومتری مدار شمالگان واقع شده است و امسال در ماه ژانویه سرما را برای مدت طولانی تجربه کرد. «نمی شود با سرما مبارزه کرد. یا باید خودتان را با آن وفق بدهید و لباس مناسب بپوشید یا رنج بکشید.» این ها جملات یکی از شهروندان «یاکوتسک» در گفت و گویی با «رویترز» در ماه ژانویه ۲۰۲۳ است، در حالی که دو شال، دو جفت دستکش، چندین کلاه و روپوش بر تن داشت.

سرزمین های جنوبگان و یوکان در کانادا، از جمله ۱۰ مکانی هستند که تاکنون به عنوان سردترین نقاط کره زمین شناسایی شده اند.

سردترین نقاط زمین را بشناسید

۱. فلات شرقی جنوبگان، جنوبگان

در ماه اوت سال ۲۰۱۰، دمای منفی ۹۵ درجه سلسیوس در فلات شرقی جنوبگان واقع در سردترین قاره جهان به ثبت رسید. این دما رکورد قبلی سردترین دما در این منطقه زمستانی که از سال ۱۹۸۳ تاکنون شکسته نشده بود را تغییر داد. با این حال، این دما که علاوه بر استفاده از دماسنج های روی زمین، با استفاده از حسگرهای راه دور و از طریق ماهواره اندازه گیری شده است، اغلب به عنوان رقیبی برای رکورد رسمی که قبلا به ثبت رسیده است، در نظر گرفته نمی شود.

۲. پایگاه وستوک، جنوبگان

پایگاه وستوک که زمانی در صدر این فهرست قرار داشت و همچنان از نظر بسیاری به عنوان سردترین مکان کره زمین شناخته می شود، به طور رسمی در سال ۱۹۸۳ دمای منفی ۸۹.۹ درجه سلسیوس را به ثبت رساند.

این پایگاه تحقیقاتی که در یکی از سردترین مکان های جهان واقع شده است، همزمان در یکی از آفتابی ترین نقاط جهان نیز قرار دارد. این منطقه هر سال در ماه دسامبر بیش از ۲۲ ساعت شاهد تابش نور آفتاب روزانه است.

۳. ایستگاه جنوبگان آمونسن اسکات جنوبگان

این ایستگاه یکی از سه ایستگاه تحت اداره «برنامه جنوبگان ایالات متحده آمریکا» است. این ایستگاه در فلات مرتفع جنوبگان واقع شده است و با توجه به دمای منفی ۸۲.۸ درجه سلسیوس که در سال ۱۹۸۲ میلادی به ثبت رسیده، یکی از سردترین نقاط کره زمین به شمار می آید.

این ایستگاه هر ساله توسط یخسار زیر آن، حدود ۱۰ کیلومتر رانش دارد.

۴. دنالی، آلاسکا، ایالات متحده آمریکا

«دنالی»، مرتفع ترین کوه آمریکای شمالی به شمار می آید و یکی از سردترین مقاصد جهان است. البته حضور این مکان در این فهرست ممکن است بحث برانگیز باشد.

دنالی که سومین قله بلند در بین «هفت قله» محسوب می شود، برای زمستان های شدید و کاهش دمایی شهرت دارد که در مقطعی از تاریخ به منفی ۷۳ درجه سلسیوس رسیده است.

دنالی با وجود سرمای شدید، مقصد گردشگران ماجراجویی است که برای اسکی و کوهنوردی به آن سفر می کنند.

۵. ایستگاه «کلینک» (Klinck)، گرینلند

رَدِ سردترین دمایی که تاکنون در نیم کره شمالی به ثبت رسیده است، ما را به ایستگاه «کلینک» واقع در یخسار گرینلند می رساند.

سازمان جهانی هواشناسی در دسامبر سال ۱۹۹۱ دمای منفی ۶۹.۹ درجه سلسیوس را در این ایستگاه اندازه گیری کرد. این دما توسط یک ایستگاه هواشناسی اتوماتیک ثبت شده بود. دسترسی به این مکان دورافتاده فقط با برف رو امکان پذیر است و به همین دلیل محققان باید برای انتقل تجهیزات حساس اندازه گیری دما از بین گذرگاه های صعب العبور برفی، بسیار مراقب می بودند.

۶. اویمیاکن، سیبری، روسیه

در جمهوری یاقوتستان واقع در سیبری شرقی، روستایی به نام «اویمیاکن» وجود دارد که یکی از سردترین مکان های مسکونی جهان است. این روستا در سال ۱۹۳۳ شاهد دمای منفی ۶۷.۷ درجه سلسیوس بود.

چند صد نفر ساکن در این مکان با رژیم غذایی که اغلب از ماهی یخ زده و گوشت گوزن شمالی تشکیل شده است، زنده مانده اند. سال گذشته در این مکان سردترین ماراتون جهان برگزار شد و شرکت کنندگان سرمای شدیدی را در مسیر ۴۲ کیلومتری تحمل کردند و ابروها و مژه های بسیاری از آن ها یخ زد.

۷. نورث آیس، گرینلند

این ایستگاه واقع در گرینلند که اکنون متروکه است، پیش تر تصور می شد به دلیل این که در ژانویه سال ۱۹۵۴ میلادی دمای منفی ۶۶.۱ درجه در آن به ثبت رسیده است، سردترین مکان در نیم کره شمالی باشد، اما این عنوان پس از کشف دمای ایستگاه «کلینک» از نورث آیس گرفته شد. با این حال این ایستگاه همچنانی یکی از سردترین نقاط جهان است. این ایستگاه از ۶۹ سال پیش رها شده است.

۸. یاکوتسک، سیبری، روسیه

وقتی دما در شهر «یاکوتْسک» به منفی ۵۰ درجه رسید، این شهر در ماه ژانویه تیتر اخبار جهان شد. البته این سردترین دمایی نیست که تاکنون در این شهر اندازه گیری شده است. در سال ۱۸۹۱، سرمای یخبندانی با دمای منفی ۶۴.۴ درجه سلسیوس در این شهر ثبت شد.

۹. Snag، منطقه یوکان، کانادا

سردترین مکان کانادا بر حسب میانگین دمای سالانه «یوریکا» است، اما روستای «Snag» در یوکان مکانی است که سردترین دمای کانادا در آن به ثبت رسیده است. در سال ۱۹۴۷ در این مکان؛ دمای منفی ۶۳ درجه سلسیوس ثبت شد.

۱۰. پروسپکت کریک، آلاسکا، ایالات متحده آمریکا

این مکان که از دهه ۹۰ میلادی متروکه است، یکی از سردترین مکان های جهان محسوب می شود. این «شهر ارواح کوچک» در سال ۱۹۷۱ میلادی شاهد دمای منفی ۶۲.۱ درجه سلسیوس بود.

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *